Český software odhaluje padělky. I za dotace z EU

Česká společnost TelPro vyvinula cloudovou aplikaci, která umožňuje zjišťovat informace o padělaných výrobcích. Získala na to evropskou dotaci a má jisté ambice.

Malá česká společnost TelPro by chtěla na českém a později i zahraničním trhu prorazit s cloudovým softwarem, který dokáže odhalovat padělané zboží, respektive umožní výrobcům své výrobky ochránit a spotřebitelům jejich kvalitu ověřit. Desetičlenná firma na vývoj získala třímilionovou dotaci z evropských fondů.

„Dotaci využíváme na platy, projektu se plně věnuje šest lidí,“ říká jednatel TelPro Petr Lávička. Jeho podnik na trhu funguje už od roku 1992 a investice do nového softwaru nad rámec dotace zajišťují peníze z vývoje dalšího softwaru. TelPro vytváří například takzvané billingové systémy pro telekomunikační společnosti a mezi zákazníky má jména jako UPC či České Radiokomunikace.

„S tímto bychom chtěli spojit část naší budoucnosti,“ plánuje Lávička. Nový produkt se jmenuje Authentizer a jeho vývoj včetně dotace prozatím přišel na osm milionů.

Oskenujte kód a zjistěte, jak jste na tom

Authentizer navenek v podstatě funguje velice jednoduše. Zákazník, který si chce zjistit, zda výrobek, který si zrovna prohlíží v obchodě (či kdekoliv jinde), může skrze chytrý telefon naskenovat nalepený QR kód, případně je možné opsat osmimístné alfanumerické heslo. Systém aplikace se pak „podívá“ do databáze a zákazníkovi řekne, zda je výrobek pravý.

Klepněte pro větší obrázek
Kód je možné naskenovat pomocí QR čtečky, případně je možné ho zadat přímo na webu.

To je nicméně pouze základní kontrola, kterou je možné realizovat ještě před samotným nákupem. Poté dojde na druhou fázi – po setření či slepení jedné vrstvy je možné naskenovat ještě druhý, tentokrát šestimístný kód. Ten už by měl pravost potvrdit stoprocentně.

Tvůrci aplikace věří, že něco takového zaujme výrobce z mnoha oblastí, protože jak sami uvádějí, obchod s padělky je problémem o ročním objemu 200 miliard eur. „Věříme, že můžeme zaujmout. Prozatím jsme našli pouze jedno podobné řešení z Německa,“ říká Lávička. Podobný systém už nicméně český stát zavedl u alkoholu, stalo se tak v návaznosti na metanolovou aféru.

Authentizer kompletně běží v cloudu. Zákazníci, kteří budou chtít systém ochrany svých výrobků využívat, se tedy mohou přihlašovat přes webový prohlížeč a výrobu štítků kompletně zadat přes něj. Tam je zároveň možné podrobně specifikovat informace o produktech. Vedle několika povinných položek jsou k dispozici i nepovinně, třeba obrázek, podrobné složení a tak dále.

Po zadání pak TelPro realizuje tisk a dodání štítků. „Aktuálně jsme ročně schopní obsloužit asi 2,5 miliardy kódů a s cenou za jeden štítek se umíme dostat na jednu korunu,“ říká Vladimír Šveřepa, který má v Authentizeru na starost technickou část. Jeho tým při vývoji využívá zkušenosti a know-how z billingových systémů.

Čím víc proužků, tím víc Adidas

Tvůrci Authentizeru se nejdříve snažili uspět ve státní správě, tam se jim ale příliš nedařilo, takže systém původně zaměřený pouze na alkohol rozšířili a nyní s ním chtějí na trh. V březnu se spustí pilotní projekty – s firmou Mikov se například dělá na ochraně jejich populárních nožíků „rybička“ – a v druhé polovině roku pak odstartuje ostrý provoz. „Bavíme se s hodně zákazníky, teď třeba jdeme do Státní tiskárny cenin ohledně padělků dálničních známek, a zájem tu je,“ říká Lávička.

 

Authentizer míří do pilotního projektu. Chránit bude třeba populární nožíky ve tvaru rybičky. Později by chtěl i za hranice.

 

TelPro chce produkt nejdříve ověřit na tuzemském trhu a později se s ním vydat také do zahraničí. Nejbližší termín expanze je údajně příští rok. Zde firma zvažuje i vstup investora, který by na nových trzích dokázal s růstem pomoci. „Na giganty typu Adidas či Nike, jejichž výrobky se kopírují ve velkém, si zatím netroufáme, ale i to jednou může přijít,“ usmívá se Lávička.

Produkt jako takový by měl být na expanzi připravený. Kompletně běží na cloudu Azure od Microsoftu, takže je možné kapacity navyšovat dle potřeby. Vývojáři zvolili formu ukládání dat v nerelační databázi na storage, což v tomto případě šetří náklady (jde o jednoduché requesty a princip podobný datům z internetu věcí).

„Azure jsme zvolili i kvůli tomu, že vyvíjíme ve Visual Studiu, které je s ním pěkně spojené. Velkou roli každopádně hraje i bezpečnost, která je pro produkt typu Authentizer velice důležitá. „Cloud je bezpečnější než to, kdybychom si vše stavěli někde na vlastních serverech. S Azure si můžeme jenom polepšit,“ dodává Vladimír Šveřepa.

Diskuze (27) Další článek: Jak se vyvíjí pro hodinky Apple Watch? Designér má volno

Témata článku: Byznys, Bezpečnost, Startupy, Evropská unie, Dotace, Roční objem, Padělky, Adidas, Cloudový software, Dot, Lavička, Tiskárny štítků, Nožík, Rybička, Základní kontrola, Nike, Metanol, Azur od Microsoftu, Český stát, Padělané zbožíSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Světem proletělo video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru