Čeští ajťáci nechtějí pracovat pro firmy s ruským kapitálem. Další věnují miliony na pomoc Ukrajině

Podle Actum Digital čeká ruské firmy působící v Česku – respektive firmy napojené na ruský kapitál – exodus vývojářů.

Máme informace z první ruky, že dojde k masivnímu odlivu IT expertů z ruských či na Rusko napojených firem v Česku. Jednotky takových lidí se nám již během dneška začaly ozývat. Tito vývojáři jsou připraveni odejít z hodiny na hodinu.

Každému, kdo se rozhodne v následujících dnech z takové firmy odejít, nabízíme pomoc při hledání nového uplatnění – ať již přímo v Actum Digital, nebo u našich partnerů nebo klientů.

Jan Havel, jeden ze zakladatelů Actum Digital

Podle odhadů by takových vývojářů a expertů na IT/ICT mohlo v Česku pracovat okolo tří tisíc. V posledních desítkách hodin se do hledáčků médií dostává zejména Sberbank a Epam.

Sberbank sice na svém webu vysvětluje, že se jedná o standardní českou firmu napojenou na evropskou centrálu Sberbank Europe Group ve Vídni, jejím 100% vlastníkem je nicméně PJSC Sberbank – tedy ruská matka.

50 000 korun na Ukrajinu za každého ajťáka, který změní práci 

Actum Digital navíc v tiskové zprávě slibuje přispět částkou 50 tisíc korun na konto pro podporu obětí ruské války prostřednictvím nadace Člověk v tísni za každého jednoho vývojáře, který se rozhodne změnit působiště. Ti se mají ozvat na e-mail standwithukraine@actumdigital.com.

Skrze Člověka v tísni přispěl také zakladatel Seznam.cz Ivo Lukačovič, který věnoval 23 milionů korun. Na Twitteru podobné dary oznamují i někteří další investoři a firmy, které vyjadřují svoji podporu i dalšími způsoby. Operátoři třeba bezplatným voláním na Ukrajinu.

Diskuze (47) Další článek: Jak z moci úřední zablokovat cizí web? Dokonalé řešení neexistuje

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,