Co před volbami chystají politici v podpoře IT? Nic moc

Informační a komunikační technologie a internet stále zůstávají mimo zorné pole českých politických stran. V programech oblast chybí a prohlášení jsou vágní.
Co před volbami chystají politici v podpoře IT? Nic moc
Kapitoly článku

Návrat ministerstva informatiky?

Sociální demokraté podle Milana Urbana vnímají ICT jako jedno z klíčových odvětví, na kterém závisí i konkurenceschopnost celé české ekonomiky. „Bohužel se dosavadní vlády nevěnovaly této oblasti dostatečně. Kompetence a odpovědnost jsou roztříštěny mezi jednotlivé instituce státu, chybí strategická koncepce a podobně,“ doplňuje Urban. Jako velký kandidát na funkci ministra průmyslu a obchodu chce proto na tomto úřadě zřídit samostatnou odbornou ICT sekci v čele s náměstkem.

Komunisté důležitosti ICT vidí podobně a nejvíce tomuto průmyslu chtějí pomoci tak, že budou klást „co nejméně překážek“, podrobnosti ale nespecifikují. TOP 09 zase podporou nechce „deformovat volný trh“. Důležité je ICT také pro Piráty, kteří ho chtějí podpořit především posílením poskytovatelů služeb, třeba tak, aby se nemuseli zabývat požadavky na mazání obsahu.

„ICT průmysl vnímáme jednoznačně jako důležitou součást každé perspektivní ekonomiky. Státní podpora ale není univerzální řešení, nicméně vidíme některé rozumné pokusy, v poslední době například iniciativu RIS3,“ navazuje na téma důležitosti informačních technologií předseda odborné komise ICT v KDU-ČSL Tomáš Svoboda.

Klepněte pro větší obrázek
IT nemusí mít rovnou ministerstvo, ale úřad by se hodil. Tomáš Svoboda (KDU-ČSL).

Otázkou ovšem je, kdo a jak bude případné naplňování strategického dokumentu řídit a stane se odpovědným garantem. Svého času zde fungovalo ministerstvo informatiky, které mělo podobné aktivity na starost, v současné době ale digitální agenda spadá především pod ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo vnitra, jež má na starost zavádění eGovermentu.

Mnoho politiků souhlasí s tím, že současné rozložení koordinačních rolí je v pořádku, i když by se po volbách měla udělat jejich revize. Například Lidovci ale chtějí vytvořit novou silnou autoritu, která by měla ICT na starost. „Není prvořadě důležité, aby bylo obnoveno právě Ministerstvo informatiky, může se jednat o samostatný úřad na způsob dřívějšího ÚSIS, podstatné je, aby měl patřičné kompetence,“ říká Tomáš Svoboda.

Sociální demokraté zase přemýšlí o vytvoření koordinátora při Úřadu vlády a podobně to vidí i komunisté, kteří by touto rolí chtěli pověřit místopředsedu vlády. „Je nezbytné, aby zde existovala funkční rada vlády pro rozvoj ICT v České republice (tak jak předpokládá Digitální Česko) s dostatečnými kompetencemi,“ navazuje Jan Husák z TOP 09. V Česku doposud fungovala Rada vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost, jež měla koordinační roli na starost.

Co s miliardami

Poměrně velká shoda mezi politickými stranami panuje v tom, jak naložit až s několika miliardami korun, které by měl stát získat z budoucí aukce mobilních kmitočtů. Politici se shodují, že nápad Martina Kuby vložit peníze zpět do komunikací a internetu dává smysl, zejména pak do optických sítí a pokrytí oblastí, kam komerční subjekty nechtějí vstupovat. „Důležité ale je nespoléhat na megalomanské projekty, které ve finále jen vytvoří monopol, ale otevřít trh konkurenci. Cesta k cíli může být třeba taková, že města budou v rámci rekonstrukcí chodníků a silnic budovat kabelové trasy, jež si pak budou moci pronajmout jednotliví provideři,“ doplňují Piráti. Lidovci by zase rádi část peněz využili na elektronické občanské průkazy a zlepšení datových schránek.

Právě e-občanky a datové schránky patří do kategorie eGovermentu, ve kterém se v Česku zbytečně utápí až miliardy korun. Mimo jiné i kvůli již zmiňované slabé spolupráce mezi rezorty. Oslovené strany tvrdí, že o tomto problému ví a budou ho chtít odstranit, jasný lék nicméně nenabízí. Odborníci si myslí, že eGoverment by měl i nadále zůstat pod velením ministerstva vnitra, zároveň ho ale považují za neuvěřitelně chaotický úřad.

Podobné pohledy na směřování podpory ICT průmyslu by po volbách mohly zajistit to, že jednotlivé koaliční strany budou vzájemně spolupracovat a že opozice nebude zbytečně proti všem návrhům.

Témata článku: Právo, Politika, Audit, Chci, Novák, Jan Hus, Naplňování, Podrobná analýza, Politické strany, Priority, Průmysl, Komerční subjekt, velké pokrytí, Budoucí automobil, NIC, Slepota, Jednotlivá města, Opatrnost, Vládní představitel, Resort, Původní záměr, Urban, Jasná odpověď, KDU-ČSL, Samostatný úřad


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 24

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133