České CDN77 míří k milionovým dolarovým tržbám

Projekt zakladatele a šéfa SuperHostingu a Peering.cz Zdeňka Cendry nazvaný CDN77 se slušně rozjíždí. Konkuruje Akamai a Amazonu a letos míří na milionové tržby. V dolarech.

Česká společnost CDN77 konkurující firmám jako Amazon, Akamai či EdgeCast pokračuje v rychlém růstu a cílí na zajímavé finanční výsledky. „Letos bychom se měli dostat na tržby přesahující tři miliony dolarů,“ říká pro Connect.cz zakladatel a šéf firmy Zdeněk Cendra.

CDN77 se jen od letošního ledna do května podařilo zdvojnásobit tržby, o podrobnějších číslech ale Zdeněk Cendra mluví jenom mimo záznam. „Už nás sleduje konkurence ze Spojených států a články napsané v češtině si přes Google Translator překládají,“ usmívá se.

 

Už nás sleduje konkurence z USA a články o nás si překládá, říká Zdeněk Cendra.

 

Mladý a po SuperHostingu a Peering.cz Cendrův už třetí úspěšný podnik funguje na trhu něco málo přes dva roky a kromě slibných hospodářských výsledků už dává práci 25 lidem. Firma hledá do týmu další zaměstnance, aktuálně má otevřených osm pozic včetně vývojářů, technické podpory, administrátorů Linuxu či správce PPC.

„Je skvělé, že bez toho aniž bychom museli zdvojnásobovat počet zaměstnanců, je možné znásobit tržby a zachovat si marži,“ pochvaluje si Cendra.

Peníze z celého světa

CDN77 je sice firma se sídlem a původem v Česku, už z podstaty svého působení se ale orientuje především na zahraniční trhy. Nejvíce peněz do společnosti přichází ze Spojených států, Velké Británie, Německa a Ruska, ostatní země se pak v součtu na tržbách podílí 30 procenty. Tam hrají významnou roli třeba Španělsko, Nizozemsko, Brazílie a Asie. Mezi klienty CDN77 patří třeba sázkařská firma bet-at-home.com.

Klepněte pro větší obrázek
Měsíční nárůsty tržeb CDN77 (v procentech). Zdroj: CDN77

Cendrův podnik působí na trhu s takzvanou Content Delivery Network (CDN) a v podstatě tak umožňuje zákazníkům skladovat a doručovat jejich internetová data. Pokud například má zákazník data fyzicky v jednom datovém centru a chce je rychle doručovat na druhý konec světa, využije CDN síť. Ta se využívá pro zrychlování načítání webů, doručování videa, streamování, distribuci aplikací a tak dále.

CDN77 od počátku říká, že oproti obrům jako Akamai a Amazon tento byznys umí dělat pružněji a levněji. Překážkou v celosvětovém působení evidentně není ani malý obchodní tým. „V obchodě nám nejvíce funguje online komunikace, třeba živý chat na webu nebo přes Skype. Takto děláme 40 procent nových obchodů,“ říká Cendra.

Pro celosvětové působení je nicméně nutné mít kvalitní hardwarovou infrastrukturu, které se CDN77 údajně za poslední půlrok hodně věnovala. Firma má své servery v 25 datových centrech na pěti kontinentech a veškerá data ukládá na SSD disky. „Začínali jsme na cloudových serverech, později jsme přešli na dedikované a postupně jsme došli k tomu, že nejlepší kvalitu a cenu si zajistíme nákupem vlastního hardwaru, kde víme, co server obsahuje,“ vysvětluje Cendra.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na servery CDN77.

V CDN77 servery rozdělují na dva typy, podle velikostí souborů. Malé soubory do 10 MB ukládají na SSD disky od Intelu (na jeden server je to čtyřiadvacet 480GB disků). Velké soubory, kam patří zejména zvuk, videa a podobně, se pak skladují na 1TB discích.

„V Evropské unii a Spojených státech jsme navíc od začátku roku přebudovali uplinky pro všechny servery, takže nyní máme kapacitu dvakrát 10 Gb/s na server,“ popisuje Cendra. Celkově má CDN77 aktuálně k dispozici kapacitu 300 Gb/s, z toho 120 Gb/s ve Státech, 150 v Evropě a 30 pak v Asii.

Cendrovi se vedle CDN77 slibně rozjíždí také český komerční internetový uzel Peering.cz konkurující zavedenému NIXu. Aktuálně stav obou peeringových center jsme popisovali nedávno. Rozhovor s mladým podnikatelem naleznete v Connected.

Diskuze (1) Další článek: Za hardware od Dellu nyní můžete platit i bitcoiny

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,