Češi jako druzí na světě spustili cloudový SAP

SAP se postupně pouští do cloudové hry a jeho partneři testují, co s jeho technologiemi v reálném provozu dokáží. České Versino je druhou firmou na světě, která je ve hře.

Německý softwarový gigant SAP se pomalu začíná poohlížet směrem do cloudu. Prozatím sice ne v takové míře, jako například jeho konkurenti Oracle či Salesforce.com, přesto ale připravuje programy, díky kterým mohou partneři společnosti začít nabízet podnikové aplikace formou služby za pravidelné poplatky namísto klasického prodeje licencí. Program SAP Business One OnDemand spustila jako druhá na světě česká společnost Versino.

„Nebývá zvykem, že by se klíčoví partneři SAPu nacházeli ve východní Evropě,“ říká v rozhovoru pro Connect.cz šéf Versina Petr Bříza. SAP do svého cloudového byznysu prozatím nechce pouštět všechny zájemce, kteří chtějí jeho služby tímto způsobem nabízet, ale pouze pár vybraných, kteří otestují trh a technickou připravenost produktů. Od začátku tohoto roku tak probíhal výběr partnerů, kteří by se do pilotního projektu mohli zapojit.

„Páčili a vyjednávali jsme dlouho,“ popisuje Bříza průběh jednání. „Nakonec jsme uspěli i díky tomu, že produkty SAPu prodáváme a nasazujeme dlouho a také díky tomu, že máme německou mateřskou společnost.“ Versino navíc neprodává jiný a konkurenční softwaru typu SAP a německé manažery tak uklidňuje, že nehrozí například únik informací. Češi dokonce měli reálně zákazníka sehnaného jako první na světě, nakonec vše ale zbrzdila byrokracie a Versino se tak musí spokojit s druhou příčkou.

Vstupenka na globální trh

Prozatím jeden platící zákazník Versinu zůstal také krátce po startu celé služby, společnost si od tohoto cloudového byznysu ale slibuje mnohem více. „To, že firmy začínají využívat aplikace v cloudu je skutečnost a globální trend a pro nás je to unikátní příležitost ke globalizaci našeho byznysu,“ říká kapitán malé společnosti s ročním obratem 22 milionů korun a dodává, že výhledově by právě cloud mohl tvořit desítky procent z celkové rostoucí částky.

SAP prodává svůj podnikový software, jako jsou finanční, účetní nebo analytické aplikace tradičně přes partnery. Historicky se jedná o model, kdy partneři dále prodají licence, nástroje pak u zákazníků nainstalují a v budoucnu pak zajišťují servis a další podporu. SAP Business One OnDemand ale partnerům umožňuje zprovoznit vybrané aplikace SAPu ve vlastním datovém centru v cloudu a prodávat je za poplatky, nikoliv jako software, který si zákazníci musí provozovat sami na svých serverech.

Tento způsob nákupu softwaru je v mnoha případech oproti staré cestě značně výhodný. „SAP Business One OnDemand, který je určen pro malé a střední podniky, je velice výhodný pro firmy do 10 zaměstnanců,“ říká Bříza. Zatímco licence klasického SAPu vyjde na jednoho uživatele zhruba na 40 tisíc korun a je nutné pořídit servery za zhruba 120 tisíc, s cloudovou variantou je možné začít aplikace používat okamžitě bez vstupních investic.

Tuzemští zákazníci jsou v případě této varianty SAPu ve fázi testování. Kromě jednoho platícího Versino registruje několik desítek zkušebních účtů, které se mohou všichni zájemci zdarma zaregistrovat na 30 dnů a prodloužit až na 90. Licence na jednoho uživatele služby CloudOne vyjde na 99 eur.

S cloudem dohnat západ

Firma do zprovoznění současné podoby CloudOne investovala částku okolo jednoho milionu korun. Aby se veškerý provoz začal vyplácet a projekt byl profitabilní, musí získat stovky platících zákazníků. „Během 3 let to může začít fungovat,“ plánuje Bříza. „Pro nás je to investice. Můžeme z jednoho místa oslovit značné množství uživatelů a zákazníků,“ říká a dodává, že hlavní oblastí působnosti společnosti má být východní Evropa.

Klepněte pro větší obrázek
Provozování cloudu od SAPu nám otevírá cestu na globální trh, tvrdí šéf společnosti Versino Petr Bříza.

