Citrix: Operační systém už se brzy nebude instalovat

Společnost Citrix věří, že operační systém už se brzy nebude instalovat. To, zda ho nahradí koncept ve stylu Chrome OS, nebo se bude streamovat, se ještě neví.

Klasický operační systém, jak ho známe dnes, by v budoucnu mohl zcela vymizet. Co ho nahradí, ještě není zcela jasné, některé náznaky už tu nicméně jsou nyní. „Během pár let už nebude nutné žádný operační systém instalovat,“ říká v rozhovoru pro Connect.cz šéf společnosti Citrix pro východní Evropu Detlev Knierim. „Uživatelé a firmy už jsou unavení z různých verzí Windows a budou se chtít této závislosti zbavit.“

Citrix samozřejmě nemůže v tomto ohledu být naprosto objektivní. Americká společnost totiž vytváří softwarové nástroje, které umožňují Windows a aplikace doručovat na dálku z datového centra na prakticky jakékoliv zařízení, a neexistence systému na počítačích je tak v podstatě její zájem. Pohyby na trhu ale předvídanému vývoji napovídají.

Tom, že éra tradičního operačního systému (a zejména) Windows možná brzy skutečně skončí, naznačují nejenom klesající prodeje počítačů, ale také postupný přechod Microsoftu do cloudu. Jak vyšlo před několika týdny najevo, v Redmondu se kromě převádění tradičních aplikací do cloudových variant pracuje rovněž na projektu nazvaném „Mohoro“, který by nejspíše měl nabídnout Windows jako službu. Tedy systém dodávaný z datového centra, vždy aktuální a za pravidelný poplatek.

Většina na mobilních zařízeních

Zajímat by to mohlo především firmy. „Když se v dnešní době bavíme s IT šéfy různých společností, už nám dávno neříkají, že jsou správci IT infrastruktury, ale že zajišťují služby,“ říká Knierim. Správa licencí, aktualizací a dalších aspektů operačního systému patří mezi největší servisní položky a jeho doručování formou služby mnoho problémů odstraňuje.

Změnu dřívějších pořádků je možné sledovat také na tom, jaká koncová zařízení uživatelé používají a chtějí používat. „Myslíme si, že během několika následujících let bude například 70 až 80 procent pracovníků používat mobilní zařízení. Ti, u kterých nebude nutné mít tradiční počítač, budou mít jiný stroj,“ věří jeden z šéfů Citrixu. „A opět – když vedeme hovory s personálními šéfy firem, říkají nám, že především mladí zaměstnanci chtějí používat vlastní a mobilní zařízení.“

Samotný Citrix, jehož akcie se za poslední rok propadly o zhruba 27 procent, v tyto predikce velmi doufá. Díky popisovaným obratům totiž hodlá výrazně růst, a to i na českém a východoevropském trhu, který je často popisovaný jako velice konzervativní a nepřející změnám.

„Východní Evropa je u nás naopak jeden z nejrychleji rostoucích trhů,“ odmítá Knierim tyto zažité představy. Premianty v regionu jsou dle jeho slov Polsko a Česká republika. „Každý východoevropský trh je úplně jiný. Lídři jsou Polsko a Česko. Zejména Česko je premiant táhnoucí trh dopředu,“ navazuje zdejší regionální šéf Citrixu. „Je to dáno nejenom mentalitou, ale také vzdělaností, technickými znalostmi a co do počtu implementací nových technologií.“

I z tohoto důvodu chce proto Citrix v Česku do konce příštího roku zdvojnásobit svá čísla a posílit počet partnerů a zaměstnanců. Zdejší nepříliš početnou pobočku firmy má například posílit systémový inženýr a k současným 70 partnerům, z nichž zhruba 10 se Citrixem zabývá především, by rovněž mi přibýt další. Investovat se má také do obchodních aktivit.

Projekty s Microsoftem, Amazonem a operátory

Citrix se stále snaží vylepšovat své technologie, které umožňují na dálku doručovat Windows a další aplikace. Firma v loňském roce oznámila vývoj projektu Avalon, jehož nové verze hodlá postupně uvolňovat. Díky Avalonu mohou například mobilní operátoři či provozovatelé cloudů a datových center nabízet svým zákazníkům právě Windows jako službu. Nově oznámený XenDesktop 7 je první verzí Avalonu a mezi prvními cloudovými obry, jež produkt v praxi nasadí, mají být například Microsoft a Amazon.

Klepněte pro větší obrázek
Doba nám přeje. Šéf Citrixu pro východní Evropu Detlev Knierim.

„Jsme v pokročilých fázích s mnoha mobilními operátory,“ pokračuje Knierim. „V Česku například s Telefónicou.“ Zdejší operátor nabízí virtuální počítače už několik měsíců jako součást nabídky pro firemní zákazníky. Spolu s ní u nás virtuální stroje ve svých datových centrech provozují i velké korporace, zejména banky (většina českých bank jsou zákazníci Citrixu) a pojišťovny. Zhruba 30 procent zdejšího obratu Citrixu nicméně dělá i státní správa a společnost chce v tomto segmentu nadále silně tlačit.

Citrix na své jádro v podobě XenDesktopu a virtualizačního hypervisoru nabaluje také další funkce spojené s cloudem a mobilitou. „Stále více důležité je pro nás umět pracovat s virtuálními storage systémy a na důležitosti získává také náš systém ShareFile,“ vysvětluje Detlev Knierim. ShareFile je v podstatě Dropbox pro firemní využití.

Novou věci u Citrixu je balík aplikací nazvaný XenMobile Enterprise, jenž vychází z dřívější akvizice společnosti Zenprise. Citrix díky tomu vstupuje do světa správy mobilních zařízení, kdy kromě tradičního MDM nabízí také zabezpečený mobilní prohlížeč, e-mailového klienta a zmiňovaný ShareFile. Součástí je i vlastní App Store pro vývojáře, který aktuálně čítá kolem 80 firemních aplikací.

„Pracovní návyky a mentalita se rychle mění,“ zakončuje Knierim. „Do pracovního procesu postupně přicházejí lidé, kteří jsou zvyklí na internet a mobilní přístroje. To nám rozhodně nahrává.“

Diskuze (40) Další článek: Ve StreetView si můžete prohlédnout nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,