Český zákon o kybernetické bezpečnosti šmírovat nebude

Národní bezpečnostní úřad dodělat návrh zákona o kybernetické bezpečnosti. Státní instituce ho nyní mohou připomínkovat a pak půjde na vládu. Se šmírováním se nepočítá.
Český zákon o kybernetické bezpečnosti šmírovat nebude

Český zákon o kybernetické bezpečnosti (ZKB) by mohl začít platit už od prvního ledna 2015. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) tento týden odeslal návrh zákona do mezirezortního připomínkového řízení a pokud se jednotliví státní zástupci ne jeho konečné podobě shodnou, bude předložen vládě ještě v červnu tohoto roku. Vybrané státní instituce mohou posílat připomínky do 10. května.

NBÚ začal na bezpečnostním kybernetickém zákoně pracovat na základě usnesení vlády z května loňského roku a zohlednil do něj i nedávné zkušenosti a poznatky z DDoS útoků na weby médií, bank a operátorů. V té době byl stát zároveň nejvíce kritizován za to, že žádnou bezpečnostní kybernetickou strategii v podstatě nemá.

K aktuální verzi návrhu zákona vzneslo připomínky kolem 50 různých subjektů. Kromě samotné odborné komise NBÚ složené ze zástupců ministerstva vnitra, obrany a Českého telekomunikačního úřadu se vyjádřil například správce národní domény CZ.NIC nebo ICT Unie sdružující desítky technologických společností.

Žádné šmírování

NBÚ tvrdí, že je ZKB postaven na dvou zásadách. Jednou z nich je minimalizace zásahů do práv soukromých subjektů, což by mělo vyvrátit dřívější obavy skeptiků o tom, že stát bude chtít pomocí kybernetického zákonu „šmírovat“ firmy a jednotlivce. Těmto subjektům nicméně druhá zásada ukládá individuální zodpovědnost za bezpečnost jejich informačních systémů. Firmy jinými slovy budou zodpovědné za dění v jejich sítích a budou moci být trestány.

Česká republika musí kybernetický bezpečnostní zákon přijmout a vytvořit nejenom kvůli ochraně sebe sama, ale také z důvodů závazků vůči mezinárodním společenstvím, kterých je členem, zejména tedy NATO a EU. „V rámci mezinárodní regulace tohoto fenoménu (kyberútoků) je vyvíjen na Českou republiku tlak, aby problematiku ochrany kybernetického prostoru řešila formou závazné právní regulace,“ zmiňuje NBÚ v doprovodné zprávě k návrhu zákona. „Vláda už tyto záležitosti musí brát vážně, protože to vyžaduje EU a NATO,“ souhlasí Jakub Jiříček ze společnosti Symantec.

NATO už ochranu kybernetického prostoru řeší delší dobu a EU se k podobným krokům začíná připojovat s návrhem směrnice, na základě které budou muset jednotlivé státy vytvořit centrální autoritu (v českém případě NBÚ a Národní centrum kybernetické bezpečnosti), monitorovat rizika, sjednocovat hlášení od soukromých subjektů a proti rizikům reagovat. Nutné bude i zajištění kvalitního technického vybavení pro tyto účely.

Kybernetická ochrana zemí EU a Česka by tak jinými slovy mohla dostat řád a standardy, které v současné době neexistují. „V oblasti veřejné správy neexistuje jednotný způsob stanovení bezpečnostních standardů, které by minimalizovaly potenciální škody vzniklé z kybernetických útoků,“ přiznává zpráva NBÚ.

Stav kybernetického ohrožení země

Zákon se má týkat zejména subjektů, které provozují významnou komunikační a IT infrastrukturu, jenž může být důležitá pro chod států. Tyto subjekty budou muset zavést bezpečnostní opatření a vše podrobně monitorovat a hlásit. Zákon pracuje s pojmy „bezpečnostní událost“ a „bezpečnostní incident“. Událostí se rozumí činnost, která může narušit bezpečnost informací a incident znamená přímé narušení.

Dohledovými centrálami má být národní tým CERT (CSIRT) pro soukromou akademickou sféru a vládní CERT pro státní instituce a kritickou infrastrukturu. Pokud tyto 2 týmy nebudou na případné kybernetické útoky stačit, může vláda vyhlásit stav kybernetického ohrožení. To bude v pravomoci premiéra, který tak může učinit na základě doporučení šéfa NBÚ.

NBÚ už letos v březnu zřídil speciální komisi, která může být narychlo svolána v případě, že jsou ohroženy nejenom státní instituce, ale také soukromé firmy.

Pokud návrh zákona o kybernetické ochraně projde, zřejmě bude nutné navýšit i rozpočet Národního centra kybernetické bezpečnosti. To v současné době ročně operuje se zhruba 60 miliony korun, což je podle odborníků na bezpečnost málo a nelze s tím zaplatit kvalitní lidi. „Je dobře, že zákon sjednocuje pohled na kybernetickou bezpečnost,“ říká pro Connect.cz Jakub Jiříček, „ale současný rozpočet NCKB je malý. Za ten se nekoupí nic.“ Podle jeho odhadů by byly potřeba alespoň „nižší stovky milionů korun“.

Zapojení soukromých firem nicméně může státu hodně pomoci, společnosti totiž útoky řeší sami a mají zkušenosti. „Firmy už mají zkušenosti a vypracované procesy, se kterými se mohou podělit,“ popisuje pro Connect.cz Mike Smart, který v Symantecu zastupuje několik evropských zemí a s kybernetickou legislativou má zkušenosti z Velké Británie. „Rozhodně by ale směrem k firmám nemělo jít o nátlakovou hru,“ varuje. „Když se někdo do něčeho nutí, udělá pouze nutné minimum a regulace mohou být i kontraproduktivní.“

EU tento týden zároveň prodloužila mandát agentuře ENISA, která v Evropě zajišťuje například kyberbezpečnostní cvičení, vypracovává analýzy a pomáhá s nastavením vládních CERT týmů.

Diskuze (14) Další článek: Intel koupil společnost Mashery a rozšíří aktivity v softwaru

Témata článku: Bezpečnost, Právo, Zákon, Český zákon, Kybernetický útok, Bezpečnostní riziko, Potenciální škoda, Nato, Technické vybavení, Mezinárodní agentura, Zak, Vládní CERT, Národní tým, Jakub, Zásada, Kybernetická bezpečnost, Mezinárodní tým, Jednotný způsob, Cert, Šmírování, Mezinárodní společenstvíMusk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

** Elon Musk popsal v e-mailu kritickou situaci kolem motorů Raptor ** Pokud se potíže nevyřeší, může firmě hrozit bankrot ** Sám Musk zrušil dovolenou a šel pracovat na výrobní linku

Karel Kilián
StarshipSpaceXElon Musk
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony