ČTÚ: Poskytovatelé nesmí internet omezovat a blokovat

Český telekomunikační úřad vydal sadu obecných pravidel a doporučení, které zásadně promlouvají do diskuse o síťové neutralitě. Omezený internet nesmí být označován jako internet.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přišel se svým vlastním významným příspěvkem do diskuse o takzvané síťové neutralitě. Tuzemský telekomunikační regulátor připravil sadu obecných pravidel a doporučení pro tuzemské poskytovatele internetového připojení, ze kterého vychází jako hlavní sdělení to, že by internet v Česku neměl být omezován a blokován.

Síťová neutralita je pojem, který se objevuje právě s omezováním funkcí a připojení ze strany providerů. Ti by se například mohli rozhodnout, že svým zákazníkům zablokují některé stránky, služby, porty, síťové funkce a podobně. Neutralita naopak hovoří o tom, že by se nic takového dít nemělo a naopak by každý zákazník měl získat funkčně neomezené připojení.

„Oklešťování“ internetu přijde zajímavé zejména mobilním operátorům, kteří pomocí blokování a povolování služeb a funkcí teoreticky mohou stavět vlastní datové balíčky. Zákazníci by si tak teoreticky mohli koupit neomezený balíček určený na přehrávání videa či sociální sítě, zatímco zbytek by pak mohl být omezen a podobně.

Internet bez označení internet

ČTÚ v nově vydaných doporučeních a pravidlech tyto možnosti přímo nezakazuje, ovšem klade jednu zásadní podmínku – ten, kdo nabízí neúplné připojení, musí tuto službu jasně označovat a prezentovat jako službu s omezením a nikoliv jako plnohodnotnou službu s přístupem k internetu. Tato skutečnost by měla být prezentována například v reklamních sděleních, smluvních podmínkách a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
ČTÚ mimo jiné mapuje rychlost zdejšího internetu.

Úřad zároveň stanovil několik pravidel, která musí plnohodnotné internetové připojení splňovat. Uživatel musí mít možnost přijímat a vysílat informace a data dle svého výběru, musí mít možnost používat libovolné aplikace, instalovat software dle svého uvážení a volnou ruku má mít také ve výběru hardwaru (poslední 2 položky pouze nesmí při provozu poškozovat síť). Provideři zároveň musí poskytovat smluvně sjednané kvality připojení a vedle podpory IPv4 se má stát standardem také podpora IPv6.

„U služby přístupu k síti internet nesmí být rozlišovány jednotlivé datové toky podle obsahu, služby, aplikace, zařízení, adresy zdroje a cíle určení datového toku za účelem blokování, zpomalení nebo snížení kvality jejich odbavení,“ píše regulátor ve zprávě.

„Za službu k přístupu internet může být označována jen taková služba, u které je využito pouze metod opodstatněného řízení provozu v souladu s těmito pravidly, jinak musí být jednoznačně uvedeno, že se jedná o službu přístupu k internetu s omezením a takové omezení musí být jednoznačně deklarováno a popsáno ve smluvních podmínkách,“ je uvedeno dále.

ČTÚ každopádně zmiňuje i možnost opodstatněných výjimek, které mohou být zavedeny například v případě, že tak rozhodne soud (třeba blokování obsahu a služeb s dětskou pornografií), při přetížení sítě a podobně.

Po personální obměně aktivní český regulátor chce dodržování vydaných pravidel průběžně monitorovat. Zajímavé bude jednoznačně sledovat právě mobilní připojení, které jednak disponuje omezením datového limitu (FUP) a zároveň zdejší operátoři jasně „pokukují“ po v úvodu zmíněných datových balíčcích. Mnozí z nich už mají nakoupené technologie, které právě tento mobilní datový provoz umožňují řídit a rozdělovat.

 

Diskuze (41) Další článek: Samsung ATIV Book 9 pro rok 2014 s výdrží až 14 hodin [CES]

Témata článku: Internet, Právo, Český telekomunikační úřad (ČTÚ), Síťová neutralita, Hlavní sdělení, Datový provoz, Reklamní sdělení, Odbavení, Síťový provoz, Zajímavý obsah, Neomezený přístup, A/B, I/O, Poskytovatel, Tuzemský ČTÚ, Zajímavá funkceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft