Čeští youtubeři a streameři neplatí daně. Státní pokladna přichází o desítky milionů

.Pokud vyděláváte tvorbou obsahu na internetu, pořád jde o příjem, který je nutné zdanit. Upozorňuje na to čerstvá zpráva Generálního finančního ředitelství, které začala kontrolovat autory vystupující na YouTubu nebo Twitchi, jestli plní zákonné povinnosti. Objevilo přitom i případy, kdy lidé neodvedli ani daně z přidané hodnoty, to když zároveň prodávají nějaké zboží.

Rozdíl mezi zjištěnými příjmy a údaji tvrzenými daňovými subjekty v přiznáních k dani z příjmů fyzických či právnických osob, případně k dani z přidané hodnoty těchto subjektů (vč. případů, v nichž daňová přiznání nebyla vůbec podána) činil např. jen v dosud ukončených případech řešených Finančním úřadem pro Moravskoslezský kraj v souhrnu desítky milionů korun, které nebyly odvedeny do veřejných rozpočtů,“ uvádí zástupce generálního ředitele Finanční správy Jan Ronovský.

GFŘ tvrdí, že se k neplatičům zatím chová mírně a umožňuje jim podat daňové přiznání i zpětně a umožňuje jim uhradit daně i ve formě splátek. Finanční správa chce v kontrolách pokračovat také v prvním pololetí 2023, kdy se zaměří také na další online platformy, na nichž autoři mohou vydělávat.

Kolika lidí se kontroly dotknou, nevíme. Daňová povinnost se obecně týká všech OSVČ, jejichž roční příjmy přesáhnou 15 000 Kč. V případě podnikání jako vedlejší činnosti se pak u hrubého ročního zisku nad 93 387 Kč (za rok 2022) musí platit i sociální pojištění. Zdravotní pojištění se platí vždy (s výjimkou např. studentů do 26 let).

Je velká škoda, že finanční správa v tomhle nedělá větší osvětu, když už chce jít streamerům po krku.

Diskuze (98) Další článek: Parádní trackball ve slevě. Logitech MX Ergo teď koupíte jen za 1799 Kč

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,