Cisco Spark Board: univerzální řešení pro konferenční místnosti na vlastní oči

  • Vyzkoušeli jsme nový konferenční systém „All in One“ Spark Board od Cisca
  • Jde o kombinaci velké dotykové televize ale i cloudové sdílení souborů
  • Systém lze jednoduše ovládat i mobilem

Cisco na setkání s novináři ukázalo Cisco nový Spark Board – obří dotykovou televizi s integrovanými kamerami, která je určené pro spojení s cloudovými aplikacemi Spark, které zahrnují týmovou spolupráci v mnoha oblastech. Cisco chce se Spark Board poskytnout „All in One“ řešení pro konferenční místnosti, ve kterých tak nebude muset být nic dalšího.

Na začátku roku Cisco představilo Cisco Spark Board – obří televizi, která slouží nejen jako velký dotykový flipchart. Ve spojení s aplikacemi z platformy Spark, které zahrnují sdílení souborů, videochat, sdílené poznámky a kreslení v reálném čase a podobně, nemusíte mít v konferenční místnosti nic jiného (žádný projektor, flipchart, kabely, adaptéry atd.).

4K displej i 4K kamera

Cisco Spark Board je k dispozici ve dvou velikostech – 55 palců za cenu pět tisíc dolarů (přibližně 150 tisíc korun s DPH) a 70 palců s cenou deset tisíc dolarů (přibližně 300 tisíc korun s DPH). I když se jedná o vysoké částky, dle tvrzení CIsca je to přiměřené tomu, kolik stojí výbava moderní konferenční místnosti, přičemž toto řešení je mnohem pokrokovější a funkčnější pro efektivnější meetingy.

Displej podporuje multitouch ovládání (kapacitní technologie), což se hodí nejen na ruční ovládání prezentace, ale hlavně na různou práci třeba s obrázky či kreslení. Při klasické prezentaci můžete rovněž použít k ovládání váš mobilní telefon, na které se prezentace nachází.

Displej má rozlišení 4K Ultra HD a nad ním se nachází i 4K kamera schopná natáčet v 60 snímcích za sekundu. Stream obrazu je však pouze v rozlišení Full HD a vyšší rozlišení kamery se tak používá pro zachování ostrosti při automatickém přibližování na mluvící osobu. Spark Board má totiž celkem 12 mikrofonů, díky kterým dokáže určit, odkud jde zvuk, respektive jaká osoba v místnosti mluví a na tu přiblížit obraz.

Spark Board lze připojit přes klasický ethernet nebo rychlou Wi-Fi, Cisco ve specifikacích uvádí, že minimální propustnost pro režim 1080p60 musí být alespoň 1,72 Mb/s (ideálně 10 Mb/s), což je skvělé. Hlavním důvodem tak nízkých nároků je použití komprimace streamovaného obrazu pomocí H.264, pochopitelně včetně dodatečného šifrování. Výhodou je, že takových rychlostí dosáhnete i na dobrém mobilním připojení (LTE), takže se lze účastnit schůzky třeba na mobilu nebo tabletu i když nestíháte a jste ještě na cestě někde v zácpě.

Pokud jde o další výbavu – nechybí dva porty USB 3.0, HDMI vstup, integrované reproduktory optimalizované pro hlas, 3,5mm výstup na sluchátka a Bluetooth 4.0.

Ultrazvukový systém detekce zařízení

Řešení Spark je postavené na tom, že se snaží zjednodušit spolupráci v týmu a Spark Board pomáhá k tomu, jak rychle odstartovat meeting a efektivně tak využít dostupný čas. Nejspíše většina z vás zná typické situace, kdy nastavení projektoru, počítače a jednotlivých notebooků, které chtějí prezentovat, trvá obrovské množství času.

Cisco to vyřešilo zcela jinak – nic se nepřipojuje, ani neprobíhá bezdrátový přenos obrazu mezi zařízení (telefon, tablet, notebook) a Spark Boardem, protože jak je známo, Wi-Fi a Bluetooth jsou obvykle stabilní asi jako fúzní reaktor vytvořený ze dvou svařených hrnců od Horsta Fuchse.

Pokud se tak přiblížíte ke Spark Boardu s puštěnou aplikací Spark, Spark Board se se zařízením pomocí ultrazvuku (mikrofony a reproduktory) ověří, o jaké zařízení a uživatele se jedná (včetně přístupů do daných týmových složek a podobně) a automaticky dojde ke spojení přes internet.

Na Spark Boardu se aktivuje váš dostupný prostor, který rovněž můžete ovládat z telefonu. I když na telefonu či tabletu musíte být připojení k internetu, prezentace se nestreamuje přímo z něho, ale z cloudu si ji natahuje samotný Spark Board, což minimalizuje problémy s propustností a rušením bezdrátového spojení daného mobilního zařízení.

V budoucnu pozná i účastníky schůzky

Schůzky je možné jednoduše nahrávat, ale Cisco oznámilo, že chystá ještě mnohem zajímavější funkci – detekci obličejů pomocí umělé inteligence. Díky tomu bude možné automaticky zapisovat nejen kdo konkrétně se meetingu účastnil, ale kolik lidí bylo přítomno a tím pádem posléze například zefektivnit využívání jednotlivých meetingových místností.

Je jasné, že řešení není určeno pro menší firmy, ale spíše pro větší, které třeba zařizují nové konferenční místnosti. Cisco vidí ale zajímavou možnost využití třeba i ve školách. Vzhledem ke cloudovému řešení Spark je ale kromě ceny za Spark Board nutné počítat s pravidelným měsíčním paušálem 199 dolarů za využívání cloudové platformy.

Diskuze (1) Další článek: Aplikace Google Photos nově umí ukázkovou stabilizaci videa

Témata článku: Technologie, Cloud, Hardware, Byznys, Umělá inteligence, Mobilní telefon, Bluetooth, Cisco Systems, Reaktor, Nízké nároky, Horst Fuchs, Cisco, Hlavní důvod, Množství času, Sluchátka na mobil, Univerzální řešení, Meeting, Řešení, Cloudové řešení, Spark, Zajímavá funkce, Mobilní telefony dotykové, Konferenční místnost, Ultra HD, Zajímavá možnost, Mobilní telefony na Heureka.cz