Českých domén je už více než 1,4 milionů, ukazují čísla CZ.NIC. Pomohl i koronavirus

Počet registrací českých internetových domén s koncovkou .CZ překonal hranici 1 400 000. Od začátku roku vzrostl počet domén s českou národní koncovkou o 28 434 a pokračuje tak trend, který odstartoval v roce 2020 v souvislosti s pandemii koronaviru.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj počtu domén s koncovkou .CZ v posledních třech letech

Podrobnější statistiky o českých doménách najdete na webu správce CZ.NIC a v aplikaci Adam. Trojku největších registrátorů tvoří Internet CZ, Wedos a Active 24, nejvíce domén pak mají držitele s českou, slovenskou a německou adresou. Průměrná česká doména má stáří 6,7 let a délku 11 znaků.

Podle našich statistik vzrostl v loňském roce jejich počet oproti roku 2019 o 3,2 procenta. Částečně k tomu přispěla pandemická situace a s ní spojené restrikce, které přinutily uživatele přesunout některé své aktivity čistě do digitálního prostoru. Meziročně například stoupl počet e-shopů, a to téměř o polovinu. Věřím, že současný trend v registracích domén .CZ, který ukazuje na jejich nenahraditelný význam, ale i efektivní správu, bude pokračovat i po odeznění koronavirové krize.

Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Váš názor Další článek: Také ve Windows 10 bude nové výchozí písmo. Zlepší čitelnost

Témata článku: Koronavirus, Byznys, Internet, Česko, CZ.NIC, Doména, Česká doména, Aplikace, Active, Adam, Počet, Wedos, Koncovka, C-Dome, WeDo, Ondřej Filip, Odeznění, Trend, Pandemie