Cisco: digitální ekonomika změní svět k nepoznání

  • Cisco sází na digitální transformaci firem
  • Exponenciální rozvoj a nové startupy budou základem nové éry
  • Vše bude propojené a na síti

Už dnes jsme svědky obrovských změn v podnikové oblasti, kdy nové a moderní startupy dokáží růst neuvěřitelnou rychlostí a narušit fungování stávajících ekonomických modelů v mnoha segmentech.

Hlavním důvodem je digitalizace a propojení pomocí internetu, což umožňuje přenášet data efektivně, rychle a navíc je i chytře vyhodnocovat pro ještě lepší výsledky a funkčnost. Cisco v rámci setkání s novináři představilo detaily toho, co bude digitální ekonomika znamenat ve světě v nejbližších letech a jak to ovlivní naše životy.

Čtvrtá průmyslová revoluce

Exponenciální pokrok lze vidět ve všem – energie, retail, media a zábavní průmysl, výroby, zdravotní péče, vzdělání, telekomunikace, finanční služby, a technologie obecně.

Každý týden se do sítě připojí 30 milionů nových zařízení a výrobci toho využívají – zařízení, která lze připojit do sítě, mají desetkrát větší hodnotu než ta normální. Ať už se jedná o chytré žárovky, chytré termostaty, zámky a podobně.

Dle Cisca ale ještě stále zbývá kolem 80 % trhu, který čeká na revoluci spojenou s digitální ekonomikou a připojením do sítě.

Pouze čtvrtina firem se připravuje na budoucnost

Podle zveřejněných odhadů společnosti Cisco čeká čtyři z deseti společnosti v příštích pěti letech nahrazení nějakou novou formou „startupu“. Hlavním důvodem je to, že 45 % firem ignoruje nástup digitální ekonomiky a nedostatečně se tak připravuje na budoucnost, která je s tímto trendem spojená.

Pouze čtvrtina všech firem se snaží aktivně inovovat a tím pádem zvýšit vlastní šanci na přežití v budoucnu a proti konkurenci inovativních startupů, které už budou primárně založené na digitální ekonomice.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled trhů které budou mít dle Cisca největší hodnotu

Největší očekávání jsou v oblasti soukromé výroby, kde automatizace zefektivní většinu procesů. Ve výrobním průmyslu by se mělo jednat o celkovou hodnotu 6,4 bilionů dolarů, druhým největším trhem budou finanční služby (3,1 bilionů dolarů), následované retailem (2,8 bilionů dolarů), službami (2 biliony dolarů), zdravotnictvím (1,4 bilionů dolarů) a ropou a plynem (1,1 bilionů dolarů).

Samořízená auta způsobí revoluci v mnoha oblastech

Typickou ukázkou, jako moc velké změny nás čekají, představují auta s automatickým řízením bez řidiče. Na první pohled se sice může zdát, že způsobí revoluci v tom, že nebudeme muset řídit, tato technologie ale zasáhne mnohem větší počet segmentů:

Výrobu automobilů, parkování a garáže, zdravotnictví (méně nehod), zábavní průmysl (konec rádií, možnost sledovat video i v autě), retail (vše kolem dovážky zboží, jídla a podobně), hotely, taxi, pojištění, opravování aut, realitní služby (bydlení) a transport osob do práce a z práce, zákony, využití energie i výuku. Jak je vidět, je toho skutečně obrovské množství a to je pouze jedna technologie.

Co může být digitalizováno, bude digitalizováno

Cisco se drží hlavního hesla, které popisuje - jakmile může být v budoucnu něco digitalizováno, bude to digitalizováno. S tím pochopitelně souvisí i zmíněné připojení do sítě a nutnost ochrany proti útokům. Cisco se na tyto problémy zaměřuje a vidí v tomto směru obrovský růst a trh s hodnotou bilionů dolarů, který je nutný chránit.

Klepněte pro větší obrázek
Velikosti trhu dle země

Útoky jsou nebezpečnější než dříve, protože roste počet platforem, které obsahují obrovské množství uživatelských a dalších druhů dat. Tím pádem jsou lákavé pro hackery a další subjekty, protože jsou velmi cenné. Ochrany systémů už musí mít několik úrovní – jak na hardwarové, tak i softwarové úrovni, která využívá i umělé inteligence schopné odhalit podezřelé chování na síti a tak včas odhalit případný útok.

S bezpečností souvisí i neustálá aktualizace ochran, protože i útočníci se rychle učí a tak je nutné dostatečně rychle a především automatizovaně zlepšovat zabezpečení systémů.

Cisco pracuje na blockchain technologii

Nedávno představilo IBM vlastní blockchain, který mohou jako službu v cloudu využít vývojáři po celém světě. Michael Ganser, senior vice prezident pro střední Evropu prozradil, že Cisco také vyvíjí technologie na bázi blockchainu

 

.„Blockchain je jedna z klíčových bezpečnostních technologií, obzvláště ve finančním segmentu. Stejně jako ostatní i Cisco pracuje na produktech na bázi blockchainu, ale zatím nechceme prozrazovat detaily o chystaných řešení, které připravujeme.“ Michael Ganser, senior vice prezident Cisco pro střední Evropu

 

Startupy jsou hlavními inovátory

Pokud jde o nové a revoluční přístupy a technologie, největší očekávání jsou pochopitelně hlavně od menších společností – startupů, především kvůli tomu, že oproti velkým společnostem jsou mnohem ochotnější riskovat a zkoušet dosud nevyzkoušené. Navíc jsou k dispozici nové formy investic pro různé nápady – Kickstartery a podobné platformy i velká nabídka investorů pro různé fáze startupů.

Jedním z příkladů nového přístupu byl startup Dollar Shave Club, který na úkor dosavadního lídra – Gillette, získal během krátké doby deset procent trhu pouze s automatickým posíláním jednoduchého holicího strojku zákazníkům každý měsíc za pouhý jeden dolar.

Udržet krok s novinkami je stále těžší

Dle vyjádření Cisca budou vždy nějaké společnosti, které budou levnější než Cisco, ale trh s informačními technologiemi se vyvíjí tak rychle, že udržet krok s novinkami začíná být pro zákazníky problém. Cisco se snaží inovovat a vyrovnat se s komplexitou, která neustále narůstá.

Důležité jsou všechny součástí – včetně infrastruktury a platforem, které společnosti využívají. Jedinou možností, jak si udržet pozici na trhu, je inovovat stejně rychle, jako ostatní hráči na trhu, včetně moderních startupů.

Diskuze (7) Další článek: Intel plánuje propouštění, o místo přijdou tisíce zaměstnanců

Témata článku: Technologie, Cloud, Byznys, Internet, Bezpečnost, IoT, Cisco Systems, Informační technologie, Případný útok, Dovážka, Digitální ekonomika, Digitál, Největší očekávání, Zdravotní péče, Gill, SVE, Průmyslová revoluce, Ostatní hráči, Eko, Revoluční přístup, Linux Foundation, Největší revoluce, Ekonomika, Podezřelé chování, Neustálá aktualizaceKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy