Byznys | Česko | Kartografie

Češi z kosmického inkubátoru naučili počítač, jak vypadá perfektní satelitní snímek

Češi z kosmického inkubátoru naučili počítač, jak vypadá perfektní satelitní snímek

V roce 2016 se Praha dočkala prvního českého vesmírného inkubátoru pod záštitou CzechInvestu a Evropské kosmické agentury ESA. O dva roky později pak přibyl ještě jeden v brněnském Jihomoravském inovačním centru, a právě to se nyní pochlubilo prvním úspěšným absolventem.

Je jím společnost OctoGeo, která stojí za populárním systémem pro tvorbu i hosting digitálních map MapTiler. V průběhu let posbíral hned několik ocenění a dnes jeho služby, podle provozovatele používá na 200 milionů koncových uživatelů.

No dobrá, ale co dělal MapTiler v kosmickém inkubátoru? ESA BIC (ESA Business Incubation Centre) nabízí zázemí mladým firmám, které nemusejí vyrábět zrovna nový raketový motor pro nosiče Ariane, nebo marsovské vozítko, ale zajímají se třeba o zpracování dat z dálkového průzkumu Země – tedy ze snímkovacích družic.

MapTiler proto získal pod křídly ESA BIC přístup k satelitním datům z mise Sentilel. Jedná se o surové záběry, jak už tomu tedy bývá, snímky jsou často plné oblačnosti, kterou v Google Mapách nebo Mapy.cz přirozeně neuvidíte, protože dodavatel dat a kartografové už vybrali ty ideální.

Klepněte pro větší obrázek
MapTiler v kosmickém inkubátoru vyvinul techniku pro strojové filtrování oblačnosti na satelitních snímcích

Brněnská firma se ale v inkubátoru pokusila vytvořit automatický systém na bázi strojového učení, který na základě vzorku špatných snímků s oblačností vytvořil jejich model, a tak napříště dokázal z ohromné databáze dat Sentilel vybrat jen ty povedené – ty na kterých žádná oblaka nejsou a je tedy vidět zemský povrch.

Klepněte pro větší obrázek
Výsledkem je bezoblačná mapa Česka, přičemž autoři mají v plánu zpracovat celý svět

Výsledkem je pilotní verze satelitní mapy Česka bez oblačnosti, přičemž MapTiler chce stejným způsobem vycvičit vlastní program tak, aby dokázal vyfiltrovat čisté snímky nad celou planetou.

V každém případě, jedná se o další slibnou ukázku aplikace chytrých softwarových technologií, které tentokrát autoři vyžili v satelitní kartografii.

Diskuze (2) Další článek: 5G není žádná revoluce. S nasazením zaostáváme, ale není to problém, říká Ondřej Malý

Témata článku: Vesmír, Google, Byznys, Země, ESA, Mapy, Praha, Česko, Ariane, Kartografie, Inkubátor, Oblačnost, Mapa Česka, Mapa, Česká republika, Snímek, Satelitní snímek, Data, Počítač, Czechinvest


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 157

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169