Chytré hodinky Apple Watch v prodejích překonaly už takřka všechny švýcarské výrobce, drží se jen Rolex

  • Švýcarský trh s hodinkami neodolal útoku Apple Watch
  • Dle statistik už v prodejích překonaly Apple Watch takřka všechny švýcarské výrobce
  • Prodeje nositelností už překonaly všechny švýcarské výrobce hodinek dohromady

I když Apple oficiálně nezveřejňuje prodeje chytrých hodinek Apple Watch (pouze že jde už o miliardový byznys), po vypuštění druhé generace už nastal nový milník. Dle odhadovaných statistik analytické společnosti UBS už totiž prodeje Apple Watch překonaly takřka všechny švýcarské výrobce kromě Rolex, který patří mezi nejluxusnější a nejdražší značku.

Chytré hodinky jsou stále poměrně na začátku svého vývoje, Apple vypustil na trh teprve druhou generaci a trh ostatních výrobců je ještě stále trochu zmatený a výrobci se různě pokouší vytvářet vlastní operační systémy, které pochopitelně nemají šanci. Lze totiž očekávat, že se Googlu nakonec podaří Android Wear prosadit a získat významný podíl na trhu a tím pádem i zájem vývojářů k tvorbě obrovského množství aplikací.

Chytré hodinky jsou tak především nositelností, která poskytuje platformu pro nejrůznější senzory měřící naše tělo. Zatím je to více méně jen pohyb a srdeční tep, ale to by se do budoucna mělo zlepšovat například s neinvazivním senzorem cukru v krvi, okysličení krve a podobně. Sledování těla tak tvoří hlavní pilíř, možná ještě důležitější než aplikace. A zde naráží „hloupé“ hodinky ukazující vlastně jen čas na velký problém. Proč nosit na ruce navíc kus něčeho, co ukazuje „jen“ čas?

Konec švýcarského průmyslu s hodinkami?

Dle statistik UBS se prodeje hodinek od švýcarských výrobců soustavně propadají už od třetího čtvrtletí roku 2015, kdy byla uvedená první generace chytrých hodinek Apple Watch.

Švýcarský trh výrobců hodinek za poslední rok prodal přibližně 25 milionů hodinek a 21 milionů hodinek pod hranicí 12 tisíc korun. Už ve třetím čtvrtletí roku 2016 ale prodeje Apple Watch dle odhadů dosahovaly přes 10,5 milionů kusů a prodeje tak překonaly všechny jednotlivé švýcarské výrobce, kromě jediného – Rolex.

Rolex patří k nejluxusnější značce, která se rovněž pyšní extrémně drahými hodinkami, které jsou spíš kupované jako šperk. Lze tak očekávat, že Rolex se bude v prodejích ještě chvíli držet, ale moc dlouho stále vyšším prodejům Watch neodolá.

Jak budou mít Apple Watch ale i další chytré hodinky stále více zajímavých a důležitých funkcí, bude se zvětšovat počet lidí, kteří je budou preferovat nad těmi klasickými, nehledě na to, jakou historii má původní výrobce. Stejný historický příběh jsme mohli vidět i u přechod klasických mobilních telefonů na ty chytré. Většina původních značek, která se nestihla dostatečně rychle přizpůsobit nové změně, velmi rychle skončila. A objevila se i spousta nových.

Klepněte pro větší obrázek
Apple Watch

Ostatně velká změna už je vidět i ze statistik UBS, které porovnávají prodeje nositelností a hodinek všech švýcarských výrobců dohromady. Nositelností se už prodá kolem 30 až 40 miliony kusů a čísla rychle stoupají, zatímco u klasických hodinek stále klesají.

Přežije ten, kdo se přizpůsobí

Řada výrobců klasických hodinek už samozřejmě začala vyvíjet chytré modely, případně už je dokonce nabízí. Jak už bylo řečeno, nelze očekávat, že by nějaký výrobce hodinek dokázal vyvinout vlastní systém a s ním uspět v konkurenci s Apple Watch (watchOS) či operační systémem Android Wear. Obě platformy budou s velkou pravděpodobností opět vládnout trhu a tím pádem i rychlosti inovace a vývojářské oblibě.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka Android Wear 2.0 na hodinkách od různých výrobců

Nepoučení z historie, například švýcarský výrobce Swatch se pouští do vývoje vlastního systému pro jeho budoucí chytré hodinky, které chystá na konec roku 2018 (to už bude čtvrtá generace Apple Watch nejspíše v prodeji). Nehledě na to, že nemá šanci proti tisícům inženýrům a zkušenostem Googlu, nemá ani šanci proti rozkročené cloudové platformě Googlu (kterou by si s Android Wear mohl licencovat). Zkrátka to, co buduje spousty let tisíce těch nejlepších inženýrů Googlu, nejde dosáhnout natož překonat s nějakým malým týmem ve Švýcarsku.

Ukázka jednoho z výrobců, který se chce prosadit chytrými hodinkami s vlastním operačním systémem:

Naštěstí jsou ale výrobci, kteří se poučili a začali s integrováním Android Wear a díky tomu mají alespoň nějakou šanci, že by mohli na trhu s chytrými hodinkami zůstat relevantní. Jedná se například o Casio, Fossil, Tag a další.

Většina lidí zatím nepotřebuje chytré hodinky

Společnost UBS provedla i průzkum mezi uživateli, kteří ještě chytré hodinky nemají. Téměř polovina z dotázaných (48 %) odpověděla, že nepotřebuje chytré hodinky. Zde je opět možné vidět stejný vzor, který se vyskytoval v historii – ať už při vzniku mobilního telefonu, nebo při vzniku chytrého telefonu. A dnes je mají všichni, včetně babiček.

Druhý významný důvod, proč uživatelé nechtějí chytré hodinky, je jejich cena. Stále jsou zkrátka poměrně drahé a rozšíření cenového spektra do levnějších modelů ještě chvilku potrvá. Téměř čtvrtina dotázaných odpověděla, že vůbec nenosí hodinky, nebo je nezaujaly vlastnosti současných chytrých hodinek, případněi jsou spokojení s těmi, co právě mají.

V tomto případě je řešení společné pro všechny – je nutné zvětšovat rozsah funkcí, podobně jako tomu bylo u chytrých mobilních telefonů. Čím více toho budou umět, tím více lidí dostane důvod, si je koupit.

Diskuze (47) Další článek: Microsoft se chlubí: Robustní obrana Windows 10 vás ochrání před ničitelem Péťou

Témata článku: Google, Apple, Byznys, Android, Apple Watch, Nositelnosti, Hodinky, Statistiky, Mobilní telefon, Fossil, Milión hodin, Nová změna, Obrovské množství, Chytré hodinky Apple, Analytická společnost, Švýcarský průmysl, Klasické telefony, Srdeční tep, Chytrý model, Množství aplikací, Chytré hodinky android, Čtvrtá generace, Původní výrobce, Neinvazivní senzor, Integrování, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czProtiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

** Námořnictvo USA nedávno oznámilo, že jejich letouny Poseidon mají k dispozici novou zásadní technologii ** Jde o kit s označením Air Launch Accessory (ALA) ** Ten zajistí přeměnu torpéda Mk. 54 na mnohem univerzálnější zbraň s dalekým dosahem

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Synology nevyrábí routery jako na běžícím pásu. Když už se do toho ale pustí, stojí to za to.

Jiří Kuruc
SynologyRouterTesty
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony