Český Microsoft chystá stěhování, spojí se se Skypem

Český Microsoft hledá prostory pro nové sídlo. V něm se usadí společně s pražskou vývojovou centrálou Skypu a vytvoří komplex se 450 lidmi. Prostředí navrhnou zaměstnanci.
Český Microsoft chystá stěhování, spojí se se Skypem

Česká pobočka Microsoftu chystá stěhování do nových prostor. V nich se spojí s pražskou vývojářskou centrálou Skypu. Vznikne tak jeden větší komplex zaměstnávající zhruba 450 lidí – 250 jich „dodá“ Microsoft, zbylých 200 pak koupený Skype. Počítá se i s rezervou, Skype má v Praze další plány na růst.

V Microsoftu se aktuálně poohlíží po vhodných prostorách. Termín a finanční náklady jsou tak nejasné. „Zvažujeme možnosti. Bude záležet na tom, jestli seženeme již hotovou budovu, nebo se vybereme nějakou teprve rozestavěnou. Celý proces ale určitě potrvá přes rok,“ vzkazuje mluvčí českého Microsoftu Lenka Čábelová. „Reálný termín je podzim 2015,“ doplňuje šéfka zdejší pobočky Biljana Weber.

Microsoft aktuálně sídlí v BB Centru Brumlovka poblíž Budějovické v Praze. Rostoucí Skype naopak sídlí na Andělu v ulici Radlická, kde v rámci rozšiřování mimo jiné zabral některé bývalé prostory odstěhovaného Seznamu. Pro Microsoft už to bude druhé stěhování. Ve svých tuzemských počátcích v podstatě sídlil v paneláku na Novodvorské.

Klepněte pro větší obrázek
Novou pobočku Microsoftu si navrhnou sami zaměstnanci, podobně jako tu ve Vídni.

Obě strany se po akvizici před třemi lety postupně sbližují a i v Praze se postupně společně pracuje na rostoucím množství projektů, sestěhování je tak údajně logickým krokem.

Kanceláře se skluzavkou

Nové prostory mají zapadnout do světového konceptu, který v Microsoftu nazývají „workplace advantage“. Jde v podstatě o moderní kancelářské prostory, jaké je možné vidět u mladých zejména technologických a internetových firem.

„Máme takový základní mustr, z čeho při navrhování pracovního prostoru vycházet, konečná realizace a detaily jsou však na jednotlivých pobočkách,“ vysvětluje Čábelová. Do budování prostor se tak budou moci zapojit zaměstnanci a bude záležet na nich, jakou jejich nové kanceláře dostanou finální podobu. Mají se sbírat nápady a podněty a ty se pak doladí ve spolupráci s architekty a designéry.

Klepněte pro větší obrázek
Nejde nám o hodiny odsezené v kanceláři, ale o odvedenou práci. Alexandra Moser z Microsoftu ve Vídni.

Výsledkem má být mimo jiné prostor, který neklade důraz na tradiční pojetí kanceláře. Zaměstnanci tak nebudou muset mít vlastní pracovní stůl a po příchodu do práce si budou moci vybrat, kde se zrovna usadí – třeba ve firemní kavárně, na terase a podobně.

Český Microsoft chce čerpat inspiraci u poboček, které už si touto změnou prošly. Například ta ve Vídni má zasedací místnost vyzdobenou street artem a graffiti, skluzavku, mobilní pracovní místa a nemá vůbec žádné pevné telefony. Zaměstnanci navíc nemusí v kanceláři trávit pevnou pracovní dobu a mohou pracovat podle svých představ a požadavků jejich týmu.

Vstříc mladé generaci

Microsoft tímto vychází vstříc nastupující generaci Y, pro kterou je pracovní flexibilita velice důležitá. Na druhé straně byla tato změna pojata také jako možnost zajímavé propagace. Firma na příkladu svých pracovišť chce ukázat, jak je možné v této době používat technologie, v tomto případě Office 365, komunikační nástroj Lync, firemní sociální síť Yammer, cloudové úložiště OneDrive a tak dále.

„S novým způsobem práce jsme více orientovaní na výsledky a ne na to, kolik hodin lidi fyzicky tráví v kanceláři a kolik hodin na daném projektu dělají,“ popisuje Alexandra Moser z vídeňského Microsoftu. „Po změnách, které jsme zavedli, zaměstnanci tak dva dny z týdne vůbec do kanceláře nechodí.“

Klepněte pro větší obrázek
Co takhle si vytvořit místo schodů skluzavku?

Pro firmy jsou mobilní a pružní zaměstnanci velice zajímavou komoditou. Podobné fungování totiž přináší úspory na nájmu či energiích. Firmy navíc opouští od dlouhodobého plánování, které nakonec nemusí vůbec odpovídat realitě. Naopak, je lepší mít flexibilní pracovníky, kteří dokáží rychle zareagovat na změny.

Zrovna Microsoft toto potřebuje – musí rychleji vyvíjet software, rychleji reagovat na trendy. Nutné změny do hry přináší nejenom nový šéf Satya Nadella, ale také poslední akvizice. Vývojáři ve Skypu už velice pružně pracují a na Andělu už moderní kanceláře mají. Yammer zase do největší softwarové firmy světa přináší nové způsoby vývoje a uvažování.

Mohlo by vás také zajímat:

 

Diskuze (31) Další článek: Seznam vylepšil Mapy.cz Beta. Nově mají letní verzi

Témata článku: Microsoft, Byznys, Satya Nadella, Skype, Český Microsoft, Dlouhodobé plánování, Poslední akvizice, Weber, Moderní kancelář, Lync, Workplace, Sky, Stěhování, Nájem, Moser, Rostoucí množství, Graffiti, Lenka, Vývojářská pobočka, Biljana Weber, Finanční náklad, Česká pobočka, Yammer, Zbylý prostorČeské televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix