Cisco: digitální ekonomika změní svět k nepoznání

  • Cisco sází na digitální transformaci firem
  • Exponenciální rozvoj a nové startupy budou základem nové éry
  • Vše bude propojené a na síti
Cisco: digitální ekonomika změní svět k nepoznání

Už dnes jsme svědky obrovských změn v podnikové oblasti, kdy nové a moderní startupy dokáží růst neuvěřitelnou rychlostí a narušit fungování stávajících ekonomických modelů v mnoha segmentech.

Hlavním důvodem je digitalizace a propojení pomocí internetu, což umožňuje přenášet data efektivně, rychle a navíc je i chytře vyhodnocovat pro ještě lepší výsledky a funkčnost. Cisco v rámci setkání s novináři představilo detaily toho, co bude digitální ekonomika znamenat ve světě v nejbližších letech a jak to ovlivní naše životy.

Čtvrtá průmyslová revoluce

Exponenciální pokrok lze vidět ve všem – energie, retail, media a zábavní průmysl, výroby, zdravotní péče, vzdělání, telekomunikace, finanční služby, a technologie obecně.

Každý týden se do sítě připojí 30 milionů nových zařízení a výrobci toho využívají – zařízení, která lze připojit do sítě, mají desetkrát větší hodnotu než ta normální. Ať už se jedná o chytré žárovky, chytré termostaty, zámky a podobně.

Dle Cisca ale ještě stále zbývá kolem 80 % trhu, který čeká na revoluci spojenou s digitální ekonomikou a připojením do sítě.

Pouze čtvrtina firem se připravuje na budoucnost

Podle zveřejněných odhadů společnosti Cisco čeká čtyři z deseti společnosti v příštích pěti letech nahrazení nějakou novou formou „startupu“. Hlavním důvodem je to, že 45 % firem ignoruje nástup digitální ekonomiky a nedostatečně se tak připravuje na budoucnost, která je s tímto trendem spojená.

Pouze čtvrtina všech firem se snaží aktivně inovovat a tím pádem zvýšit vlastní šanci na přežití v budoucnu a proti konkurenci inovativních startupů, které už budou primárně založené na digitální ekonomice.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled trhů které budou mít dle Cisca největší hodnotu

Největší očekávání jsou v oblasti soukromé výroby, kde automatizace zefektivní většinu procesů. Ve výrobním průmyslu by se mělo jednat o celkovou hodnotu 6,4 bilionů dolarů, druhým největším trhem budou finanční služby (3,1 bilionů dolarů), následované retailem (2,8 bilionů dolarů), službami (2 biliony dolarů), zdravotnictvím (1,4 bilionů dolarů) a ropou a plynem (1,1 bilionů dolarů).

Samořízená auta způsobí revoluci v mnoha oblastech

Typickou ukázkou, jako moc velké změny nás čekají, představují auta s automatickým řízením bez řidiče. Na první pohled se sice může zdát, že způsobí revoluci v tom, že nebudeme muset řídit, tato technologie ale zasáhne mnohem větší počet segmentů:

Výrobu automobilů, parkování a garáže, zdravotnictví (méně nehod), zábavní průmysl (konec rádií, možnost sledovat video i v autě), retail (vše kolem dovážky zboží, jídla a podobně), hotely, taxi, pojištění, opravování aut, realitní služby (bydlení) a transport osob do práce a z práce, zákony, využití energie i výuku. Jak je vidět, je toho skutečně obrovské množství a to je pouze jedna technologie.

Co může být digitalizováno, bude digitalizováno

Cisco se drží hlavního hesla, které popisuje - jakmile může být v budoucnu něco digitalizováno, bude to digitalizováno. S tím pochopitelně souvisí i zmíněné připojení do sítě a nutnost ochrany proti útokům. Cisco se na tyto problémy zaměřuje a vidí v tomto směru obrovský růst a trh s hodnotou bilionů dolarů, který je nutný chránit.

Klepněte pro větší obrázek
Velikosti trhu dle země

Útoky jsou nebezpečnější než dříve, protože roste počet platforem, které obsahují obrovské množství uživatelských a dalších druhů dat. Tím pádem jsou lákavé pro hackery a další subjekty, protože jsou velmi cenné. Ochrany systémů už musí mít několik úrovní – jak na hardwarové, tak i softwarové úrovni, která využívá i umělé inteligence schopné odhalit podezřelé chování na síti a tak včas odhalit případný útok.

S bezpečností souvisí i neustálá aktualizace ochran, protože i útočníci se rychle učí a tak je nutné dostatečně rychle a především automatizovaně zlepšovat zabezpečení systémů.

Cisco pracuje na blockchain technologii

Nedávno představilo IBM vlastní blockchain, který mohou jako službu v cloudu využít vývojáři po celém světě. Michael Ganser, senior vice prezident pro střední Evropu prozradil, že Cisco také vyvíjí technologie na bázi blockchainu

 

.„Blockchain je jedna z klíčových bezpečnostních technologií, obzvláště ve finančním segmentu. Stejně jako ostatní i Cisco pracuje na produktech na bázi blockchainu, ale zatím nechceme prozrazovat detaily o chystaných řešení, které připravujeme.“ Michael Ganser, senior vice prezident Cisco pro střední Evropu

 

Startupy jsou hlavními inovátory

Pokud jde o nové a revoluční přístupy a technologie, největší očekávání jsou pochopitelně hlavně od menších společností – startupů, především kvůli tomu, že oproti velkým společnostem jsou mnohem ochotnější riskovat a zkoušet dosud nevyzkoušené. Navíc jsou k dispozici nové formy investic pro různé nápady – Kickstartery a podobné platformy i velká nabídka investorů pro různé fáze startupů.

Jedním z příkladů nového přístupu byl startup Dollar Shave Club, který na úkor dosavadního lídra – Gillette, získal během krátké doby deset procent trhu pouze s automatickým posíláním jednoduchého holicího strojku zákazníkům každý měsíc za pouhý jeden dolar.

Udržet krok s novinkami je stále těžší

Dle vyjádření Cisca budou vždy nějaké společnosti, které budou levnější než Cisco, ale trh s informačními technologiemi se vyvíjí tak rychle, že udržet krok s novinkami začíná být pro zákazníky problém. Cisco se snaží inovovat a vyrovnat se s komplexitou, která neustále narůstá.

Důležité jsou všechny součástí – včetně infrastruktury a platforem, které společnosti využívají. Jedinou možností, jak si udržet pozici na trhu, je inovovat stejně rychle, jako ostatní hráči na trhu, včetně moderních startupů.

Diskuze (7) Další článek: Intel plánuje propouštění, o místo přijdou tisíce zaměstnanců

Témata článku: Technologie, Cloud, Internet, Byznys, Bezpečnost, IoT, Cisco Systems, Informační technologie, Nepoznání, Největší očekávání, Případný útok, Obrovský růst, Gill, Revoluční přístup, Digitál, Neustálá aktualizace, Dollar, Digita, Zdravotní péče, Průmyslová revoluce, Linux Foundation, Zábavní průmysl, Samořiditelný automobil, Digit, SvětJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Vysouvací Oppo X 2021. Skládačky, mějte se na pozoru. Rolovací displeje stojí za to

Vysouvací Oppo X 2021. Skládačky, mějte se na pozoru. Rolovací displeje stojí za to

** Vyzkoušeli jsme si unikátní rolovací prototyp Oppo X 2021 ** Líbí se nám velký displej, který využijete dle potřeby ** Skládačkám roste zdatná konkurence

Martin Chroust
Rolovací displejPrototyp
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály