Cetin dostane sourozence. PPF rozdělí své operátory ve východní Evropě, jako to udělalo s O2

Cetin dostane sourozence. PPF rozdělí své operátory ve východní Evropě, jako to udělalo s O2

Přesně pět let poté, co se české O2 rozdělilo na O2 poskytující retailové služby a Cetin starající se o infrastrukturu, podnikly stejné krok také jejich sesterské společnosti z východní Evropy. PPF Telecom Group včera oznámila, že rozdělila dceřinky v Maďarsku, Bulharsku a Srbsku.

Koncové služby bude pod stávajícím jménem nabízet Telenor, velkoobchodní nabídky zajistí Cetin Maďarsko, Cetin Bulharsko a Cetin Srbsko. Všechny navíc budou spadat pod nově vzniklou skupinu Cetin Group.

Zatímco Cetin bude výhradně zajišťovat výstavbu a provoz infrastruktury, retailové firmy se budou moci plně věnovat rozvoji svých produktů a služeb a zákaznickému servisu. PPF Telecom Group si od tohoto kroku slibuje posílení retailové i velkoobchodní činnosti a větší příležitosti pro rozvoj byznysu v rámci střední a východní Evropy. Oddělení bude výhodné i pro spotřebitele podobně jako rozdělení společnosti O2 a Cetin v České republice před pěti lety,“ uvádí PPF v tiskové zprávě.

Mobilní služby PPF Telecom Group
Země Mobilní zákazníci Pozice na trhu
Česko (O2) 5 858 tisíc 2. ze 3
Slovensko (O2) 2 149 tisíc 3. ze 4
Maďarsko (Telenor) 3 030 tisíc 3. ze 4
Srbsko (Telenor) 2 809 tisíc 2. ze 3
Černá Hora (Telenor) 354 tisíc 1. ze 3
Bulharsko (Telenor) 3 006 tisíc 3. ze 3

PPF koupila středo- a východoevropské pobočky Telenoru před dvěma lety za 2,8 miliardy eur. Celkem tak působí již na šesti trzích (kromě zmíněných také na Slovensku a v Černé Hoře). Nejsilnější pozici má ovšem v Česku, protože kromě mobilní sítě má i rozsáhlou pevnou infrastrukturu, na které poskytuje internetové, hlasové a televizní služby. V jiných zemích jsou jeho pevné sítě malé.

O2 a Telenor jen dočasně

Pokud si PPF ponechá retailové služby i do budoucna, pravděpodobně je bude poskytovat pod jiným a sjednoceným názvem. Ty dosavadní totiž patří španělské Telefónice, resp. norskému Telenoru, a značky jsou jen „vypůjčené“. Licence na O2 platí do ledna 2022, ale PPF má opční právo na prodloužení o dalších pět let. Brand Telenoru pak může využívat do dubna 2021.

V Česku a na Slovensku mimochodem Norové působili také. Mezi lety 1998 a 2005 zde provozovali pevné služby prostřednictvím firem Telenor Networks a Nextra. Obě následně koupila GTS Novera. Tu zase časem spolkl tuzemský T-Mobile. A ten má zase dohodu s O2/Cetinem o společném budování mobilních sítí. Svět je zkrátka malý.

Diskuze (1) Další článek: Facebook končí s aplikací Lasso. Kopírovat TikTok mu zjevně moc nejde

Témata článku: Země, Evropa, Poskytovatelé internetu, Slovensko, T-Mobile, Připojení k internetu, O2, CETIN, Černá Hora, Jak, PPF, Opera ?, Telenor, Maďarsko, GTS Novera, SVE, Nextra, Norová, Bulharsko, Východní Evropa, Telenor Networks, CETI, PPF Telecom Group, Telefónica, Česká republikaŠvýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína