Cloud hraje Microsoftu do karet

Společně s Windows 8.1 Microsoft vydá také R2 vlnu Windows Serveru 2012. Důležitý produkt pohání jeho cloud, datová centra firem a Windows ekosystém na serverech roste.
Cloud hraje Microsoftu do karet

Connect.cz z Redmondu: Okolí Seattlu nespojují pouze mraky dané pochmurným podnebím, ale také mraky počítačové. V oblasti se zrodily 2 nejvýznamnější cloudové služby současnosti – Web Services od Amazonu a Windows Azure od Microsoftu. Lidský a odborný kapitál proto do této společnosti zlákal i Google, který zde rozšířil vývojové centrum pro svůj cloud Compute Engine a zaměstnává v něm tisícovku lidí. Zatímco Google ale v této hře spíše začíná, Microsoft pokračuje v solidně rozjetém byznysu.

Končícímu šéfovi Microsoftu Stevu Ballmerovi je vyčítáno kde co, ovšem to, že rozpoznal potenciál a sílu cloudu a rozjel Windows Azure a na to napojené technologie a služby, mu i kritici připisují k dobru. Azure už pro Redmond představuje byznys o hodnotě miliardy dolarů a jeho význam stále roste, podobně jako například ještě rychleji expandující cloudový Office 365.

Cloud má být budoucností firmy a pojítkem ohlášené velké restrukturalizace a vize „jednotného Microsoftu“. „Chceme sjednotit všechny naše služby a produkty a cloud je to, co tuto vizi umožní uskutečnit,“ tvrdí Jeffrey Snover, hlavní architekt Windows Serveru v Redmondu. Cloud přitom nemá být pouze nová nabídka služeb pro vývojáře, datová centra a podobně, ale také prostředek pro to, aby Microsoft mohl lépe prodávat své produkty pro koncové zákazníky.

Operační systém přesunutý do cloudu

I když role největší softwarové firmy světa v oblasti operačních systémů pro koncová zařízení klesá, firma vidí, že operačním systémem budoucnosti jsou právě cloudy v datových centrech, na které spadá čím dál více tradičních úloh, třeba provozování aplikací. Microsoft proto nyní nabízí koncept, kterému říká Cloud OS. „Jeho úlohou je integrovat funkce běžného operačního systému do datového centra,“ vysvětluje Snover.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft není jenom Windows a do chodu firmy se ve velkém promítají servery a cloud.

Úspěch cloudu je pro Microsoft důležitý nejenom z toho důvodu, že může prodávat výpočetní výkon, prostor pro chod aplikací a podobně, ale také technologie za ním. Windows Azure a celá koncepce Cloud OS je totiž postavená na serverových produktech Redmondu, zejména tedy Windows Serveru 2012, virtualizaci Hyper-V či správcovském nástroji System Center 2012.

Tyto softwarové nástroje se 18. října dočkají takzvané R2 aktualizace, která půjde na trh společně s Windows 8.1. Windows Server je pro Microsoft velice důležitý produkt. Na serverech má více než poloviční podíl na trhu (někdy ještě větší, záleží na statistikách), v byznysové sekci firmy se stará o 22 procent tržeb a společně s databázovým SQL Serverem se mu daří růst o více než 10 procent. Ekosystém Windows na serverech díky tomu v celkovém objemu roste.

A roste i podíl a důležitost virtualizačního nástroje Hyper-V, díky kterému je vůbec možné cloudy stavět. Microsoft s vlastní konkurencí pro dominantní VMware přišel v roce 2008 a zvolil strategii, jakou aplikoval také v případě Internet Exploreru – začal Hyper-V přibalovat zdarma jako součást operačního systému, v tomto případě tedy Windows Serveru. Ze začátku byl tento nástroj zákazníky považován za hračku, to se ale mění.

Virtuální všechno

Podíl Hyper-V na trhu postupně narostl na aktuálních zhruba 28 procent. VMware stále trh ovládá, během několika posledních let ale 10 procent ztratil a nyní má necelých 57 procent. Microsoft má v nasazování výhodu mimo jiné v tom, že má širokou penetraci svých produktů v datových centrech. Soustředí se navíc hodně na menší a střední podniky, díky čemuž hodně rychle roste na rozvojových trzích, kde právě takové firmy vznikají. Tohoto růstu si všímají i partneři Microsoftu, významně totiž roste seznam podporovatelů Hyper-V. Letos se připojil například Oracle.

Aktualizace R2 přinese do serverových produktů Microsoftu mimo jiné i větší podporu Linuxu a Unixu. „Není to jenom kvůli tomu, abychom byli za dobráky, je v tom skutečný byznys. Linux je na serverech hodně důležitý,“ popisuje Snover.

Microsoft s Hyper-V, Windows Serverem a dalším softwarem u firem těží i z toho, že nabízí dobré propojení právě s veřejným cloudem Azure (to je ostatně dohromady ona popisovaná koncepce Cloud OS). „Model hybridních cloudů je pro nás prioritní,“ konstatuje Snover. Pro zákazníky je toto ideální prostředí, což dokazuje i třeba fakt, že VMware nedávno spustil vlastní veřejný cloud a podobnou kombinaci nabízí také.

Windows Server přidává hodně nových funkcí dříve než konkurence. Přišel například s virtuálními úložnými systémy, na což VMware reagoval později koupí firmy Virsto. „Windows Server 2012 stále více přesunuje mnoho věcí přímo do serverů,“ říká Ondřej Bačina z českého Dellu. „Externí úložiště díky tomu v malých konfiguracích hraje čím dál menší roli,“ navazuje jedním z příkladů. „Dell se i díky tomu stal světovou jedničkou v dodávkách storage systémů v přepočtu na počet TB.“

Cestu autora hradila společnost Microsoft.

Diskuze (13) Další článek: My Cloud: všudypřítomný osobní cloud s kapacitou až 4 TB od WD

Témata článku: Microsoft, Byznys, Clo, Hyper, Důležitá role, Windows Server, Hlavní architekt, Dobré propojení, Ideální prostředí, Velká aktualizace, Serverový produkt, Seattle, Azur od Microsoftu, Budoucnost firmy, Azure, Velká neznámá, Důležitý produkt, Microsoft Windows, Velká role


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 34

David Polesný
VánoceNotebooky
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 45

David Polesný
Notebooky
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky