Čipová krize Apple přibrzdila, i tak ale zažil rekordní čtvrtletí

Cupertinská společnost ukončila čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2021 tržbami ve výši 83,4 miliardy dolarů, což je o 29 % více než před rokem. Provozní zisk vzrostl o 61 % na 23,8 miliardy dolarů a čistý pak o 62 % na 20,6 miliardy. Jde o nejlepší letní kvartál v historii Applu.

A měl být ještě lepší. Výkonný ředitel firmy Tim Cook se vyjádřil pro CNBC, že kvůli nedostatečné výrobě čipů a obecně problémům v dodavatelském řetězci mohly být tržby o šest miliard vyšší. Možná i z toho důvodu finanční šéf Luca Maestri nepředložil tradiční výhled pro budoucí čtvrtletí.

Za celý fiskální rok Apple utržil 297,4 miliardy dolarů a skončil v čistém zisku 94,7 miliardy dolarů. V žebříčku nejvýdělečnějších společností by se tak posunul na třetí místo za skupinu Vodafone a ropného giganta Saudi Aramco, kterým se už 100miliardovou laťku překonat podařilo.

Apple v uplynulém čtvrtletí rostl ve všech regionech i všech divizích. Skoro polovinu firemních příjmů mají na svědomí iPhony, do pokladny přinesly 38,9 miliardy dolarů, o 47 % více než před rokem. Na výsledcích se přitom nové iPhony 13 podílely jen minimálně. Kvartál končil 25. září, iPhony se začaly prodávat 24. září, byť již o týden dřív je bylo možné ve více než 30 zemích předobjednat.

Příjmy z Maců vyrostly jen o dvě procenta, dařilo se ale hodinkám či sluchátkům (12% růst) a také iPadům (21% růst). O bezmála 26 % vyrostly také příjmy ze služeb, s celkovými více než 18 miliardami jde spolehlivě o druhou nejdůležitější prodejní kategorii Applu.

Diskuze (10) Další článek: Malý hybridní adaptér Satechi pro USB-C rozšíří porty a přidá slot pro M.2 SSD

Témata článku: Apple, Byznys, Historie, iPhone, Finanční výsledky, Vodafone, Tim Cook, CNBC, Výkonný ředitel, Čtvrtletí, Saud Aramco, Ale, Krize, Aramco, Dolar, Luco Maestri, iPad, Kříž, Mac, Miliarda, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.cz