Český internet po měsíci karantény: Všechno běží a klíčoví hráči jsou připravení na mnohem větší katastrofu

Ministerstvo průmyslu a obchodu na sklonku března požádalo české streamovací služby, aby snížily kvalitu videa na SD s tím, že se tak uleví přetíženým sítím v zemi.

S časovým odstupem je stále patrnější, že žádný drastický návrat do dob pomalého internetu a kvality typu VHS určitě nehrozí. Operátoři, poskytovatelé obsahu i klíčové křižovatky internetového provozu v Čechách, na Moravě a ve Slezsku jsou připravení.

Seznam.cz je připravený i na vyšší špičky

Většina streamovacích služeb používá používá adaptivní přenos videa, který se průběžně mění podle kvality linky koncového diváka a dalších parametrů. Výchozí kvalita tak mnohdy ani není ta nejvyšší možná. Zároveň je otázkou, co si přesně v roce 2020 představit pod pojmem „SD,“ který je dnes už stejně vyprázdněný jako slovíčko „broadband.“

Jedním z největších tuzemských obsahových poskytovatelů je Seznam. Zeptali jsme se tedy, jak na tom je, jak pohlíží na doporučení MPO a zdali mu nástup karantény způsobil nějaké problémy.

„Z dat, která máme k dispozici, nesdílím názor, že jsou české sítě významně přetížené, a zároveň mohu prohlásit, že naše infrastruktura také zvládá zátěž bez problému. V naší konektivitě do NIX máme pořád dostatečnou rezervu, ale i přesto chceme navýšit připojení. Primární důvod je, že chceme mít rendundanci i v době největších špiček. V současnosti odbavujeme asi dvojnásobný provoz oproti době „předkoronové,“ ale nepředstavuje to pro nás žádný problém. Co se týče snížení kvality videa, jsem přesvědčen, že je to u našeho videoobsahu aktuálně zbytečné.

Výchozí kvalitu volíme chytře tak, abychom síť zbytečně nezatěžovali. To je výhodné i pro diváka, protože k němu nepřenášíme velké množství dat.  Výchozí kvalita videa je závislá na různých faktorech a téměř nikdy není ta nejvyšší možná (FullHD). Tudíž kdybychom nižší výchozí kvalitu vynutili, výsledek by byl v podstatě stejný. Podle čísel je z celkového odsledovaného času ve FullHD asi jen 15 %. Pokud by docházelo k přetížení účastnických přípojek, automaticky zafunguje snížení kvality adaptivního streamu.“

Jan Dvořák, produktový manažer Seznam.cz

Klíčové uzly také nekolabují

Kriticky přetížené nakonec nejsou ani páteřní sítě a peeringové uzly NIX a Peering.cz, které jsou těmi největšími v Česku a navzájem propojují jednotlivé sítě internetových operátorů s poskytovateli obsahu. Do uzlů NIX a Peering.cz jsou napojené také velké globální ekosystémy jako Google, Microsoft a Facebook.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Celkový tok největšími českých uzly NIX a Peering.cz, které propojují jednotlivé operátory, datacentra a poskytovatele obsahu

Byť peeringová centra zkraje tuzemské karantény hlásila zvýšený datový tok, jak se miliony Čechů začaly učit, pracovat a prokrastinovat z domova, žádný internetový blackout v Česku prozatím nehrozí, klíčoví hráči na trhu jsou totiž připravení na mnohem větší zátěž.

NIX a hromada velkých operátoru tak činí třeba v rámci anti-DDoS uskupení Fenix, které vyžaduje vícenásobné jištění pro případ extrémních datových toků. 

Mobilní operátoři investovali do posílení a dostupnosti dat miliardu

Na situaci se v každém případě mnozí dostatečně připravili a zvýšili své datové kapacity, což se týká také tuzemských mobilních operátorů. Podle výkonného ředitele Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Grunda klíčová trojka O2, T-Mobile a Vodafone v prvních týdnech karantény přímo i nepřímo investovala miliardu korun nejen k samotnému posílení datové sítě, ale i k její dostupnosti skrze nejrůznější zvýhodněné nabídky.

„Pomoc, kterou operátoři poskytli veřejnosti, i státu v posledních třech týdnech (k 1.4. 2019, pozn. red.) přesáhla hodnotu jedné miliardy korun. Navíc, už nyní vidíme, že operátoři musí do svých sítí v zájmu udržení kvality připojení významně investovat, a v následujících měsících tomu rozhodně nebude jinak.“

Jiří Grund, ředitel APMS

Diskuze (8) Další článek: Unikl první test 11. generace procesorů Intel Tiger Lake-U. Budou mít integrovanou grafiku řady Xe

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,