Český NÚKIB vydal oficiální varování před produkty Huawei a ZTE. Představují bezpečnostní hrozbu [aktualizováno]

Aktualizováno: Na zprávu Národního úřadu pro kybernetickou a informační společnost reagují zástupci státních institucí.

A na druhé straně Huawei vyzývá NÚKIB, aby poznatky předložil:

„Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby předložil evidence namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů.“

„Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné. V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice. Spolupracujeme také se všemi našimi oborovými partnery na dodávkách bezpečných a spolehlivých síťových řešení v České republice.

V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila.


Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal oficiální varování, podle kterého technické a programové prostředky společností Huawei Technologies Co., Ltd. a ZTE Corporation představují hrozbu v oblasti kybernetické bezpečnosti.

To v praxi znamená, že úřad považuje za nedůvěryhodný v podstatě jakýkoliv výrobek a také jeho případný ovládací software. Varování ve svém textu nikterak nerozlišuje mezi technologiemi Huawei pro poskytovatele telekomunikačních sítí a spotřební elektronikou pro maloobchodní trh, kterému vévodí zejména mobilní telefony. Huawei dnes patří k jejich největším výrobcům.

Plné znění varování NÚKIB a z toho plynoucích povinností v PDF:

„K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ říká ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

NÚKIB k vydání varování přistoupil i z toho důvodu, že Čínská lidová republika na území České republiky aktivně prosazuje své zájmy včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru, jak ostatně dokládají i výroční zprávy bezpečnostních služeb za rok 2017.

„Varování podle zákona o kybernetické bezpečnosti znamená, že správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů nebo provozovatelů základních služeb, se popsanými hrozbami musí zabývat a musí přijmout adekvátní opatření. Nerozlišujeme mezi systémy ve správě státu a ve správě soukromých subjektů,“ dodává šéf NÚKIB.

Některé země ji dříve oznámily, že se chtějí zbavit závislosti na pokročilých čínských telekomunikačních technologiích. V prvé řadě se jedná o USA, kde je spor s Čínou součástí hlubšího střetu, s podobnými nápady však začínají přicházet i evropské země – třeba Francie.

Podle Deníku N je to téma i pro českou vládu, která hodlá příští týden projednat dokument, podle kterého by měla skončit závislost klíčové infrastruktury státu na Huawei během následujících deseti let.

Diskuze (102) Další článek: Vývojář prohlížeče Edge: Google nás celou dobu sabotoval

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,