Co když Waymo dopadne jako Xerox? Vymyslí autonomní superauto, ale nikoho to nebude zajímat?

Nedopadne Waymo stejně jako Xerox? Právě tuto otázku si položili kolegové z Ars Techniky, kteří srovnali příběhy obou společností a potenciální katastrofu pro Waymo, pokud se nepoučí.

Xerox v 70. letech vyrobil první použitelný prototyp osobního počítače s grafickým rozhraním – Alto, který o celou dekádu předběhl všechny ostatní včetně Applu. Potomci Alta však přesto na trhu zcela propadli. Jak je to možné? Při přepočtu na dnešní koruny se jejich cena pohybovala okolo milionu.

Xerox tak raději uvolnil místo levnějšímu (a ve své době také jednoduššímu) Applu a výměnou za exkluzivní přístup k jeho akciím před vstupem na burzu pozval jeho inženýry do své laboratoře PARC v Palo Altu, aby si naučili, jak vyrobit počítačové GUI. O pár let později se jeho základní principy objevily v Lise, pak v Macintoshi a nakonec i ve Windows.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Xerox postavil moderní PC s grafickým desktopem deset let před ostatními

Ten příběh zná každý, a podle Ars Techniky připomíná současné Waymo. Waymo má bez debat nejpokročilejší technologii autonomního vozu, nabízí se však otázka, jestli je tato technologie efektivně uplatnitelná na současném trhu – jestli není příliš komplikovaná a drahá.

Pokud je Waymo podle autorů Xerox, pak Applem jsou nové a mladé automobilové startupy v USA, které získávají investici za investicí a chystají pilotní projekty taxi třeba na Floridě, kde by mohly vozit důchodce na nákupy – to je případ třeba firmy Voyage.

25 mil za hodinu

Voyage možná nemá tak sofistikovanou technologii jako Waymo, nicméně právě proto jej může předběhnout a začít skutečně vydělávat peníze. Nebude se totiž snažit vyvinout kompletního autopilota nejvyšší úrovně, po čem touží Waymo, ale mnohem pomalejší a omezenější drožku, která bude jezdit na málo frekventovaných silnicích amerických satelitních městeček a spíše kyvadlově sem a tam rychlostí do 25 mil za hodinu (okolo čtyřicítky).

Klepněte pro větší obrázek
Voayge utopil ve vývoji zlomek toho, co Waymo a možná to bude stačit

Tato rychlost přitom není náhodná, slouží totiž jako určitý předěl mezi levnou autonomní technologií a tou nejpokročilejší. Pokud se po ulici šinete rychlostí mopedu, výpočet jízdy na palubním počítači je mnohem jednodušší, protože za 100 ms ujedete zhruba jen jeden metr. Stejně tak nepotřebujete ty nejvýkonnější (a také nejdražší) lidary, protože prostě jedete pomaleji.

Jízda po páteřní komunikaci třeba šedesátkou, nebo ještě svižnější doprava na velké městské dálnici, je ale něco úplně jiného. Laciné lidary použít nemůžete, při této rychlosti už totiž mají příliš malý dosah. Pod kapotou zároveň musí být dokonalý superpočítač, který během milisekundy zpracuje o řád více informací než při pomalé jízdě mezi přízemními domky kdesi na Floridě.

Waymo One má ke skutečné komerční robotaxi daleko

Waymo tedy třeba jednou postaví autonomní superauto, možná to tou dobou ale už nebude nikoho zajímat, protože důchodce na nákupy a děti do škol budou vozit jednodušší dopravníky, které sice nebudou mít schopnosti jezdit po dálnici, ale budou dávno reálně sloužit.

Waymo One vyjíždí do ulic:

Ostatně když Waymo na sklonku loňského roku spustilo první komerční taxi Waymo One, byla to senzace jen do chvíle, než si média všimla, že se jedná vlastně jen o marketing. Služba je i nadále omezená pro několik set vybraných lidí a za volantem nadále sedí profesionální řidič, který kdykoliv může převzít řízení.

Fakticky se tedy nadále jedná jen o testování technologie, u které nikdo neví, jestli bude někdy opravdu v plné šíři použitelná a hlavně rentabilní.

Diskuze (16) Další článek: Proč není Země oceánským světem? Asi za to mohla masivní hvězda v okolí

Témata článku: Technologie, Windows, Apple, Byznys, USA, Automobily, Autonomní vůz, Investice, Waymo, Xerox, Dopravník, Voyage, Robotaxi, Lisa, Ars Technica, Waymo one, Jak, Rychlost, Akcie, Auto Super, Superauto, Macintosh, SUP, Alto, GUI, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czJaponský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Barevná laserová/LED tiskárna od japonské společnosti OKI najde využití především v kancelářích. Na robustní a zároveň kompaktní LEDce můžete tisknout na řadu různých formátů, od obálky až po půl druhého metru dlouhý banner.

Jan Spěšný
OKITiskárnyTesty
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy