Cisco chce být největší IT firmou světa

Síťový obr Cisco čelí největším změnám na trhu a vážně mu hrozí nahlodání zásadního byznysu. I tak ale hlásí, že chce být největší IT firmou světa. Dostat se tam chce více cestami.

Connect.cz ze San José: Cisco v těchto dnech slaví 30 let od svého založení. I po té době je stále společností s největším podílem na trhu síťových zařízení, přes která proudí data a internet. Kulaté narozeniny však zároveň přináší tak zásadní změny a poměry na trhu, které mohou doposud velice stabilní a dalo by se říci i pohodlný byznys hodně změnit.

„V IT se v poslední době dějí největší změny, které se kdy děly. Je jich hned několik naráz,“ naznačuje v centrále firmy v kalifornském San José viceprezident Cisca pro obchod Chuck Robbins. „Šéfové IT oddělení tlačí na dodavatele a neustále říkají, abychom se pohybovali rychleji.“

To, že ani v Ciscu není vše tak stabilní, jako tomu bývalo zvykem, naznačuje vývoj v posledních měsících. Společnost postupně propouští několik tisíc lidí, ozývají se kritické hlasy, že by výkonný ředitel John Chambers měl předat žezlo někomu jinému, a objevil se také názor, že by se Cisco mělo rozdělit na dvě samostatně části.

Rozdělit?

„Naše průzkumy ukazují, že Cisco má příliš mnoho lidí, často mu dlouho trvá dokončit věci a zároveň pouze reaguje na změny na trhu,“ říká třeba analytik firmy RBC Capital Mark Sue. „Velká propouštění a restrukturalizace byly rutinou posledních let. Je třeba více proaktivní změna,“ dodává. Navrhuje proto rozdělení na divizi switchů a routerů do jedné firmy a internet věcí, cloud a další novinky by pak měly vytvořit organizaci druhou.

Klepněte pro větší obrázek
Já na tom makám. Výkonný ředitel Cisco John Chambers.

Změny už nedávno doputovaly také do české pobočky Cisco. Tu po třech letech opustil šéf Jiří Devát a spolu s ním odešlo také několik dalších lidí. Cisco tuto informaci oficiálně nekomentuje, podle informací Connect.cz ale určitá „čistka“ proběhla. Tuzemskou pobočku dočasně vede Ivo Němeček do doby, než se najde nový šéf.

Do byznysu Cisca začalo promlouvat více věcí. V prvé řadě jsou to takzvané softwarově definované sítě (SDN), nebo také virtuální sítě. Ty dělají podobnou věc, co virtualizované servery – na hardwaru je možné vytvořit virtuální vrstvu a tam jednoduše softwarově vytvářet to, co dříve dělalo fyzické železo. A v tomto světě už je možně použít levnější prvky, než jenom ty od Cisca.

To úzce souvisí s cloudem. Velké cloudy sice Cisco často stále používají na základní funkce, zbytek ale řeší právě přes komoditní hardware a virtualizaci. Cisco už první výpadky v síťovém byznysu vidí. V posledním kvartále se switche a routery propadly o několik procent. Šéf společnosti John Chambers sice říká, že výsledky jsou silně ovlivněny pozastavenými investicemi providerů, kteří čekají, co se vyvine ze síťové neutrality, už dříve ale varoval, že virtuální sítě mohou firmu připravit o hodně peněz.

 

Cisco pouze reaguje na změny na trhu a vše mu dlouho trvá, říkají kritici.

 

SDN hraje také velkou roli v tom, proč Cisco vycouvalo z doposud úspěšného společného podniku VCE zformovaného se společnostmi VMware a EMC. Tato skupina prodávala připravené „krabice“ do datových center. VMware je ale jedním z hlavních tahounů SDN a tedy i přímým konkurentem Cisca.

Největší IT firma na světě

Cisco i přes tento vývoj na trhu zvolilo silnou rétoriku a nyní říká, že chce být největší IT firmou na trhu. „Jsme společnost, která se neustále mění a zlepšuje a která ví, jak zůstat v kurzu,“ říká John Chambers.

Cesta za největší IT firmou má být úspěšná mimo jiné díky tomu, že mnoho zařízení se postupně připojuje do sítě, objevuje se internet věcí a Cisco je ten, který to chce všechno na pozadí pohánět. „Ze všeho bude internetový protokol,“ myslí si Chambers. „O sítích už nepřemýšlejte tak, jak jsme je my i vy znali. Přemýšlejte o nich jako o páteřní inteligentní vrstvě,“ navazuje.

Klepněte pro větší obrázek
Bude Cisco světovou IT jedničkou?

Cisco nevidí ono popisované SDN jako jednu konečnou pravdu. „Zákazníci se ráno nebudí se slovy, že by bylo skvělé mít virtuální sítě. Jim jde o to, aby díky technologiím mohli udělat to, co vyžaduje jejich byznys,“ říká Chuck Robbins.

V Ciscu proto SDN berou jako základ, na kterém je možné stavět. „SDN vidíme pouze jako jednu část. Budoucnost vidíme jako kombinaci, spojení sítí, serverů, storage systémů,“ přibližuje Chambers. Síťový obr už dříve přišel s vlastní platformou ACI, pomocí níž je možné sítě programovat a připravovat pro aplikace. Oficiálně údaje tvrdí, že si ACI získalo už přes tisíc zákazníků a 30 partnerů.

Důležitou součástí má být také síť DevNet. Cisco má přes milion certifikovaných síťových odborníků po celém světě a ty se bude snažit přesvědčit, že když virtuální sítě a na nich „plovoucí“ aplikace, tak právě přes DevNet.

Internet všeho

Cisco je velice aktivní také v internetu věcí. Na této oblasti ve skutečnosti ve firmě pracuje už několik tisíc lidí. „Není to pro nás jenom něco, co jednou bude, je to reálný byznys,“ říká Chuck Robbins. Internet věcí (Cisco mu říká Internet of Everything – internet všeho) roste s tím, jak se čím dál více věcí a senzorů připojuje k síti. Tyto stroje pak generují kvanta dat, s nimiž je možné si hrát.

Klepněte pro větší obrázek
V IT probíhá několik zásadních změn naráz. Viceprezident Cisco Chuck Robbins.

Tady v San José přicházejí do hry s novou službou Connected Analytics. To je set hardwaru, služeb a softwarových nástrojů, který s těmito daty umí pracovat. Cisco chce touto cestou vydělat na sítích více peněz, dostat z nich další hodnotu. Podobně ale data analyzují také další giganti i mladá konkurence.

Každopádně, když Cisco mluví o nových oblastech byznysu a o tom, že chce být největší IT firmou světa, je třeba se na to dívat vážně. Společnost například před několika lety přišla na zdánlivě rozebraný trh se servery. Zformovaná divize UCS nakonec uspěla a dnes vykazuje 15procentní růst.

„V posledních 18 měsících jsme zaregistrovali obrovský růst našeho UCS byznysu. Celkově máme přes 40 tisíc zákazníků, hodně z nich našimi zákazníky předtím nebylo, a každý měsíc nám tisíc nových zákazníků přibyde,“ říká viceprezident UCS v Ciscu Paul Perez.

Klepněte pro větší obrázek
Jdeme na to více cestami. John Chambers.

Do mixu novinek zapadá také cloud. Ano, i Cisco má cloud. Jmenuje se InterCloud a šíří se především díky velkým partnerům (aktuálně jich je 30), v Evropě třeba BT a Deutsche Telekom. InterCloud tak může běžet až v 250 datových centrech po celém světě a Cisco sází na možnostech propojení veřejných a soukromých cloudů. Z tohoto důvodu se zabývá také akvizicemi – nedávno koupený Metacloud například umožňuje spravovat cloudy na OpenStacku, na němž je InterCloud postavený.

Tohle všechno je mix, který by mohl fungovat. Ostatně, investoři jsou velice v klidu a letos poslali hodnotu akcií Cisca na burze o více než 31 procent nahoru. A když John Chambers mluví o tom, že IT trh skutečně čekají největší změny za mnoho let a že dojde ke konsolidaci velkých hráčů, Cisco jako oběť nevidí.

Cestu autora hradila společnost Cisco.

Diskuze (1) Další článek: Lidé okolo The Pirate Bay se konečně ozvali: Chceme si odpočinout

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,