Čeští Targetty chtějí využít všemocnosti Excelu

Nový český projekt Targetty umí nasávat data z různých zdrojů jako houba a pak pomoci s plánováním. Fígl je v tom, že do hry zapojuje všudypřítomný Excel.
Čeští Targetty chtějí využít všemocnosti Excelu

Tahle parta byla začátkem roku součástí výpravy tuzemského Microsoftu a Czech ICT Alliance do technologického akcelerátoru Microsoft Ventures v Berlíně. Pražsko-ostravský tým by rád brzy expandoval do zahraničí a chce to vzít skrze Německo. Účast v programu Microsoftu by se mu tak hodila. Mladí čeští technici a podnikatelé zaujali a dostali se mezi nejužší výběr. Nakonec to nevyšlo, což nevadí, protože loď jede dál.

„Myslíme si, že na tento typ akcelerátoru a případně investorů máme poměrně složitý produkt. Nebyla to úplně jejich parketa, stačilo se podívat na složení poroty,“ přemýšlí nahlas ve své kanceláři poblíž Petrského náměstí v Praze Jan Zajíc. „S něčím podobným už jsme se setkali v Silicon Valley, když jsme se bavili s několika investory. Ne každý investuje do projektů, jaký teď děláme my.“

Jan Zajíc mluví o mladém nástroji nazvaném Targetty. Na něm začaly asi před rokem pracovat dvě zavedené společnosti – pražská Clever Decision a ostravská Uniwise. Ani jejich oblasti podnikání nepatří k těm, do kterých by vkládal peníze každý, kdo investuje do věcí typu mobilní hry nebo nové sociální sítě.

Síla všudypřítomného Excelu

Clever Decision pomáhá zákazníkům pracovat s daty – integrovat je, analyzovat, skladovat a podobně – a Uniwise zase spojuje software, IT s firemním plánováním či měřením. Díky spolupráci těchto dvou podniků a vzájemné potřebě doplnit funkce do svých nástrojů nakonec vzniklo Targetty. Potenciál tohoto produktu může být velký.

Targetty na první pohled míří na velice obsazený trh, na kterém figurují známá jména jako SAP, Oracle, SAS a některá další. Targetty se umí napojit prakticky na jakékoliv standardizované zdroje informací (databáze a další množství dat) a na základě nich tak zákazníkům pomoci s plánováním jejich podnikání a rozvoje byznysu do budoucna.

Fígl je ovšem v tom, že kromě čerpání dat třeba z databází umí Targetty do tohoto procesu zapojit také samotné uživatele a jejich Excel (od verze 2010 výše). Český nástroj tak v podstatě umí nasávat informace jako houba, pak je vyhodnotit a předložit potřebné a dostatečně dynamické výsledky.

Ono zapojení Excelu je přitom stěžejní funkce. Mnoho firem by si už sice dávno mohlo koupit sofistikované plánovací softwary od velkých hráčů, stejně tak ale mnoho firem prostě a jednoduše své plánování dlouhodobě vede v různých excelovských tabulkách a takový přechod by pro ně nebyl úplně jednoduchý.

„Navíc jsme i výrazně levnější. Při zachování asi 80 procent funkcí oproti velkým nástrojům od velkých firem máme výrazně nižší cenu. Právě ta, společně s oním Excelem, hraje u mnohých zákazníků velkou roli,“ říká Jan Zajíc.

Excel na steroidech

„My povyšujeme Excel u zákazníků na novou úroveň,“ pokračuje mladý podnikatel. Do tabulkového nástroje od Microsoftu stačí nainstalovat zásuvný modul a ten už pak komunikuje se samotným systémem, který automaticky data spojuje. Tato „back-end“ část přitom může běžet jak v cloudu (Targetty má vlastní virtuální servery, chystá ale také přesun do Azure), tak přímo na serverech zákazníků.

Popisovaný „syndrom Excelu“ má být podle tvůrci Targetty tak veliký, že jen v Evropě je vyměřený potenciál až 300 tisíc zákazníků. Samozřejmě teoretických. Slibný projekt cílí především na menší a střední firmy.

Targetty má vedle toho také webové rozhraní s různými dashboardy a přehledy, chystá se napojení na cloudový Office 365 a ve fázi zvažování je také propojení s Google Apps a jeho tabulkovým procesorem. Ve hře jsou také aplikace pro tablety.

V současné době ale není největší výzvou samotná technologická část, jako spíše rozjet obchod. Targetty není startup žádných amatérů, dělají na něm tvůrci, kteří mají i 15 a více let zkušeností v IT byznysu a patří mezi oceněné a certifikované partnery Microsoftu. Právě tudy by tedy mohla jejich cesta vést.

A už se to uživí

„Aktuálně pracujeme na partnerském programu. Rádi bychom, aby Targetty nabízeli tradiční partneři Microsoftu nasazující nástroje Dynamics, je to v mnoha případech ideální doplnění,“ popisuje Zajíc. Nová vznikající firma už v Česku velké partnery přes Dynamics oslovuje a na podobné kroky se chystá také v zahraničí.

 

Naše sázka na Excel je určitě dobrá. Je v podstatě všude a zákazníci jsou rádi, tvrdí v Targetty.

 

Autoři projektu sami přiznávají, že i když zkušeností z lokálního trhu mají dost, zkušenosti s expanzí produktu na zahraniční trhy ještě nemají. Partneři tak mohou být dobrá cesta, zároveň to ale v případě většího rozjezdu bude chtít peníze. Ve hře jsou tedy jednání s potenciálními investory.

Targetty už nicméně je ve fázi, kdy dokáže svůj chod zaplatit. Projekt má přes 200 uživatelů a několik poměrně velkých zákazníků – třeba česko-slovenskou pobočku Manpower a Vetrotech.

„Naše sázka na Excel je určitě dobrá. Je v podstatě všude a zákazníci jsou rádi,“ věří zakladatelé Targetty v potenciál svého výtvoru. Na produktu aktuálně pracuje pět lidí z obou výše zmiňovaných společností, během léta ale vznikne samostatná firma, která další činnost bude rozvíjet.

Targetty vstupuje do doby, kdy je o podobné nástroje, jež umí „předvídat budoucnost“ a na základě dat ukazovat, co dělat a podobně, veliký zájem. A co když s něčím takovým přijde jednoho dne sám Microsoft? „To by nás třeba musel koupit,“ směje se Jan Zajíc.

Diskuze (4) Další článek: Byznysový zápisník: Rusko chce nahlédnout do zdrojáků SAPu a Applu

Témata článku: Microsoft, Microsoft Office, Cloud, Byznys, Excel, Startupy, Stěžejní funkce, Microsoft Excel, Mladý podnikatel, Složitá část, Slibný projekt, Prohlídka, Velký potenciál, Clever, Podobná cesta, Tar, Dobrá cesta, Partner programu, Podobný projekt, Lokální trh, Podobný nástroj, Technologická část, Potenciální investor, Samostatná firma


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4