Český IT trh se přehřívá. Chybí zkušení lidé

V Česku se bouřlivě rozvíjí IT, zahraniční firmy zde outsourcují vývoj a poptávka po IT pracovnících stále roste. Už ale pomalu není kde brát a bude hůř...
Český IT trh se přehřívá. Chybí zkušení lidé

Poptávka v řadě IT specializací v Česku začíná silně převyšovat kapacity personálního trhu. Tvrdí to šéf společnosti Adastra Pavel Kysela, podle kterého se Česko stalo vítanou destinací světových firem pro jejich outsourcingová centra a zároveň je úspěšné ve „vývozu“ IT služeb a řešení do zahraničí. Stav by se podle něj v kontextu s vývojem českého školství měl navíc dál zhoršovat.

Situace na českém pracovním trhu ve vybraných oborech „houstne“. Nejen že například českému průmyslu chybí inženýři a dělníci, do podobné situace se dostává i v minulosti často vyzdvihovaný klenot - ajťáci.

V Česku v posledních letech totiž vyrostla řada outsourcingových IT center, nadnárodní společnosti jako DHL, Merck, IBM či Commerzbank si zde založily IT centrály, z nichž obsluhují části svého světového byznysu. Zároveň se českým společnostem stále více daří v zahraničí, ale zdroje čerpají často právě „doma“. Kvalitní uchazeči podle Kysely vydrží na trhu volní pouhý týden, maximálně dva.

Dobře placení, ale v Evropě stále levní

„Počet volných IT specialistů na českém trhu rapidně klesl a ceny těch zbývajících samozřejmě rostou,“ tvrdí Kysela. Podle průzkumu na vysokých školách očekávají absolventi nástupní plat kolem 25,5 tisíc korun, v IT oboru však uvádí téměř 30 tisíc. Podle studie společnosti Hays z roku 2016 se pak typické platy v IT podle zkušeností a typu pozice pohybují v rozmezí 30 až 90 tisíc korun. U špičkových odborníků to však může být i více než 150 tisíc.

Takové platy jsou sice v rámci českého trhu nadstandardní, ale ve srovnání s EU je to stejně jako ve zbytku ekonomiky stále podprůměr. I to je jeden z důvodů, proč do Česka přichází tolik zahraničních firem se svými IT projekty. „Adastra díky tomu zaznamenala v Česku meziroční růst o více než třicet procent”, říká Kysela.

Ubyli absolventi, přibyla volná místa

Situaci nenahrává ani demografie. Podle statistik ministerstva školství opustí brány vysokých škol ročně kolem dvou tisícovek pro IT vhodných absolventů. Souběžně s tím však v letech 2012 až 2015 klesl počet maturantů na gymnáziích a středních odborných školách s maturitou z 63,4 tisíce na 50,3 tisíce.

Tento pokles se v následujících letech proporčně projeví i na počtech absolventů VŠ. Studie Hays přitom očekává až pětinový nárůst volných pozic v IT. Reálná poptávka po absolventech tak dál poroste a nejen IT firmy pak mohou čelit ještě významnější personální krizi.

Jak to na trhu IT práce vypadá

Dramatická změna

Do roku 2009 český IT trh rostl velmi intenzivně a také zažíval nedostatek pracovníků. Po roce 2009 ve finanční krizi ale řada investorů omezila svoji angažovanost, například bankovní sektor odlil prostředky do zahraničí k matkám.  Tím pádem se uvolnila část kapacit, která trh zaplavila, vzniklo hodně IT živnostníků. Tři až čtyři roky pak podle Kysely nebyl problém „sehnat lidi“. Tato situace se však za uplynulý rok dramaticky změnila.

Netřeba být ajťák

„Hledáme nyní i ne přímo kvalifikované konzultanty, ale třeba kandidáty, kteří mají potenciál, které si následně sami vyškolíme,“ vysvětluje Kysela. Paradoxní je podle něj to, že vhodné kandidáty stále častěji nachází i ve zdánlivě nesouvisejících oborech – mezi absolventy ekonomie, matematicko-fyzikální fakulty a podobně. 

Mix programátorů, matematiků, statistiků a proškolených ekonomů prý nakonec poskytuje na vybrané projekty mnohem vyšší přidanou hodnotu, než kdyby je realizovali jen „ajťáci“. Podíl takto přeškolených pracovníků se prý bude dál zvyšovat.

Změna ve stylu práce 

Zejména mladí IT pracovníci stále častěji vyhledávají spíše krátkodobá angažmá – jednorázové projekty, v jejichž rámci odvedou práci a poté třeba čtvrt roku cestují po světě. Je to dáno relativní dostupností zakázek a zároveň poměrně vysokým ohodnocením za jejich odvedení. 

„Mladší generace si takto navykla fungovat, a já to chápu, protože trh tuto příležitost dává. Jen to pak ztěžuje možnost systematického rozvoje talentů a výchovu opravdu špičkových odborníků“ vysvětluje Kysela. Podle něj přibylo díky technologiím i typů prací, které je možné dělat „odkudkoliv“ a takřka kdykoliv. Kontinuita pracovního procesu pro mladé již prý není natolik stěžejní. „Stále ale věřím, že s postupujícím věkem i mladá generace upřednostní stabilitu a možnost dosáhnout špičkové kvalifikace v rámci dlouhodobějšího angažmá“ uzavírá Kysela. 

Diskuze (60) Další článek: Mapy.cz získaly kompletní letecké snímky Rakouska

Témata článku: Byznys, Energetika, IT, Kontinuita, Konzultant, Trh, Macro, IT obor, Mladá generace, Plat, Pracovní trh, Merck, Pouhý týden, Undefined, Pracovní proces, Push, Český trh, Send, Postupující věk, Uchazeč, Špičkový odborník, Adas, Event, DHL, Tisíc korun


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 42

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj počtu nakažených onemocněním Covid-19 v Česku ** Mapa podle okresů, počty testovaných, přehled podle věku ** Průběžně aktualizované grafy

Marek Lutonský | 152

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4