Cisco koupilo český startup Cognitive Security

České firmy to v oblasti počítačové bezpečnosti umí. Síťový gigant Cisco oznámil, že kupuje tříletou pražskou společnost Cognitive Security vzniknuvší na ČVUT.

Česká republika opět potvrdila, že se jí v IT oblasti nejvíce daří v bezpečnostních technologiích. Americká společnost Cisco oficiálně oznámila, že za nespecifikovanou částku kupuje tuzemskou firmu Cognitive Security, díky které chce posílit bezpečnostní prvky v rámci svých síťových, serverových, cloudových a komunikačních technologií.

Cognitive Security (CoSe) vznikla teprve v roce 2009 jako výsledek výzkumného projektu na Českém vysokém učení technickém. Z akademické sféry se sice transformovala do samostatné obchodní společnosti, ČVUT nicméně nadále může přistupovat ke kompletnímu duševnímu vlastnictví firmy. Cisco ostatně uvedlo, že ve stávající spolupráci s tuzemskou technickou školou hodlá pokračovat a ještě více jí prohloubit.

Mladá pražská bezpečnostní firma sídlící kousek od Rašínova nábřeží vyvíjí technologii, která umí v reálném čase monitorovat dění v celé síti a zjišťovat možná bezpečnostní rizika. Využívá k tomu behaviorální analýzu (NBA) a vlastní umělou inteligenci a technologie se zároveň učí, jak síť funguje a podle toho odvozuje nestandardní pohyby a toky dat. Produkty CoSe jsou kombinovány ve třech odlišně zaměřených balících.

Na nové hrozby s českým softwarem

Pro Cisco je koupě CoSe strategickou investicí. Je vysoce pravděpodobné, že tato technologie bude postupně integrována do většiny hardwarových produktů společnosti, od routerů a switchů, přes servery až po telekonferenční zařízení. Cisco je největším dodavatelem síťových technologií na světě a bezpečnost skrze ně proudících dat vidí jako jednu ze svých největších priorit.

Český produkt se ideálně hodí do doby, kdy sítěmi po celém světě proudí nové typy útoků spojené s cloudy a mobilními zařízeními. Klasické firewally a ochrany fungující pouze s ochranou portů a IP adres už nejsou v mobilním světě dostačující a firmy hledají nové způsoby zabezpečení, například přes identity nebo analýzu dat v reálném čase. Společnosti jenom v loňském roce za bezpečnostní produkty utratily více než 32 miliard dolarů, což je v meziročním srovnání devítiprocentní nárůst.

I proto se mladé bezpečnostní firmy těší přízni investorů, kteří do nich podle průzkumu PricewaterhouseCoopers a Thomson Reuters v loňském roce investovali téměř miliardu dolarů. Společnosti Palo Alto Networks a Imperva v loňském roce úspěšně vstoupily na burzu a projekty jako Bit9, Lookout či Solera Networks počítají investice v řádech desítek milionů dolarů.

Na investicích rostla i česká firma. Spoluzakladatelé Martin Rehák a Michal Pěchouček nejdříve získali andělskou investici od společnosti Certicon a v dubnu roku 2011 se jako investor připojil fond Credo Ventures v čele s Ondřejem Bartošem a Vladislavem Ježem. Ten za částku milion eur, na kterou se složili například zakladatelé Avastu, Karel Janeček a další, získal minoritní podíl. Investoval také Richard Seewald ze švýcarského fondu ALPHA Associates.

Přímým spolumajitelem Cognitive Security je i internetový podnikatel Jan Barta (část vlastní i skrze Credo Ventures), který založil například společnost Elephant Orchestra, projekt ePojištění.cz a investoval rovněž do českého startupu Proactify. Součástí rady CoSe je mimo jiné Karel Obluk, který dlouhou dobu působit jako technologický šéf AVG.

Mezi nejzvučnější zákazníky Cognitive Security patří zejména americká armáda a letectvo. Armáda české společnosti dokonce v začátcích poskytla finanční grant a podílela se na vývoji produktu. Se Spojenými státy je mladá česká firma spojena rovněž díky svému půlročnímu působení v Silicon Valley v rámci CzechAcceleratoru.

Necelá třicítka současných zaměstnanců Cognitive se stane součástí divize Cisco Security Technology Group spadající pod vedení viceprezidenta Chrise Younga. Obchod má být dokončen ve třetím fiskálním čtvrtletí tohoto roku.

Další bezpečnostní firmy v pořadí

V Česku se rodí také další zajímavé bezpečnostní společnosti. Brněnská Safetica Technologies už má hodnotu přes 100 milionů korun a s technologií zabraňující úniku dat z firemních sítí se jí daří pronikat na desítky zahraničních trhů. Více v pořadu Connected se zakladatelem a šéfem firmy Jakubem Mahdalem.

Z Brna jsou také 2 další významné firmy – AdvaICT a INVEA-TECH. Ty se počátkem tohoto roku spojily (respektive INVEA-TECH koupila 100 procent akcií první zmiňované společnosti) a společně tak dosahují ročního obratu přes 50 milionů korun.

AdvaICT vyvíjí technologii FlowMon, která je produktu Cognitive Security v mnohém podobná. Umí monitorovat a analyzovat data procházející sítěmi v reálném čase a tím tak umožňuje získávat lepší přehled o bezpečnostních hrozbách. Funguje na bázi sledování IP toků (NetFlow atp.) a analýze chování sítě (NBA).

Tato technologie nyní rozšiřuje produktové portfolio INVEA-TECH s tím, že značka AdvaICT zaniká. Kupující vyvíjí například síťový hardware, který firmám umožňuje vyvíjet a provozovat vlastní síťové aplikace. Obě společnosti už společně působí na 8 světových trzích a chtějí posilovat pozici na tuzemském trhu. AdvaICT v minulosti rovněž spolupracovala s Ciscem, když se stala součástí jeho partnerského vývojářského programu.

Cisco jenom v loňském roce koupilo 11 společností a stejným tempem pokračuje i letos. Firma minulý týden za téměř půl miliardy dolarů získala izraelský startup Intucell, který umožňuje správu mobilních datových sítí. U mobilních operátorů a poskytovatelů internetového připojení zřejmě najde uplatnění i nově získaný český produkt, varianta Cognitive10 je totiž určena právě pro zpracování dat v sítích tohoto typu zákazníků.

Diskuze (5) Další článek: Yahoo zaznamenalo meziroční růst tržeb. První za čtyři roky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,