Cisco: digitální ekonomika změní svět k nepoznání

  • Cisco sází na digitální transformaci firem
  • Exponenciální rozvoj a nové startupy budou základem nové éry
  • Vše bude propojené a na síti

Už dnes jsme svědky obrovských změn v podnikové oblasti, kdy nové a moderní startupy dokáží růst neuvěřitelnou rychlostí a narušit fungování stávajících ekonomických modelů v mnoha segmentech.

Hlavním důvodem je digitalizace a propojení pomocí internetu, což umožňuje přenášet data efektivně, rychle a navíc je i chytře vyhodnocovat pro ještě lepší výsledky a funkčnost. Cisco v rámci setkání s novináři představilo detaily toho, co bude digitální ekonomika znamenat ve světě v nejbližších letech a jak to ovlivní naše životy.

Čtvrtá průmyslová revoluce

Exponenciální pokrok lze vidět ve všem – energie, retail, media a zábavní průmysl, výroby, zdravotní péče, vzdělání, telekomunikace, finanční služby, a technologie obecně.

Každý týden se do sítě připojí 30 milionů nových zařízení a výrobci toho využívají – zařízení, která lze připojit do sítě, mají desetkrát větší hodnotu než ta normální. Ať už se jedná o chytré žárovky, chytré termostaty, zámky a podobně.

Dle Cisca ale ještě stále zbývá kolem 80 % trhu, který čeká na revoluci spojenou s digitální ekonomikou a připojením do sítě.

Pouze čtvrtina firem se připravuje na budoucnost

Podle zveřejněných odhadů společnosti Cisco čeká čtyři z deseti společnosti v příštích pěti letech nahrazení nějakou novou formou „startupu“. Hlavním důvodem je to, že 45 % firem ignoruje nástup digitální ekonomiky a nedostatečně se tak připravuje na budoucnost, která je s tímto trendem spojená.

Pouze čtvrtina všech firem se snaží aktivně inovovat a tím pádem zvýšit vlastní šanci na přežití v budoucnu a proti konkurenci inovativních startupů, které už budou primárně založené na digitální ekonomice.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled trhů které budou mít dle Cisca největší hodnotu

Největší očekávání jsou v oblasti soukromé výroby, kde automatizace zefektivní většinu procesů. Ve výrobním průmyslu by se mělo jednat o celkovou hodnotu 6,4 bilionů dolarů, druhým největším trhem budou finanční služby (3,1 bilionů dolarů), následované retailem (2,8 bilionů dolarů), službami (2 biliony dolarů), zdravotnictvím (1,4 bilionů dolarů) a ropou a plynem (1,1 bilionů dolarů).

Samořízená auta způsobí revoluci v mnoha oblastech

Typickou ukázkou, jako moc velké změny nás čekají, představují auta s automatickým řízením bez řidiče. Na první pohled se sice může zdát, že způsobí revoluci v tom, že nebudeme muset řídit, tato technologie ale zasáhne mnohem větší počet segmentů:

Výrobu automobilů, parkování a garáže, zdravotnictví (méně nehod), zábavní průmysl (konec rádií, možnost sledovat video i v autě), retail (vše kolem dovážky zboží, jídla a podobně), hotely, taxi, pojištění, opravování aut, realitní služby (bydlení) a transport osob do práce a z práce, zákony, využití energie i výuku. Jak je vidět, je toho skutečně obrovské množství a to je pouze jedna technologie.

Co může být digitalizováno, bude digitalizováno

Cisco se drží hlavního hesla, které popisuje - jakmile může být v budoucnu něco digitalizováno, bude to digitalizováno. S tím pochopitelně souvisí i zmíněné připojení do sítě a nutnost ochrany proti útokům. Cisco se na tyto problémy zaměřuje a vidí v tomto směru obrovský růst a trh s hodnotou bilionů dolarů, který je nutný chránit.

Klepněte pro větší obrázek
Velikosti trhu dle země

Útoky jsou nebezpečnější než dříve, protože roste počet platforem, které obsahují obrovské množství uživatelských a dalších druhů dat. Tím pádem jsou lákavé pro hackery a další subjekty, protože jsou velmi cenné. Ochrany systémů už musí mít několik úrovní – jak na hardwarové, tak i softwarové úrovni, která využívá i umělé inteligence schopné odhalit podezřelé chování na síti a tak včas odhalit případný útok.

S bezpečností souvisí i neustálá aktualizace ochran, protože i útočníci se rychle učí a tak je nutné dostatečně rychle a především automatizovaně zlepšovat zabezpečení systémů.

Cisco pracuje na blockchain technologii

Nedávno představilo IBM vlastní blockchain, který mohou jako službu v cloudu využít vývojáři po celém světě. Michael Ganser, senior vice prezident pro střední Evropu prozradil, že Cisco také vyvíjí technologie na bázi blockchainu

 

.„Blockchain je jedna z klíčových bezpečnostních technologií, obzvláště ve finančním segmentu. Stejně jako ostatní i Cisco pracuje na produktech na bázi blockchainu, ale zatím nechceme prozrazovat detaily o chystaných řešení, které připravujeme.“ Michael Ganser, senior vice prezident Cisco pro střední Evropu

 

Startupy jsou hlavními inovátory

Pokud jde o nové a revoluční přístupy a technologie, největší očekávání jsou pochopitelně hlavně od menších společností – startupů, především kvůli tomu, že oproti velkým společnostem jsou mnohem ochotnější riskovat a zkoušet dosud nevyzkoušené. Navíc jsou k dispozici nové formy investic pro různé nápady – Kickstartery a podobné platformy i velká nabídka investorů pro různé fáze startupů.

Jedním z příkladů nového přístupu byl startup Dollar Shave Club, který na úkor dosavadního lídra – Gillette, získal během krátké doby deset procent trhu pouze s automatickým posíláním jednoduchého holicího strojku zákazníkům každý měsíc za pouhý jeden dolar.

Udržet krok s novinkami je stále těžší

Dle vyjádření Cisca budou vždy nějaké společnosti, které budou levnější než Cisco, ale trh s informačními technologiemi se vyvíjí tak rychle, že udržet krok s novinkami začíná být pro zákazníky problém. Cisco se snaží inovovat a vyrovnat se s komplexitou, která neustále narůstá.

Důležité jsou všechny součástí – včetně infrastruktury a platforem, které společnosti využívají. Jedinou možností, jak si udržet pozici na trhu, je inovovat stejně rychle, jako ostatní hráči na trhu, včetně moderních startupů.

Diskuze (7) Další článek: Intel plánuje propouštění, o místo přijdou tisíce zaměstnanců

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,