Co je to Monero: Toto byste měli vědět o zcela anonymní kryptoměně

 • Bitcoin není zdaleka tak anonymní, jak se říká. Kryptoměna Monero to napravuje
 • Monero skrývá prakticky všechno, ať už jde o adresy příjemců, odesílatelů či hodnotu transakce
 • Nadějnou kryptoměnu můžete těžit nebo do ní investovat

Monero je plně anonymní decentralizovaná kryptoměna, která vznikla v dubnu 2014 jako měna vycházející z tzv. referenčního kódu CryptoNote, který upozorňoval na hlavní nedostatky bitcoinu, zejména jeho anonymitu. Bitcoin totiž není anonymní, jak si někteří uživatelé myslí, ale pouze pseudo-anonymní. Neprozrazuje tedy přímo identitu uživatelů, ale umožní veřejně sledovat transakce v síti i zůstatky na různých adresách. Dnes už však existují speciální metody, které umí určitou adresu spárovat s konkrétní osobou.

Klepněte pro větší obrázek
Oficiální logo kryptoměny Monero

A zde přichází na scénu právě Monero. To bylo s CryptoNote vyvíjenou v podstatě od nuly, takže jeho zdrojové kódy nevychází z bitcoinu jako mnohé alternativní kryptoměny. Přesto má s bitcoinem určité vlastnosti společné. Například to, že využívá principu Proof of Work, tedy na systému těžby, kdy těžaři využívají svůj výpočetní výkon k těžbě nového monera a zároveň potvrzují probíhající transakce v síti.

Monero však využívá algoritmu CryptoNight, který je velmi náročný na paměť a proto se nedá dobře těžit na ASIC minerech. Těžba tak dnes probíhá počítači pomocí CPU a GPU.

Monero

 • Zkratka: XMR
 • Vznik: duben 2014
 • Maximální počet mincí: Neomezený, regulovaná emitace. Nový blok vytěžen každé 2 minuty, odměna se stále snižuje. Do konce května 2022 bude v oběhu 18 132 000 XMR. Poté se odměna za jeden blok zastaví na 0,6 XMR
 • Systém: Proof of Work
 • Těžící algoritmus: CryptoNight
 • Oficiální web: getmonero.org

Monero používá zavedenou zkratku XMR, pod kterou jej najdete zalistované i na burzách. 1 XMR je samozřejmě dělitelné, a to na 12 desetinných míst (bitcoin a většina kryptoměn má desetinných míst 8). Nejmenší jednotka, tedy 0,000000000001 XMR se nazývá piconero, jeho násobky pak nanonero, micronero, milinero atd.. V případě velkého počtu mincí se pak používají násobky jako je decanero (10 XMR), kilonero (1000 XMR) a podobně.

Neomezeně mincí a dynamické bloky

Dalším rozdílem proti bitcoinu je neomezený počet mincí Monera. Je však regulována jejich emitace. Každé dvě minuty je vytěžen určitý počet XMR, který se bude postupně zmenšovat až do konce května roku 2022, kdy bude v oběhu 18 132 000 XMR. Poté se snižování emitace monera zastaví na 0.6 XMR za dvě minuty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Těžba nových bloků probíhá každé 2 minuty. Bloky mají dynamickou velikost a odměna na ně se bude těžařům až do doku 2022 stále snižovat.

Velkou výhodou monera je dynamická velikost vytěžených bloků. Zatímco u bitcoinu je velikost jednoho bloku omezena na 1 MB, monero dokáže velikost bloků přizpůsobit podle vytížení sítě.

V případě zvýšeného počtu transakcí se tedy zvětší i velikost jednotlivých bloků a ty pojmou více transakcí. Z toho budou profitovat hlavně uživatelé, jelikož čím více transakcí v síti provedou, tím nižší poplatky připadnou na jednu transakci. Poplatek připadající na jeden celý blok, přitom bude v součtu stejná, takže těžaři nepřijdou zkrátka.

Anonymita a zaměnitelnost

Hlavním benefitem monera je však jeho plná anonymita a zaměnitelnost. Anonymních kryptoměn najdeme na trhu více, ať už jde o ZCash, ZenCash, Dash, PIVX, Verge a další. U nich je ale většinou anonymita pouze volitelnou funkcí. Monero je však nekompromisní a ve výchozím stavu skrývá prakticky všechno, ať už jde o adresy příjemců, odesílatelů a nově i hodnotu transakce. Dokonce se pracuje na implementaci funkce Kovri, která by nad monerem vytvořila síť I2P, která bude podobně jako Tor skrývat IP adresy uživatelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Díky naprosté anonymitě jsou všechny mince zaměnitelné. Stejně jako u běžné hotovosti jsou všechny mince stejně platné nehledě na jejich původ. Ten totiž není možné nijak dokázat i kdyby pocházel z nelegální činnosti.

Abychom anonymitu monera dobře pochopili, vraťme se ke srovnání s bitcoinem. Je známo, že k držení bitcoinů potřebujete veřejný a privátní klíč. Z prvního se odvozuje vaše adresa na kterou vám chodí bitcoiny a druhý si necháváte pro sebe, jelikož vám dává výhradní právo manipulace s obsahem vaší peněženky. U monera jsou důležité klíče hned čtyři: soukromý view key, veřejný view key, soukromý spend key a veřejný spend key, které hrají na anonymizaci zásadní roli.

Stealth adresa skryje příjemce

Jako příklad použiji jména z přiloženého videa. Pokud bude chtít Alice poslat Bobovi nějaké monero, bude jí muset Bob poskytnout adresu své peněženky čítající 95 znaků. Ta je složena z jeho veřejného spend key a view key.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Transakce sice jsou na blockchainu vidět, ovšem pouze Alice s Bobem ví, kdo komu peníze posílal.

Jakmile ji Alice použije k odeslání monera, bude za pomoci této adresy a náhodně vygenerovaných dat vytvořena na blockchainu stealth (skrytá) adresa, na kterou bude monero odesláno. Bobovi se peníze připíšou do jeho peněženky po prohledání blockchainu jeho privátním view key a spend key. Nejlepší na stealth adresách je to, že jsou veřejné a vidí je každý v blockchainu, ovšem pouze Bob a Alice díky známým klíčům znají původ a cíl transakce.

Kruhový podpis skryje odesílatele

Ke skrytí identity odesílatele se u monera používá kruhových podpisů (ring signatures). Zatímco u bitcoinu každou odeslanou transakci podepisuje svým klíčem odesílatel, u monera za podpis transakce odpovídá kruh uživatelů čítající vždy minimálně dva (v budoucnu čtyři) členy. Při odeslání peněz se tak výstup podepíše jednorázovým spend key pravého odesílatele a dalšími falešnými signatáři, jejichž výstup je vytáhnut z blockchainu jako návnada. Všechny tyto výstupy tak dohromady vytvoří vstupy transakce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K podpisu transakce skutečného odesílatele se přidají podpisy z již použitých výstupů vytažených z blockchainu. Ty pak slouží jako návnada a znemožňují přesně určit, kdo peníze odeslal.

Příjemce tak vidí transakci podepsanou více signatáři, ale nepozná, kdo ji opravdu podepsal a který výstup doopravdy slouží k úhradě transakce. Hrozící problém, že by stejný výstup byl použit dvakrát, zde řeší tzv. Key images (obrazy klíčů), což jsou klíče odvozené od utraceného výstupu.

Na každý utracený výstup přitom na blockchainu připadá právě jeden key image. Přestože, se neví, který image key připadá konkrétnímu výstupu, jejich počet se musí rovnat. Těžař tak může ověřit, že nebyl jeden výstup utracen dvakrát.

V lednu 2017 byly kruhové podpisy vylepšeny ještě o tzv. důvěrné kruhové transakce (Ring Confidential Transaction), které kromě odesílatele dokáží skrýt i samotnou odesílanou sumu. Jelikož tedy není u monera známý původ, cíl a volitelně i sumu transakce jsou všechny mince stejné, tedy zaměnitelné. Stejně jako hotovost u běžných peněz jsou tedy všechny platné i kdyby v minulosti byly používány k nelegální činnosti.

Kde nakoupit?

Kde uložit?

 • Papírová peněženka
 • PC/Mac/Linux: Monero Wallet
 • Mobilní peněženka: Monejuro (pouze Android)
 • Online: MyMonero (méně bezpečné)
 • Hardwarová peněženka (ve vývoji)

Kurz monero

Diskuze (6) Další článek: Schyluje se k velké právní bitvě. BlackBerry žaluje Facebook za porušení patentů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,