Cetin začne pomalu rušit xDSL ve prospěch optiky. Trend míří i do Česka

Francouzský Orange nebo slovenský Telekom již ve vybraných místech ruší metalické sítě a plně je nahrazují optickými vlákny. Podobný krok učiní také tuzemský Cetin, zatím však jen v menší míře. V posledních letech ostatně do modernizace sítě investoval přes 20 miliard a z velké části šly peníze na to, aby firma z xDSL vyždímala maximum.

V říjnovém oznámení Cetin nicméně uvádí, že ve třech pražských lokalitách Chodově, Kobylisích a Petrovicích, ukončí metaliku k 11. 10. 2022. Už dnes na daných adresách má pasivní optiku FTTH s rychlostí až 1/0,5 Gb/s. Změna se bude týkat ulic a domů zakreslených na této mapce.

Klepněte pro větší obrázek
Toto jsou první místa, na kterých Cetin zruší xDSL

Cetin by chtěl do konce letošního roku mít optikou pokrytých 135 tisíc českých domácností, pro dalších 864 tisíc ji připravuje. V dlouhodobém horizontu pak mluví o více než dvou milionech pokrytých bytů. Celkově jsou pevné sítě společnosti v dosahu 4,2 milionu domácností, ve většině případů je však v místě dostupné jen VDSL, které v současnosti nabízí maximální rychlost 250/25 Mb/s.

via Radek Zajíc

Diskuze (32) Další článek: České ulice zaplaví další stovky výdejních automatů. Vlastní sítě budují PPL a OX.point

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,