Co před volbami chystají politici v podpoře IT? Nic moc

Informační a komunikační technologie a internet stále zůstávají mimo zorné pole českých politických stran. V programech oblast chybí a prohlášení jsou vágní.
Co před volbami chystají politici v podpoře IT? Nic moc
Kapitoly článku

ICT před volbami nefrčí

Při pohledu do programů českých politických stran kandidujících do poslanecké sněmovny však jakékoliv zmínky o ICT průmyslu chybí. Connect.cz proto strany, které mají podle předvolebních průzkumů alespoň teoretickou šanci se do sněmovny dostat, oslovil a zeptal se jich na některé otázky. Od ODS, ANO, Zemanovců, Svobodných a Zelených jsme se odpovědí nedočkali a ani v oficiálních programech nic na téma ICT uvedeno nemají. SPOZ se pouze zmiňuje o naplnění strategie Evropa 2020 a Strana zelených mluví o „chytrých investicích s vysokou přidanou hodnotou“, což ale v jejich případě znamená především šetrnou energii a ekologické budovy.

Ostatní strany sice často dokážou odpovědět, že „podpora startupů je určitě důležitá“, že „se v současné době na IT zakázkách plýtvá a je třeba vše sjednotit“ či že „otevřená data musí být skutečně otevřená“, přesné recepty ale příliš nenabízí. Piráti se zaměřují především na problematiku svobody internetu, sdílení a podobně, a na ostatních stranách je vidět, že ví, co o podpoře ICT říci, ale reálné koncepce nemají. Nadějně se jeví především Lidovci, jež překládají jasné a podrobné recepty a problematice se věnují dlouhodobě.

Hodnotit, analyzovat, provádět audity

„Politické strany sice o ICT strategii moc nemluví, nicméně to za příliš velký problém nepovažuji. Cesta, kudy v nejbližších několika letech jít, je daná dvěma mantinely: evropskou digitální agendou a blížícím se koncem životního cyklu některých stávajících ICT systémů,“ popisuje situaci pro Connect.cz člen řídícího výboru Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost a budoucí šéf ICT sekce České pošty Miroslav Krejčík.

Z odpovědí stran se zdá, že se zmiňované Digitální Česko 2.0 možná dočká podpory. „Podle mého názoru je nezbytné nejprve provést audit či analýzu plnění původního záměru a pak se rozhodnout jak dál. Slyším i takové hlasy odborníků, že bychom měli začít znovu, jinak a lépe. Budeme vycházet z odborných doporučení,“ říká neurčitě Milan Urban z ČSSD. „Strategii bude nutné vyhodnotit a především ji doplnit o závazné indikátory pro rozdělení prostředků, ale i měřitelnost její úspěšnosti a naplňování,“ doplňuje jeho stranický kolega Jeroným Tejc.

Klepněte pro větší obrázek
Uděláme revizi a uvidíme. Jeroným Tejc (ČSSD). Foto: E15

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše dokument Digitální Česko „vznikl po diskusi napříč politickým spektrem, takže určitě jakákoliv vláda vzešlá z předčasných voleb bude jeho jednotlivé body plnit.“ K plnění se zavazuje také KDU-ČSL, která za prioritu považuje především rozšiřování dostupnosti rychlého internetu ve venkovských oblastech.

Strategický dokument nehodlá rušit ani TOP 09, počítá ovšem s jeho dalšími aktualizacemi. „Priority jsou jasné – konkurenční prostředí stimulující výstavbu nových sítí, odstranění překážek v digitálním prostoru, podpora rozvoje digitálních služeb a otevřenosti,“ vzkazuje člen strany Jan Husák, který už ve sněmovně vedl podvýbor pro ICT.

Piráti jako jediní s informačními technologiemi pracují přímo ve svém programovém prohlášení a Digitální Česko 2.0 považují za „překvapivě dobrý materiál“. „Naše priorita bude především neházet podnikatelům v ICT klacky pod nohy,“ říká Mikuláš Ferjenčík s tím, že důležitým tématem pro jeho stranu bude i svoboda internetu a jeho nulová omezení.

Témata článku: Právo, Politika, Důležitá role, Předvolební průzkum, NIC, Volný trh, Jasná odpověď, Mikuláš, velké pokrytí, Jan Hus, Strana zelených, Chci, Ict systém, Priority, Politické strany, Urban, Vládní představitel, Moc, Opatrnost, Budoucí automobil, Led zdroje, Export, Podrobná analýza, Slepota, Jednotlivá města


Určitě si přečtěte

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79