Chcete na návsi Wi-Fi zdarma? Řekněte starostovi, ať se rychle zaregistruje

  • EU rozdá 120 milionů eur
  • Obce za ně postaví Wi-Fi
  • Začala registrace a kdo dřív přijde, ten dřív bere!

V Česku jsou miliony sítí Wi-Fi. Najdete je u vás doma, u souseda, v nejbližší restauraci a kavárně, na mnoha úřadech a veřejných prostranstvích, ve školách… Většina z nich je soukromá a zašifrovaná, část však otevřená komukoliv s dobrými úmysly. Právě ty na své mapě eviduje třeba tuzemský projekt Free Wi-Fi.

Na webu najdete jak mapu, tak katalog rozdělený podle krajů, vyhledávač a hlavně možnost přidání nové sítě, pokud o ní víte a v registru stále chybí. Stránky dodnes podobných veřejných Wi-Fi eviduje více než tisíc a další během následující let přibydou.

Klepněte pro větší obrázek
Free Wi-Fi: Mapa bezplatných českých sítí Wi-Fi

Do roku 2020 připojíme k Wi-Fi i tu nejzapadlejší ves

Wi-Fi je totiž jedním ze stěžejních témat aktuální Evropské komise, které sice příští rok vyprší mandát, v roce 2016 si však dala za cíl pokrýt bezdrátem i tu nejzapadlejší vísku v poslední členské zemi EU.

„Proto dnes navrhujeme, aby byly každá evropská vesnice a každé evropské město v okolí hlavních center veřejného života do roku 2020 vybaveny bezplatným bezdrátovým přístupem k internetu.“ – Jean-Claude Juncker, září 2016

Nezůstalo jen u silných slov, Komise totiž na projekt WiFi4EU vyčlenila ze svého rozpočtu 120 milionů eur (3 miliardy korun). Tuto částku si mezi sebou rozdělí 8 000 zájemců – tedy obcí, které co nejrychleji projeví zájem vybudovat pro své obyvatele Wi-Fi ve veřejných prostorách, knihovnách nebo třeba parcích a na hlavních náměstích.

Každá obec, která projde výběrovým řízením, dostane voucher v hodnotě 15 000 eur (380 000 korun). Tuto částku může použít na samotné vybudování infrastruktury, nicméně další provoz už musí platit ze svého. Podle smlouvy bude muset vše postavit během 18 měsíců a Wi-Fi poté zdarma nabízet alespoň tři roky.

Starosto, postav Wi-Fi (a sežeň peníze)

Jak už tomu bývá, jednorázová a časově omezená injekce, která sebou ke všemu nese další náklady, se může snadno stát Achillovou patou celého projektu. Nebylo by to ostatně poprvé, v minulosti jsme tu totiž už měli několik podobných pokusů, které však skončily s tvorbou nového obecního rozpočtu, anebo změnou priorit na radnici po nových volbách.

Následný provoz Wi-Fi, tedy platba za samotné připojení a technickou údržbu, by mohl být zejména pro malé obce s napnutými rozpočty příliš drahý a to i přes dárek v podobě bezplatné výstavby.

Nečekejte zázraky. V prvním kole dostane každá členská země nejméně 15 voucherů, potřebovali bychom jich však stovky.

Nabízí se tedy otázka, jestli se mají do obecního internetu vůbec motat samy obce, když jejich roli už roky nepřímo supluje soukromý sektor – tisíce českých živnostníků, kteří ve svých hospůdkách, restauracích, bistrech a kavárnách nabízejí vlastní Wi-Fi a dávno před tím, než to napadlo jakéhokoliv úředníka.

Na stranu druhou, obecní a komunitní internet má letitou tradicí třeba v USA, kde mnohé obce připojené k optické páteřní síti nabízejí mnohem zajímavější tarify než jakýkoliv tradiční komerční operátor. Gigabitové rychlosti nejsou výjimkou.

New Yorku se to podařilo

V případě Wi-Fi pak stojí za pozornost New York, který postupně instaluje stovky rychlých a bezplatných Wi-Fi stojanů po celém městě. Jenže pozor, projekt LinkNYC není žádná charita, podle propočtů by si totiž na svůj provoz měl postupně vydělat zobrazováním reklamy na poutačích stojanů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
New York v rámci projektu LinkNYC postupně instaluje speciální reklamní poutače s informačním kioskem a vysílačem bezplatné Wi-Fi

Těžko však říci, jestli je tento nápad ekonomicky přenositelný do Evropy, osmimilionové město na řece Hudson má totiž přeci jen trošku jiné možnosti než třeba české Kozojedy. Přitom i Kozojedy, všech pět, se mohou do evropského programu přihlásit a usilovat o 15 tisíc eur.

Kdo se zaregistruje nejrychleji, má šanci

V každém případě, rok a půl po prvním zveřejnění programu se konečně hnuly ledy a Evropská komise spustila nový web wifi4eu.eu. Obce se zde mohou registrovat do prvního výběrového kola, no a lokální poskytovatelé internetu zase do databáze těch, kteří ten internet v obci nakonec skutečně zrealizují.

Do dnešního večera prošlo úspěšnou registrací okolo tisícovky samospráv z celé EU. Podle vyhledávače však zatím ani jedna z Česka.

Diskuze (47) Další článek: Americké námořnictvo připravuje letecký megadron pro námořní operace

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,