Česko v regionu boduje v investicích do high-tech firem

Investoři s rizikovým kapitálem zvyšují zájem o mladé české technologické firmy. V letech 2007 až 2013 do nich vložily přes 37 milionů eur. V regionu jsou lepší pouze Polsko a Maďarsko.
Česko v regionu boduje v investicích do high-tech firem

Connect.cz z Vídně: Do technologických společností v České republice mezi léty 2007 až 2013 „přiteklo“ více než 37 milionů eur ve formě takzvaného rizikového kapitálu. Česko se tak v celém regionu střední a východní Evropy řadí na třetí místo. Více investicí posbíraly high-tech firmy pouze v Polsku a Maďarsku. Ukazuje to analýza European Venture Capital Association (EVCA) prezentovaná na konferenci Pioneers Festival.

Mladé české technologické projekty si ve zmiňovaném období konkrétně přišly na 37,4 milionu eur. U investorů je high-tech oblast oblíbenější, než další sektory; ty za stejnou dobu nasbíraly necelých 31 milionů eur.

Středo- a východoevropským premiantem je Polsko, jehož high-tech firmy posbíraly přes 66 milionů eur. Těsně před Českou republikou jsou Maďaři, kteří získali 39,1 milionu eur.

Je to lepší a lepší

Mezi Českem a Maďarskem je ovšem jeden zásadní rozdíl. Zatímco v Maďarsku se na financování novým rizikovým kapitálem ze 44 procent podílel stát, v případě naší země stát naopak roli nehraje prakticky žádnou. To je dáno i tím, že Česko prozatím žádným investičním startupovým fondem nedisponuje, i když se o jeden takový CzechInvest snažil. Je možné, že se v budoucnu objeví fond nový, první náznaky tu jsou.

 

Zatímco v Maďarsku se na rizikovém kapitálu výrazně podílel stát, v Česku v podstatě nehrál žádnou roli.

 

Rozdíly mezi zmiňovanou první trojkou a dalšími zeměmi jsou značné. Například do rumunských technologických firem přiteklo 12,2 milionu eur, do bulharských 10,3 milionu, Ukrajina má 8,8 milionu a Slovensko dohromady s bývalou Jugoslávií 8,2 milionu eur.

Mezi roky 2007 až 2013 bylo ve střední a východní Evropě (CEE) zainvestováno 158 mladých high-tech společností. Celý region se ale na celkových investicích v rámci Evropy podílí pouze menším dílem. Jen v roce 2013 bylo na starém kontinentu zainvestováno přes 460 podniků, z CEE číslo dosáhlo na 26. Poměr se ale rok od roku lepší.

Česká republika obecně soukromé investory s rizikovým kapitálem láká čím dál více. Dalo by se říci, že peněz na investice je dostatek, naopak pokulhává počet skutečně dobrých projektů.

Pozornost ze světa

Do Prahy, Brna a dalších měst zaměřují pozornost i světové proslulé investiční fondy. Například Index Ventures z Českem komunikují zejména skrze svoji londýnskou pobočku. Před pár měsíci vložili 800 tisíc dolarů do ostravsko-olomouckých Futurelytics a podíleli se také na nedávném financování Socialbakers ve výši 26 milionů dolarů. Index každé dva roky plní fond o nových 400 milionů dolarů.

 

V Česku přibývají jak slavné fondy ze světa, tak lokální skupiny i jednotlivci. Peníze jsou, chce to i schopné projekty.

 

Aktivní jsou také další velká jména, třeba slavný Intel Capital má dokonce Česko jako jednu z nejúspěšnějších investičních lokalit. Povedly se investice do Mall.cz, AVG či Centrum.cz. Intel Capital aktuálně vedl čerstvou více než půlmiliardovou investici do GoodData, i když to jsou peníze spíše globálního významu.

V posledním roce se v Česku začaly objevovat také lokální fondy, vedle již delší dobu aktivního Credo Ventures. Rockaway Jakuba Havrlanta společně se Spread Capital už například vložily milion dolarů do Brand Embassy. Rockaway se také podílel na milionové dolarové investici do Socifi. Oba fondy mají k dispozici stovky milionů korun.

Peníze jsou, nápadů musí být více

Do startupů chtějí investovat rovněž KKCG, J&T Ventures (ti mají v první fázi 68 milionů korun a zajímají je spíše skutečně začínající projekty), Synot, Karel Janeček a další. Objevují se i čím dál větší počty investorů-jednotlivců. Zmínit lze třeba Ondřeje Tomka či bývalého šéfa AVG J. R. Smithe.

Aktivitou hýří rovněž velcí IT giganti. Microsoft umožňuje získat peníze skrze berlínskou odnož Microsoft Ventures, Cisco se podílí na třímiliardovém fondu s 3TS a zprostředkovatelem investic umí být také IBM. Vše výše zmiňované je pouze základní souhrn, subjektů se ve hře pohybuje více.

A vedle toho peníze do startupů vkládají také tuzemské technologické akcelerátory StartupYard a Wayra. Oba se zaměřují na menší základní seed investice. Větší vlastní fond chce zřídit také Jihomoravské inovační centrum v Brně.

Dalších soukromých peněz a investorů bude na českém trhu přibývat a je v podstatě zbytečné, aby se do rizikového kapitálu míchal stát. Ten by se měl spíše zaměřit na to, aby investoři měli do čeho investovat. Tedy zajistit kvalitní podmínky, vzdělávání, prostor pro podnikání, podpořit digitální agendu a podobně.

Diskuze (5) Další článek: Daň za internet v Maďarsku nebude, protesty lidí zabraly

Témata článku: Byznys, Česko, Startupy, Mícha, Značný rozdíl, Investor, High-tech společnost, Credo, Velká trojka, Euro, Hi-Tech, Startupový fond, Globální význam, HIGH, Rozdíl, Foot, Zásadní role, První náznak, Zásadní rozdíl, Celý region, Ostravsko, Bod, Autobus


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31