ČVUT a Cisco žádají o společný patent, spolupráce funguje

Cisco před rokem odstartovalo výzkumnou spolupráci s ČVUT, vkládá do ní milion eur. Prozatím jsou v chodu tři projekty a jeden žádá o první společný patent. Funguje to.
ČVUT a Cisco žádají o společný patent, spolupráce funguje

Zhruba před rokem odstartovaná spolupráce mezi Českým vysokým učením technickým v Praze a americkým síťovým obrem Cisco Systems nese první ovoce. Oba subjekty společně podávají první návrh na mezinárodní patent v oblasti strojového učení a zpracovávání velkých objemů dat. V případě schválení bude vlastníkem patentu Cisco.

Cisco se začalo s ČVUT více sbližovat krátce poté, co společnost koupila bezpečnostní startup Cognitive Security, jež z akademického prostředí této školy vzešel. Cisco začalo v Praze budovat nové výzkumné centrum po kybernetickou bezpečnost a posléze byla oznámena i spolupráce přímo s ČVUT. Škola během pěti let může čerpat na výzkum a technologie půl milionu eur.

Tento výzkumný projekt má za sebou rok a Cisco v něm podpořilo tři projekty, na které předtím bylo na ČVUT vypsáno otevřené výběrové řízení. V dohledné době se mají otevřít pozice na další výzkumné programy. Oblastí zájmu jsou strojové učení, teorie her, cloud, kybernetická bezpečnost či analýza dat.

Ze světa do Prahy

„Naše spolupráce s ČVUT je klíčová,“ říká k tomu šéf pražského výzkumu Cisca Michal Pěchouček. „Máme v týmu sedmu špičkových doktorandů, můžeme diverzifikovat myšlení a máme k dispozici také akademickou kritiku.“ Technologie Cognitive se nyní postupně nasazují do „ostrých“ produktů Cisca a úzce spolupracuje také s dalšími týmy, třeba koupenými Sourcefire.

Klepněte pro větší obrázek
První žádost o patent, rozšiřování pražského týmu a nové projekty na ČVUT. Spolupráce Cisca s ČVUT se daří.

Právě Pěchouček se podle oslovených zástupců ČVUT stal klíčovou postavou toho, proč se Cisco v Česku tolik angažuje. „Nebýt jeho, tak tady nic takového být nemusí. Je to schopný vyjednávač a zdroje orientuje právě sem,“ říká například pro Connect.cz ředitel výzkumného a vývojového centra pro mobilní aplikace (RDC) na ČVUT Lukáš Kencl.

Pěchouček vedle Prahy dostal na starost také týmy v Austinu, San José a Londýně. Z tamních skupin ale udělal spíše jednotlivce (i proto, že se na dálku hůře spolupracuje) a naopak rozšiřuje tým v Praze. Ten se z původních 20 lidí rozrostl na dnešní padesátku.

Projekt, který se jako první hlásí o patent, vede docent Filip Železný s doktorandem Gustavem Šourkem. Jejich technologie a algoritmy se snaží nacházet souvislosti mezi daty přenášenými v rámci síťové komunikace a na základě toho pak odhalovat, které přenosy mohou být nebezpečné a podobně. Využívají při tom strojového učení.

Zase ta data

Zajímavé jsou také zbylé dva výzkumy. Tým Lukáš Kencla vyvíjí software, který dokáže zkoumat příčiny zpoždění komunikace mezi datovými centry. Výzkumníci rozmístili své nástroje v datových centrech Microsoftu (a jednají s dalšími partnery) a na mnoha koncových zařízeních po celém světě.

Automatickou detekcí se zabývá rovněž třetí tým vedený profesorem Jiřím Matasem. Ten automatizuje detekci škodlivého softwaru na základě toho, že jsou na „vstupu“ zadány vzorky toho, co je dobrý kód a co naopak kód špatný.

Všechny tyto výzkumy spojuje práce s daty, občas skutečně hodně velikými vzorky. „Dle mého jsou big data extrémně důležitým oborem. Je nutné, aby ho školy učily čím dál více. Dnes se tuto oblast lidé, včetně našich zaměstnanců, chodí učit na službu Coursera,“ říká Michal Pěchouček.

