ČTÚ: Poskytovatelé nesmí internet omezovat a blokovat

Český telekomunikační úřad vydal sadu obecných pravidel a doporučení, které zásadně promlouvají do diskuse o síťové neutralitě. Omezený internet nesmí být označován jako internet.
ČTÚ: Poskytovatelé nesmí internet omezovat a blokovat

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přišel se svým vlastním významným příspěvkem do diskuse o takzvané síťové neutralitě. Tuzemský telekomunikační regulátor připravil sadu obecných pravidel a doporučení pro tuzemské poskytovatele internetového připojení, ze kterého vychází jako hlavní sdělení to, že by internet v Česku neměl být omezován a blokován.

Síťová neutralita je pojem, který se objevuje právě s omezováním funkcí a připojení ze strany providerů. Ti by se například mohli rozhodnout, že svým zákazníkům zablokují některé stránky, služby, porty, síťové funkce a podobně. Neutralita naopak hovoří o tom, že by se nic takového dít nemělo a naopak by každý zákazník měl získat funkčně neomezené připojení.

„Oklešťování“ internetu přijde zajímavé zejména mobilním operátorům, kteří pomocí blokování a povolování služeb a funkcí teoreticky mohou stavět vlastní datové balíčky. Zákazníci by si tak teoreticky mohli koupit neomezený balíček určený na přehrávání videa či sociální sítě, zatímco zbytek by pak mohl být omezen a podobně.

Internet bez označení internet

ČTÚ v nově vydaných doporučeních a pravidlech tyto možnosti přímo nezakazuje, ovšem klade jednu zásadní podmínku – ten, kdo nabízí neúplné připojení, musí tuto službu jasně označovat a prezentovat jako službu s omezením a nikoliv jako plnohodnotnou službu s přístupem k internetu. Tato skutečnost by měla být prezentována například v reklamních sděleních, smluvních podmínkách a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
ČTÚ mimo jiné mapuje rychlost zdejšího internetu.

Úřad zároveň stanovil několik pravidel, která musí plnohodnotné internetové připojení splňovat. Uživatel musí mít možnost přijímat a vysílat informace a data dle svého výběru, musí mít možnost používat libovolné aplikace, instalovat software dle svého uvážení a volnou ruku má mít také ve výběru hardwaru (poslední 2 položky pouze nesmí při provozu poškozovat síť). Provideři zároveň musí poskytovat smluvně sjednané kvality připojení a vedle podpory IPv4 se má stát standardem také podpora IPv6.

„U služby přístupu k síti internet nesmí být rozlišovány jednotlivé datové toky podle obsahu, služby, aplikace, zařízení, adresy zdroje a cíle určení datového toku za účelem blokování, zpomalení nebo snížení kvality jejich odbavení,“ píše regulátor ve zprávě.

„Za službu k přístupu internet může být označována jen taková služba, u které je využito pouze metod opodstatněného řízení provozu v souladu s těmito pravidly, jinak musí být jednoznačně uvedeno, že se jedná o službu přístupu k internetu s omezením a takové omezení musí být jednoznačně deklarováno a popsáno ve smluvních podmínkách,“ je uvedeno dále.

ČTÚ každopádně zmiňuje i možnost opodstatněných výjimek, které mohou být zavedeny například v případě, že tak rozhodne soud (třeba blokování obsahu a služeb s dětskou pornografií), při přetížení sítě a podobně.

Po personální obměně aktivní český regulátor chce dodržování vydaných pravidel průběžně monitorovat. Zajímavé bude jednoznačně sledovat právě mobilní připojení, které jednak disponuje omezením datového limitu (FUP) a zároveň zdejší operátoři jasně „pokukují“ po v úvodu zmíněných datových balíčcích. Mnozí z nich už mají nakoupené technologie, které právě tento mobilní datový provoz umožňují řídit a rozdělovat.

 

Diskuze (41) Další článek: Samsung ATIV Book 9 pro rok 2014 s výdrží až 14 hodin [CES]

Témata článku: Internet, Právo, Český telekomunikační úřad (ČTÚ), Síťová neutralita, I/O, Tuzemský ČTÚ, A/B, Neomezený přístup, Hlavní sdělení, Odbavení, Poskytovatel, Zajímavá funkce, Reklamní sdělení, Datový provoz, Zajímavý obsah, Síťový provoz40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment