Cisco uvádí jeden z jeho nejdůležitějších produktů v historii

Softwarově definované sítě mohou srazit byznys Cisca až na polovinu. Firma proto představila vlastní odpověď na tento trend s heslem, že software je přeci plný bugů.

„Toto je pro Cisco jeden z nejdůležitějších dnů v historii,“ uvedl při sezení s novináři zástupce dominantního síťového obra Patrick Schmidt. „Po zhruba šesti letech se jedná o skutečně klíčový a důležitý start nového produktu.“ Cisco ovládá kolem 70 procent světového trhu se switchi a routery, pomocí kterých internetem proudí data. Tento výnosný hardwarový byznys je ale v poslední době nahlodávaný z mnoha stran. Aktuální novinka má hrozbu zastavit, nebo alespoň výrazně zmenšit.

Onou hrozbou jsou takzvané softwarově definované sítě (SDN). Tato technologie v podstatě umožňuje odsunout tradiční síťový hardware, ve kterém Cisco dominuje, na druhou kolej. Je to podobné jako se serverovou virtualizací – hardware je sice stále potřeba, už se z něj ale stává komodita a veškerá logika a „magie“ se odehrávají právě na úrovni softwaru.

Výkonný šéf Cisca John Chambers nedávno utrousil poznámku, že SDN může z byznysu jeho společnosti o velikosti přes 40 miliard dolarů udělat byznys klidně i poloviční. Velké internetové firmy jako Google, Facebook a další totiž ve svých datových centrech používají právě tato nová řešení postavená na levném a vlastními silami navrženém hardwaru (v případě SDN se hojně používá zejména projekt OpenFlow). A s tím, jak VMware za více než miliardu koupil startup Nicira, a začlenil ho do své vize softwarově definovaných datových center, začíná SDN pronikat také do tradiční firemního sektoru.

Software má chyby

Byznys Cisca je stále postaven především na nemalých cenách hardwaru, který stále mnozí odborníci označují za jasně nejlepší na trhu. Přesun na SDN ale často i toto bourá a stále více se začíná dařit i levnějším „krabičkám“ se síťovými čipy, které nedělá přímo Cisco, ale třeba Intel a Broadcom. Vedle toho se vyrojily i mladé firmy cítící svojí šanci (třeba Big Switch) a do SDN investují konkurenti Cisca jako Juniper Networks či Arista.

Chambersova společnost se proto před časem rozhodla, že ze svého korporátního prostředí vyčlení startup nazvaný Insieme. Od Cisca získal naprostou volnost a celkové investice ve výši 135 milionů dolarů. Jeho hlavní misí mělo být najít odpověď na SDN. Cisco si při vyčleňování Insieme vyjednalo přední odkupní právo a nyní díky němu startup získala celý zpět i s hotovým produktem.

Insieme tedy v podstatě představuje odpověď Chambersovy korporace na onen sílící trend SDN popisovaný výše. Firma se ale k tématu staví trochu jinak a stále věří, že kombinace hardwaru se softwarem je nejlepší možné řešení. „Samozřejmě jsme stále hardwarová společnost a chceme prodávat samotné stroje,“ vysvětluje Patrick Schmidt. „Navíc si myslíme, že tradiční SDN ve stylu Niciry od VMware a podobně nejsou ideální,“ navazuje. „Software je ze své podstaty chybový a má bugy.“

Výsledkem práce Insieme je funkce nazvaná APIC, která je součástí nové řady switchů Nexus 9000. Jde o softwarovou vrstvu a kontrolní platformu pro chod různých aplikací běžících v datových centrech. „Extrahovali jsme hardware a dali ho do XML souboru,“ vysvětluje Schmidt jednoduše. APIC v podstatě obsahuje řadu softwarových profilů, na základě kterých je možné danou aplikaci zprovoznit bez nutnosti dalšího složitého nastavování sítě. „To umožňuje nasazování aplikací z týdnů na hodiny až minuty.“

V Česku pro jednotky zákazníků

APIC je přístupný dalším vývojářům, firmám a síťovým službám, jako takový ale běží pouze na hardwaru od Cisca. Chambers logicky chce prodávat celé řešení jako celek, generuje to totiž vyšší marže. Cisco mimo jiné i proto navrhuje a vyrábí i vlastní síťové čipy a snaží se svoje sítě prodávat v celku se servery UCS. APIC je v podstatě SDN vrstva nad celou touto sjednocenou hardwarovou koncepcí a Cisco celou tuto novou vizi nazývá infrastrukturou zaměřenou na aplikace (ACI). „Kolem 83 IT oddělení ve velkých firmách spravuje i více než 150 aplikací s tím, že nasazení nové aplikace trvá i přes měsíc. ACI tyto procesy výrazně zjednodušuje a urychluje,“ tvrdí Schmidt.

Síťovému lídrovi se podařilo pro APIC posbírat řadu silných partnerů, například VMware, IBM, Red Hat, Citrix, Microsoft, Symantec, NetApp, EMC, Splunk a další. Nové stroje, na kterých APIC běží, nicméně patří do nejvyšší cenové kategorie a nejspíše tak úplně nepůjde o konkurenci pro tradiční SDN, které staví právě na levném komoditním hardwaru.

„Naše SDN nabídka bude zajímavá především pro velké poskytovatele internetových a dalších síťových služeb, je to high-end rozšíření stávající infrastruktury,“ říká v rozhovoru pro Connect.cz technický ředitel českého Cisca Ivo Němeček. „Například v Česku je prostor spíše pro jednotky zákazníků,“ navazuje. „Tím pádem nové Nexusy 9000 nebudeme příliš aktivně nabízet a spíše půjde o individuální sezení s jednotlivými potenciálními zákazníky.“

Nové switche je možné výrazně kombinovat a spojovat do velké infrastruktury, což mohou využít právě velcí provideři a datová centra. Spojit je možné přes 55 tisíc síťových portů s propustností 60 Tb za sekundu.

Cisco má každopádně potenciál pro to, aby se jeho SDN platforma uchytila. Nové Nexusy je totiž možné využít s dosavadními modely, které po celém světě využívá přes 40 tisíc zákazníků a tvoří síťový standard. Firma má obrovské množství certifikovaných odborníků a její technologie jsou považovány za standard. Otázkou je, zda tato high-end varianta skutečně znamená alternativu pro tradiční „levné“ SDN. „Licence VMware a Nicira ovšem příliš levně nejsou,“ zakončuje Němeček.

Diskuze (9) Další článek: Dnes od 12:00 můžete v tisícovce e-shopů nakupovat bez dopravného

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,