Bývalí Cognitive Security vidí v datech další obří potenciál. „Když to zjednoduším, i Google je v podstatě pouhá statistika. Síla dat je obrovská a někde je prostě lepší učit stroje na větším a větším množství dat, protože žádný univerzální umělý mozek neexistuje a ten lidský to nepobere,“ myslí si Petr Somol, který v Ciscu pracuje jako manažer vývoje. Pražské Cisco tak lze přirovnat k tomu, co dělá Google, ovšem v oblasti bezpečnosti v sítích.

Chceme za firmami

ČVUT data vyučuje v samostatném předmětu, který na jeden rok v rámci grantu zaplatila společnost IBM. Vyšlo jí to na 10 tisíc a prozatím není jasné, zda se program bude opakovat.

Na pražské technické škole každopádně věří, že spolupráce s Ciscem je start k dalšímu propojování s průmyslem a soukromým sektorem. „Propojování s firmami je jednou z mých hlavních priorit,“ říká rektor ČVUT Petr Konvalinka. Moc podobně velkých projektů, jako je ten s Ciscem, ale škola prozatím nemá. „O něco větší“ je prý spolupráce s čínským podnikem CNR. Další propojení jsou výrazně menší.

„Máme na fakultě hodně lidí, kteří mají dobré nápady, ale zatím je moc nepřetavujeme do firem. Úspěch Cognitive Security snad motivuje další a ukáže, že není třeba úspěchy schovávat,“ dodává děkan Fakulty elektrotechnické Pavel Ripka. Právě na jeho fakultě ostatně působí eClub, který vede Jan Šedivý. Napojení na Cisco je dle Ripkových slov zajímavé nejenom finančně, ale také díky výzkumným projektům, které díky tomu škola získává.

Peníze jsou ale velice důležité. Je skutečností, že doktorandi na tuzemských univerzitách nejsou nijak dobře placeni a často proto místo výzkumu raději volí odchod do soukromého sektoru. „Podobná spolupráce nám umožní lidi lépe zaplatit,“ konstatuje Lukáš Kencl. „Proto opakuji, že to, že Michal Pěchouček dokázal Cisco v Praze a u ČVUT udržet, je takový malý zázrak.“

Diskuze (3) Další článek: 10 nejpodivnějších notebooků, které si dnes můžete koupit

Témata článku: Byznys, Startupy, Patenty, Cisco Systems, ČVUT, Lidský mozek, Gustav, Jan Šedivý, Malý zázrak, První ovoce, Akademické prostředí, Obří potenciál, Teorie her, Kybernetická bezpečnost, Výzkumný projekt, Spolupráce, Velká bezpečnost, Důležitá oblast, Fung, San José, Proto, Big, Výzkumné centrum, Vedený profesor, Austin


Určitě si přečtěte

Kvantový internet se blíží. Oproti tomu klasickému bude mnohem bezpečnější

Kvantový internet se blíží. Oproti tomu klasickému bude mnohem bezpečnější

** Jednotlivé bloky kvantového internetu už se pomalu vyvíjí a testují ** Kvantová síť už bude mít své uplatnění dříve, než bude všude dostupný kvantový internet ** Nejdříve půjde o doplněk ke klasickému internetu

Karel Javůrek | 15

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

** Představte si robotické autíčko s kamerou ** S kamerou, která opravdu vidí věci ** Na trhu je jich několik a my si dnes vyzkoušíme americkou Pixy2

Jakub Čížek | 12

Tajuplná čínská raketa by mohla ohrozit vzdušnou sílu amerického letectva

Tajuplná čínská raketa by mohla ohrozit vzdušnou sílu amerického letectva

** Čínské letectvo vyvíjí záhadnou raketu typu vzduch-vzduch ** Mysteriózní zbraň nese označení PL-XX ** Jde o raketu vzduch-vzduch s velmi dalekým doletem

Stanislav Mihulka | 13

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14