ČTÚ: Poskytovatelé nesmí internet omezovat a blokovat

Český telekomunikační úřad vydal sadu obecných pravidel a doporučení, které zásadně promlouvají do diskuse o síťové neutralitě. Omezený internet nesmí být označován jako internet.
ČTÚ: Poskytovatelé nesmí internet omezovat a blokovat

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přišel se svým vlastním významným příspěvkem do diskuse o takzvané síťové neutralitě. Tuzemský telekomunikační regulátor připravil sadu obecných pravidel a doporučení pro tuzemské poskytovatele internetového připojení, ze kterého vychází jako hlavní sdělení to, že by internet v Česku neměl být omezován a blokován.

Síťová neutralita je pojem, který se objevuje právě s omezováním funkcí a připojení ze strany providerů. Ti by se například mohli rozhodnout, že svým zákazníkům zablokují některé stránky, služby, porty, síťové funkce a podobně. Neutralita naopak hovoří o tom, že by se nic takového dít nemělo a naopak by každý zákazník měl získat funkčně neomezené připojení.

„Oklešťování“ internetu přijde zajímavé zejména mobilním operátorům, kteří pomocí blokování a povolování služeb a funkcí teoreticky mohou stavět vlastní datové balíčky. Zákazníci by si tak teoreticky mohli koupit neomezený balíček určený na přehrávání videa či sociální sítě, zatímco zbytek by pak mohl být omezen a podobně.

Internet bez označení internet

ČTÚ v nově vydaných doporučeních a pravidlech tyto možnosti přímo nezakazuje, ovšem klade jednu zásadní podmínku – ten, kdo nabízí neúplné připojení, musí tuto službu jasně označovat a prezentovat jako službu s omezením a nikoliv jako plnohodnotnou službu s přístupem k internetu. Tato skutečnost by měla být prezentována například v reklamních sděleních, smluvních podmínkách a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
ČTÚ mimo jiné mapuje rychlost zdejšího internetu.

Úřad zároveň stanovil několik pravidel, která musí plnohodnotné internetové připojení splňovat. Uživatel musí mít možnost přijímat a vysílat informace a data dle svého výběru, musí mít možnost používat libovolné aplikace, instalovat software dle svého uvážení a volnou ruku má mít také ve výběru hardwaru (poslední 2 položky pouze nesmí při provozu poškozovat síť). Provideři zároveň musí poskytovat smluvně sjednané kvality připojení a vedle podpory IPv4 se má stát standardem také podpora IPv6.

„U služby přístupu k síti internet nesmí být rozlišovány jednotlivé datové toky podle obsahu, služby, aplikace, zařízení, adresy zdroje a cíle určení datového toku za účelem blokování, zpomalení nebo snížení kvality jejich odbavení,“ píše regulátor ve zprávě.

„Za službu k přístupu internet může být označována jen taková služba, u které je využito pouze metod opodstatněného řízení provozu v souladu s těmito pravidly, jinak musí být jednoznačně uvedeno, že se jedná o službu přístupu k internetu s omezením a takové omezení musí být jednoznačně deklarováno a popsáno ve smluvních podmínkách,“ je uvedeno dále.

ČTÚ každopádně zmiňuje i možnost opodstatněných výjimek, které mohou být zavedeny například v případě, že tak rozhodne soud (třeba blokování obsahu a služeb s dětskou pornografií), při přetížení sítě a podobně.

Po personální obměně aktivní český regulátor chce dodržování vydaných pravidel průběžně monitorovat. Zajímavé bude jednoznačně sledovat právě mobilní připojení, které jednak disponuje omezením datového limitu (FUP) a zároveň zdejší operátoři jasně „pokukují“ po v úvodu zmíněných datových balíčcích. Mnozí z nich už mají nakoupené technologie, které právě tento mobilní datový provoz umožňují řídit a rozdělovat.

 

Diskuze (41) Další článek: Samsung ATIV Book 9 pro rok 2014 s výdrží až 14 hodin [CES]

Témata článku: Právo, Internet, Síťová neutralita, Český telekomunikační úřad (ČTÚ), A/B, Síťový provoz, Reklamní sdělení, Datový provoz, Odbavení, Hlavní sdělení, Zajímavý obsah, Poskytovatel, Tuzemský ČTÚ, Neomezený přístup, Zajímavá funkce, I/O


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94