Český Cinemax chce ve světě uspět s hrou pro Nintendo

Společnost Cinemax je jediná v Česku, která vyvíjí hry pro konzole od Nintenda. Daří se jí a právě přichází na trh s velkým titulem The Keep. Nintento se zdá být lukrativní.
Český Cinemax chce ve světě uspět s hrou pro Nintendo

Česká republika má vývojářů videoher poměrně hodně, včetně těch úspěšných. Pro herní konzole japonské společnosti Nintendo ale nevyvíjí nikdo. Až na pražskou společnost Cinemax. Ta už v minulosti na přenosný přístroj Nintendo DSi vydala přes deset titulů. Od září ale míří na trochu větší metu. Tou má být titul nazvaný The Keep, který se nejdříve dostane na Nintendo 3DS a později také na další platformy.

Současné hry Cinemaxu pro Nintendo byly spíše menší projekty, na kterých pracovaly tří až čtyřčlenné týmy. „The Keep už je větší. Na hře jsme dělali dva roky v asi deseti lidech, vybočili jsme tak z dělání menších her,“ říká spoluzakladatel a šéf Cinemaxu Lukáš Macura. „Není to úplně tříáčkový titul v pravém slova smyslu, ale považujeme tu hru za velkou. Tomu odpovídají i naše ambice.“

The Keep spadá do kategorie takzvaných krokovacích dungeonů a odkazuje tak na žánr populární zejména v devadesátých letech, který nyní i díky nezávislé scéně dostává trochu nového života. Na přístroje od Nintenda tento typ her skoro nevychází, Macura proto cítí, že je zde značná šance na celosvětový úspěch.

Investované miliony

„Určitě tu cílová skupina je, vybral si nás i distributor v poměrně hodně specifickém Japonsku,“ popisuje Macura. Kromě Japonska se The Keep chystá především na americký a evropský trh. Hra bude dostupná v elektronickém obchodě Nintenda a vyjde na 9,99 eur.

Předpokládané prodeje nechce Cinemax podrobněji specifikovat, v případě úspěchu už ale vnikají plány na vývoj druhého dílu. „Do vývoje jsme investovali řádově miliony a strávili na tom dva roky, takže naše ambice tomu odpovídají,“ přibližuje Macura.

Nintendo ve světě představuje zajímavý trh. Přenosné konzole 3DS, na kterou český titul vyjde nejdříve, už se prodalo kolem 45 milionů kusů a vývoj vypovídá o dalším růstu. Toto číslo sice nemůže konkurovat obří penetraci mobilních zařízení s iOS či Androidem, podle Macury je ale na Nintendu mnohem vyšší šance na úspěch. Zákazníci Nintenda jsou navíc ochotní a zvyklí za hry platit i částky větší než dolar.

„Například App Store od Applu má nízké bariéry pro vstup, ale kvůli tomu je pak hrozně těžké uspět. Vstoupit do programu Nintenda je těžší a časově náročnější, na druhou stranu tam ale není taková konkurence. U Nintenda se v podstatě nemůže stát, že by se neprodalo vůbec nic. Na App Store to možné je,“ popisuje zkušený vývojář své letité zkušenosti.

„Na Nintendu je úspěch přímo úměrný tomu, jak se vám hra povedla a podobně. U Applu je to dost o náhodě a různých těžko ovlivnitelných faktorech,“ navazuje Macura a potvrzuje tak slova mnoha dalších vývojářů. Cinemax vyvinul několik her pro iOS, ne všechny ale uspěly. Například hříčka Hexee byla obecně velice kladně hodnocena, stáhlo si jí ale jenom kolem stovky lidí.

Nintendo nás zachránilo

O Nintendu se v Česku obecně příliš neví, Macura ale tuto platformu považuje za značnou příležitost. „Cinemax jsme po krizi museli značně redukovat. Rozhodovali jsme se co dál a zkusili jsme vývoj na Nintendo DSi. To nás zachránilo. Bez Nintenda bychom tu už možná nebyli.“ Cinemax má nyní sedm interních zaměstnanců a několik externích spolupracovníků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
The Keep pro Nintendo 3DS vyjde v září. Herní doba má být až 10 hodin.

Macurův podnik na trhu funguje už 16 let a stál například u vydání úspěšných herních hitů jako adventura Ve stínu havrana dabovaná Jiřím Lábusem. Jednoznačně nejúspěšnějším byznysem je ale údajně právě vývoj pro Nintendo. Z pohledu ziskovosti určitě.

Cinemax přitom o Nintendu v počátcích tolik nepřemýšlel. „Oslovili jsme nejdříve Sony a Microsoft, chtěli jsme dělat menší hry na PlayStation a Xbox prodávané skrze napojené elektronické obchody. Komunikace s oběma firmami ale neuvěřitelně vázla. Nakonec jsme zkusili i Nintendo a i když tam ten proces taky chvilku trval, k menším vývojářům jako jsme my má firma mnohem lepší přístup,“ popisuje Macura.

Brzy na Wii U a počítačích

The Keep by se proto v budoucnu vedle přenosné konzole 3DS měla dostat také na velký přístroj Wii U. Pracuje se rovněž na verzi pro klasické počítače. Ta vyjde v obchodě Steam, kde se českým firmám hodně daří. DayZ od Bohemia Interactive a Space Engineers od Keen Software House okupují tamní přední příčky prodejnosti. Marek Rosa z Keenu ostatně za utržené peníze začal vyvíjet univerzální umělou inteligenci.

 

Nintendo nás zachránilo. Bez něj už jsme tu nemuseli být.

 

V Cinemaxu uvažují o tom, že by se jejich dungeon dostal také na iPady, nic ale není rozhodnuto. V základu by ale na to hra teoreticky připravena být měla. The Keep se aktuálně z Nintenda přepisuje do univerzálního enginu Unity, díky kterému je pak možné hru poměrně jednoduše transformovat kamkoliv.

Unity už zamířilo i na ono Nintendo a japonská firma dokonce nezávislým vývojářům zdarma poskytuje licence. Třeba tato skutečnost a úspěch Cinemaxu povzbudí další zdejší vývojáře. Jak totiž Lukáš Macura říká, jeho firma si u nás nemá s kým vyměňovat zkušenosti.

Cinemax má pro konzoli 3DS v zásobě ještě ultimátní kolekci své dřívější úspěšné hry Rytmik a v šuplíku několik nápadů na menší hry pro iOS.

Váš názor Další článek: 64bitový Chrome je hotový. Slibuje vyšší rychlost a stabilitu

Témata článku: Byznys, Hudba, filmy, seriály, Startupy, Nintendo, Hříčka, Bohemia, Velký přístroj, Unity, C/C, Trailer, Zdejší vývojář, Celosvětový úspěch, Nezávislý titul, Marko, Zkušený vývojář, Games, Jiří Lábus, Herní hit, Japonská firma, Cinemax, Nintendo 3Ds, DayZ, Nintendo Wii, Keep, Space, Nejlevnější herní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4