Čeští UpVision dělají bezpilotní snímkování pomocí dronů

Další odštěpená firma z Geodisu má slibně rozjetou budoucnost. UpVision osazují vlastní drony různými senzory a získávají tak hromadu dat ke zpracování.

Společnost Geodis, která svého času dodávala mapové podklady třeba pro Seznam a Google, už má časy své největší slávy za sebou. Po příchodu nového majitele začal sešup směrem dolů a hodně schopných lidí odešlo. Ti své zkušenosti využívají v dalším podnikání a namísto Geodisu tak v Česku rostou nové a slibně se rozjíždějící podniky. Vedle CleverMaps je to především UpVision. Ti mají drony a velké plány před sebou.

Zatímco CleverMaps se od svého původního zaměření trochu vzdálili a namísto toho, aby sbírali různá geodetická data a podobně, raději vytváří platformu pro jejich zpracování a analýzu, v UpVision jsou svému odkazu z Geodisu v podstatě věrní. Jdou ale dále a ještě dále přemýšlí. Když se to zaobalí do jedné věty, mladá firma dělá bezpilotní letecké snímkování. Pod tím je toho ale schováno trochu více.

„Stále je to geografie, výrazně se ale posouvá díky novým technologiím,“ říká jeden ze spoluzakladatelů UpVision Jakub Karas. „Dnes je celý tento geodetický obor z půlky o technologiích, které umí sbírat data.“

Droni schopní nést cokoliv

V případě téhle společnosti to tedy vypadá tak, že letecké snímkování neřeší skrze tradiční letadla, ale do prostoru vysílá své vlastní drony. Ti jsou schopní se ve vzduchu udržet až 20 minut, záleží na tom, jaké čidlo zrovna nesou. Miniaturizace je každopádně na vzestupu, i pokročilejší senzory už tedy rozhodně nejsou záležitostí o několika kilogramech.

Klepněte pro větší obrázek
UpVision má vedle dronů také snímkovací bezpilotní letadlo. Vypouští se z rukou.

UpVision si drony montují sami na základě objednaných součástech všeho druhu. Menší flotila aktuálně čítá čtyři akceschopné přístroje, do budoucna ale budou přibývat další. Náklady na sestavení nejsou nejmenší. UpVision jsou schopní hotového drona i prodat, vyjde na cenu kolem 300 tisíc.

Rozsáhlejší mapování pomocí dronů je možné díky mobilnímu dobíjení baterií přímo v terénu. „Do budoucna ale bude možné umisťovat mobilní dobíjecí stanice a drony tak úplně ovládat na dálku. Sami provedou daný úkol a pak se v případě potřeby dopraví pro energii do nejbližší dokovací stanice,“ plánuje Jakub Karas.

UpVision už na podobném projektu společně s Vysokým technickým učením v Brně pracuje. „Další vývoj technologií je pro náš obor velice důležitý. Je třeba neustále zmenšovat a zefektivňovat baterie, uvolňovat frekvence a musí probíhat miniaturizace čipů, senzorů a tak dále,“ nastiňuje Karas.

Klepněte pro větší obrázek
UpVision si své drony-koptéry montují sami. Součástky kupují.

Jak sám mladý geodetický pracovník tvrdí, právě droni umožnili stavět celou společnost UpVision. Ta odstartovala teprve v listopadu loňského roku a brzy tedy oslaví rok fungování. Do projektu se pustili tři bývalí zaměstnanci Geodisu společně s ještě jedním kolegou. Každý do rozjezdu vložil své úspory, které bylo nutné investovat zejména do techniky. Dnes už je UpVision šestičlenná firma, jež bude nabírat další lidi do Prahy i Brna.

V zahraničí už se o nich ví

„Už se z našich výdělků uživíme a postupně investujeme do další techniky. Hledat budeme zejména piloty a lidi na zpracování dat,“ plánuje Karas. Cíl je jasný: být jasným lídrem na tuzemském trhu a postupně se odpíchnout také do Evropy a případně na další trhy. „V zahraničí už se o nás ví. Já například přednáším, děláme konzultace, publikujeme v odborných časopisech a tak dále.“

Klepněte pro větší obrázek
Umíme to, máme zkušenosti a ambice. UpVision se svojí koptérou.

