Čipová krize se může prohloubit. Továrny v Texasu kvůli kalamitě přerušily výrobu

Extrémní zimní počasí začalo tento týden sužovat americký Texas. Sněhová bouře, teploty k mínus dvaceti a silný vítr jsou v tomto jižním státě tak silné, že ovlivňují dodávku energií. Bez elektřiny se ocitlo přes dva miliony obyvatel.

Kvůli krizi se zvýšila spotřeba elektřiny na vytápění, jejíž dodávky ale paradoxně klesly. Kvůli počasí se snížila účinnost solárních farem, vypnout musely větrné elektrárny a problémy jsou i s dodávkami plynu, jehož spalování se velkou měrou podílí na tamní energetické produkci. Texas má navíc izolovanou distribuční soustavu, takže mu nemohou pomoci jiné státy unie.

Jak uvádí Austin American Statesman, velcí odběratelé elektřiny veřejné společnosti Austin Energy museli přerušit výrobu, aby neohrožovali provoz kritické infrastruktury. Týká se to mj. polovodičových továren od Samsungu, NXP a Infineonu.

Fabrika Samsung Austin Semiconductor, která tento měsíc oslavila 25 let od založení, vyrábí 12" (300mm) wafery s 65nm až 11nm litografií. V různých etapách se v ní vyráběly paměťové čipy (NAND i DRAM) a také mobilní procesory. Zatím není jasné, jak dlouho odstávka potrvá.

Výpadek by ale mohl mít větší následky. Tom's Hardware v tomto ohledu připomíná předloňskou nečekanou odstávku korejské továrny na NAND čipy. Trvala sice jen 30 minut, ale v jejím důsledku se poškodilo až 60 000 waferů, tedy desetina celkové měsíční výroby. V Texasu ale ale Samsung mohl na přerušení výroby připravit, aby minimalizoval ztráty.

Samsung vysvětluje nový typ tranzistorů GAA:

via The Verge

Diskuze (17) Další článek: Jarní aktualizace Windows 10 bude opět minoritní. Velké změny přijdou až na podzim

Témata článku: Byznys, Samsung, Čipy, Elektřina, Výroba, Texas, Dodávka, Infineon, Kalamita, GAO, Halt, Krize, Vytápění, Statesman, The Verge, Pro, Továrna, Kříž, Silný vítr