To má důvod nejenom ten, že Versino provozuje společně se svým partnerem ZUTOM, se kterým se dělí o náklady a příjmy, datové centrum v Bratislavě, odkud jsou schopní pokrývat celou Evropu, ale také skutečnost, že právě východoevropský trh je po cloudu hladový. „Firmy na východě se dívají na to, jak dohnat historické manko oproti západu. Dříve to mimo jiné stálo na tom, že pořízení softwaru vyšlo velice draho a často chyběla podpora a zkušenosti. S cloudem nyní toto mohou přeskočit.“

Petr Bříza zároveň upozorňuje, že jeho nový cloudový byznys může mít přesah také mimo upřednostňovaný region. Jen nepůjde vše obsluhovat z bratislavského datového centra aktuálně čítajícího 35 serverů. „Možná tuto situaci budeme muset řešit tak, že se dohodneme s dalším partnerem na jiném kontinentu,“ vysvětluje, „nicméně z hlediska produktu a toho, jak se připraví, to je v případě cloudu všude stejné.“

Ne však úplně. Některá legislativa a firemní předpisy například zakazují to, aby firemní data byla fyzicky uložena jinde, než v zemi, kde daná společnost působí. I v tomto případě Bříza počítá s tím, že Versino svůj CloudOne zprovozní v dalším datovém centru v zahraničí.

Pro Versino je zajímavé i to, že SAP Business One OnDemand cílí na malé a střední podniky. „Oblast podnikového softwaru je už v největších korporacích obsazená, ve středních společnostech si konkuruje snad každý, kdo takový software dělá, a právě menší podniky jsou nyní velice atraktivní,“ vypočítává Bříza.

Menší firmy jsou dobrou oblastí také pro samotný SAP. „SAP je dobrá značka, jen má občas u uživatelů pokroucené povědomí, že je to drahý produkt jenom pro největší firmy. S cloudem tato bariéra padá.“ Gigantický německý softwarový dům navíc těžko hledá s malými společnostmi společnou řeč a různí partneři ho mohou do této oblasti mnohem lépe nasměrovat. „Pro SAP je tento partnerský model ohromně výhodný,“ konstatuje šéf českého Versina.

Technologicky pozadu

SAP ani jeho partneři však v oblasti cloudových aplikací nemají nejlepší výchozí pozici, produkty německého obra totiž nejsou technicky připraveny úplně nejlépe. Zatímco například Oracle nedávno v rámci své služby Oracle Cloud nabídl více než stovku podnikových aplikací převedených do cloudového prostředí s přístupem přes webový prohlížeč a mobilní přístroje, a Salesforce.com je na tomto principu postavený od začátku, SAP musí své aplikace doručovat virtualizovaně, například přes technologie od Citrixu.

Klepněte pro větší obrázek
SAP Business One OneDemand. Aplikace pro iPad, ale jinak spíše virtualizované řešení přes Citrix.

Uživatelé tak nemohou počítat s tím, že dostanou jednoduché rozhraní v HTML5, ale musí si nainstalovat aplikaci Citrix Receiver, která z datového centra načítá klasické rozhraní staré aplikace, která je pouze převedena. Provozovatel cloudového SAPu tak nejenom, že musí platit cloudovou licenci SAPu, ale také licence Citrixu a zisk z poplatku 99 eur na jednoho uživatele, který si Versino účtuje, se tak pohybuje pouze v rámci jednotek eur.

„Je to strategie dostat se na cloudový trh a současně s tím budovat novou generaci aplikací,“ přibližuje Bříza situaci v SAPu. „Během 2 až 3 let se čeká, že SAP bude mít i aplikace v HTML5 a kompletně napsané pro cloud.“ Šéf Oraclu Larry Ellison už při spouštění Oracle Cloudu dříve na SAP útočil a zmiňoval, že jeden z jeho největších konkurentů do cloudu nevkročí dříve než v roce 2020. V Německu o cloudu ale přemýšlí vážně, firma jen do koupě společností Ariba a SuccessFactors investovala 7,7 miliardy dolarů.

„V SAPu se jde na vše ze široka. Je to německá firma a vše se pečlivě plánuje,“ říká Bříza. Aktuální řešení je tak způsobem, jak v cloudu nabízet alespoň současné technologie a ta pravá vlna by měla přijít až v budoucnu. SAP mimo jiné nabízí například aplikaci pro iPad a skrze Citrix Receiver je na různých mobilních zařízeních rovněž k programům přistupovat.

Z čeho by ale naopak firma mohla těžit, je databáze a analytický nástroj HANA. SAP Business One OnDemand sice v současné době spolupracuje s databází SQL od Microsoftu, v budoucnu ale přibyde také podpora pro tuto novou technologii, od které si Němci slibují veliký růst a změnu databázového trhu. Analytické funkce už jsou v cloudu dostupné nyní.

Diskuze (11) Další článek: Sony Vaio T13: ultrabook se zpožděním [video]

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,