K větší expanzi jsou nicméně potřeba peníze. UpVision je aktuálně ve fázi možného získáni grantu z Evropské unie ve výši 20 milionů korun, který by údajně mohl docela pomoci. Firma je nicméně otevřená také případnému strategickému investorovi, jenž by se chtěl na mezinárodním růstu podílet.

Mladý podnik totiž věří, že to, co dělá, umí na té nejlepší úrovni. Kromě dronů do vzduchu vysílá také bezpilotní letadlo zvládající snímkovat až tři čtvrtě hodiny. Díky tomu všemu a všem osazeným senzorům je ve výsledku možné získat takové informace, jež hýbou byznysem.

„Každá naše zakázka je vlastně specifická,“ vysvětluje Karas. „Dělali jsme třeba mapování hřbitovů, před sklizní je možné zjistit, jestli se v poli nenachází zvěř, mapujeme letecké nehody a povodně, pro Ředitelství silnic a dálnic jsme na dálnicích dělali výzkumy s termovizí a tak dále.“

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snímy, které stroje UpVision pořizují. Vpravo je sesuv na D8.

Pokud se to tedy zjednoduší, představte si jakékoliv čidlo, které jde na létajícího drona či bezpilotní letadlo připevnit, a z něho pak UpVision získá data. Tyto informace pak přenese do různorodých počítačových systémů a zpracuje je. Výsledkem mohou být panoramatické obrázky, šikmé snímky, digitální modely povrchu, ortofotomapy, georeferencované snímky a mnoho dalšího.

Vedle toho společnost nabízí také konzultace, školení a další doprovodné služby. UpVision jsou mimochodem také partneři CleverMaps a některá data jim dodávají.

Kdy nastane boom

Co je z pohledu UpVision důležité, je to, že veškerou tuto práci dělají legálně. Mají veškerá povolení na práci s bezpilotními přístroji a nejde tedy pouze o nekontrolované vypouštění dronů kdekoliv a kdykoliv. „V Česku dělají podobné mapování asi tři další firmy, nemají ale všechna potřebná povolení. Konkurence navíc bývá úzce profilovaná a dělá většinou pouze video a fotografie. Nikdo není tak komplexní jako my,“ věří Karas.

Klepněte pro větší obrázek
Technologie mění i náš obor. Spoluzakladatel UpVision Jakub Karas.

Na Úřadě pro civilní letectví nicméně aktuálně čeká kolem 120 žádostí o létání tohoto typu a je možné, že už během příštího roku nastane boom. Drony jsou čím dál častěji vnímány jako veliká příležitost a vedle podnikatelů se na tuto oblast zaměřují také tuzemské vysoké školy. Kupují si i vlastní drony. UpVision s univerzitami spolupracuje.

V UpVision aktuální tuzemský trh s tím, co dělají, počítají spíše na miliony až desítky milionů ročně, ovšem se značným růstovým potenciálem. Celá firma má šanci na velkou část z pomyslného koláče, má totiž v týmu lidi, kteří v oboru působí dlouhou dobu, což mimo jiné znamená mít dobré kontakty a lepší přístup k zákazníkům.

Jakub Karas a jeho společníci mají i další ambice. Třeba vybudovat takzvané evropské UAS centrum. V něm chtějí sdružovat různé další hráče z oboru, společně vytvářet standardy, budovat povědomí o celé oblasti, zastupovat společné zájmy, sdílet informace a podobně.

Pokud tedy rovněž čeští Robodrone Industries říkají, že drony mohou být po počítačích další skutečně velkou revolucí, právě UpVision mohou být jedním ze zhmotnění této vize.

Diskuze (8) Další článek: Návrat k legendám: jak se nám líbí Apple IIgs

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,