Čeští Abdoc slaví úspěch s dalším světovým projektem

Mladí tvůrci projektu CSS Hat, kterého se po celém světě prodalo několik tisíc licencí, slaví úspěch s dalším modulem do Photoshopu. Enigmu64 si za 2 týdny koupilo přes tisíc lidí.
Čeští Abdoc slaví úspěch s dalším světovým projektem

Mladí vývojáři ze společnosti Abdoc vydali další produkt, který má šanci stát se celosvětovým hitem. Zásuvný modul do Photoshopu nazvaný Enigma64 si za 14 dní od vydání stáhlo přes tisíc lidí a prodeje neustávají. Plugin pro export obrázků tak může navázat na úspěch předchozího projektu CSS Hat, kterého už pražská firma prodala několik tisíc licencí.

Enigma64 řeší problém grafiků a kodérů, kteří často potřebují z grafických návrhů ve Photoshopu ukládat jednotlivé obrázky a s nimi pak dále pracovat. Typickým příkladem jsou tvůrci webových stránek, jenž si nejdříve vytvoří návrh, a poté z něj exportují jeden obrázek za druhým. To je často zdlouhavá práce, při které je nutné obrázky ořezávat, vypínat vrstvy a tak dále.

Nový zásuvný modul umožňuje přímo z nejrozšířenějšího grafického nástroje obrázek uložit bez dalšího nastavování a jiných čas ubírajících aktivit – stačí klepnout na ikonku a vybrat si formát (PNG, JPG a Base 64). Exportovaná grafika je komprimována pro web a jednoduché ukládání může při větších objemech ukládaných dat ušetřit hodně času.

Navázání na předešlý úspěch

Enigma64 je si hodně podobná s předchozím produktem Abdocu – CSS Hat. To je rovněž zásuvný modul do Photoshopu, který dokáže z grafických návrhů vytvořit standardizovaný CSS kód, který je pak možné přímo použít při tvorbě webu.

CSS Hat mladé firmě stále generuje příjmy několik stovek dolarů za den. „Už jsme prodali kolem 8 tisíc licencí a příjmy se pohybují okolo 150 tisíc dolarů,“ počítá v rozhovoru pro Connect.cz šéf Abdocu Lukáš Hurych. CSS Hat se stal mezi zejména profesionálními uživateli Photoshopu oblíbeným nástrojem a zájem o něj neklesá ani po zavedení podobné funkce přímo od Adobe. „Adobe nám paradoxně pomohlo zvednout prodeje, protože ten jejich export do CSS funguje velice špatně,“ usmívá se Hurych.

První úspěšný plugin zároveň pomáhá v prodejích toho nového. „Naši zákazníci jsou hodně loajální a k CSS Hat si přikupují i Enigma64. A naopak, pokud si někdo pořídí nový nástroj, často si pak brzy koupí i ten předchozí,“ říká Hurych. Kolem produktů společnosti se dokonce začíná vytvářet komunita, která zadarmo pomáhá. Jeden fanoušek například přeložil web CSS Hat do francouzštiny a v přípravě jsou i další jazyky.

Enigma64 se aktuálně prodává za 15 dolarů, jedná se nicméně o zaváděcí cenu, která v budoucnu bude navýšena na původních 25 dolarů. „Zjistili jsme, že lidé jsou ochotní platit,“ tvrdí mladý podnikatel. „Původně jsme chtěli dát cenu 5 dolarů, ale několika prvním lidem jsme dali na výběr, kolik za produkt mohou zaplatit a oni dobrovolně klikali na vyšší částky.“

Abdoc první peníze za nový projekt získal ještě předtím, než na něm začal přímo pracovat. Firma oslovila 200 zákazníků CSS Hat s tím, zda o produkt budou mít zájem a umožnila si modul předplatit. Už v této fázi si Enigma64 koupilo 50 lidí.

Vlastní produkty už pro Abdoc představují kolem 60 procent z celkových příjmů a společnost plánuje, že své aktivity v této oblasti rozšíří. Během měsíce by mělo být venku další rozšíření Photoshopu, které umožní si přímo v prostředí aplikace vybírat textury webových pozadí ze služby SubtlePatterns.com.

Dlouhodobý plán je ale ještě více ambiciózní. Veškeré současné i budoucí pluginy pro Photoshop se mají spojit a rozšířit o cloudovou SaaS platformu. Abdoc se tak trochu oklikou vrací k prvotní myšlence produktu CSS Piffle, který měl do prostředí webového prohlížeče přenést nástroje pro vytváření webů a jehož vývoj šel kvůli pracím na jiných projektech stranou. V nově rozšířených kancelářích Abdocu blízko Náměstí Míru v Praze se diskutuje také o mnohem větších projektech, třeba vlastním „Photoshopu“.

Jméno Piffle nicméně zůstává a má jím být pojmenována sekce, která se v Abdocu věnuje vlastním produktům. Ta druhá se pak nadále bude zabývat zakázkovým vývojem. I tato oblast má být rozšiřována – firma nyní přijala vlastního iOS vývojáře a interně už zaměstnává 15 lidí s tím, že zhruba dalších 10 se na pracích podílí externě.

Diskuze (9) Další článek: Další zahraniční koupě Cisca. Ubiquisys šíří mobilní signál v budovách

Témata článku: Byznys, Startupy, Podobný nástroj, Předchozí den, Druhá sekce, Předchozí nástroj, Úspěch, Podobný projekt, Dlouhodobý plán, Grafický návrh, Svět, Images, SLA, Projekt, Pražská firma, Předchozí produkt, Photoshop, Oblíbený nástroj


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 135