CZ.NIC chce vytvořit „Android“ pro domácí routery

Tuzemský správce národních domén CZ.NIC výrazně rozšiřuje své laboratoře a tento rok spustí 2 nové projekty: interaktivní vzdělávání do škol a vlastní systém pro domácí routery.
CZ.NIC chce vytvořit „Android“ pro domácí routery

Laboratoře CZ.NIC se letos chtějí výrazně rozrůst a k úspěšným globálním produktům jako BIRD a FRED připojí 2 nové ambiciózní open source projekty. Společně s rozšiřováním dosavadních aktivit začíná tuzemský správce národní domény pracovat na novém způsobu interaktivního vzdělávání do škol a rád by světu přinesl i vlastní open source operační systém pro domácí bezdrátové routery. CZ.NIC kvůli tomu posílí své pobočky v Praze a Brně a otevře novou v Plzni.

„Chceme vytvořit takový Android pro domácí routery,“ popisuje v rozhovoru pro Connect.cz plány Laboratoří CZ.NIC jejich šéf Ondřej Surý. Jeho myšlenka je taková, že nově vytvořený firmware bude k dispozici všem zájemcům zdarma jako open source a ti si ho pak budou moci nahrát do své „krabičky“, která jim doma či v kanceláři šíří internetové připojení a spojení s lokální sítí.

Routerový firmware od CZ.NIC nemá vznikat úplně na zelené louce, ale odrazovým můstkem má být rovněž open source projekt OpenWRT. Využito má být nicméně pouze jeho jádro, zbytek chce rozšiřující se tým udělat po svém.

Neutěšený stav systémů pro routery

Hlavní motivací je podle Surého neutěšený stav současných routerových systémů. „Chceme vytvořit především dobrou podporu pro IPv6 a DNSSEC, lepší QoS, IPsec a podobně,“ říká Surý. To vše má být podle jeho slov doprovázeno uživatelsky jednoduchým a přehledným správcovským prostředí, která jsou podle českého držitele jednoho ze sedmi „klíčů k internetu“ rovněž na nízké úrovni.

Klepněte pro větší obrázek
Nelíbí se nám současné funkce routerů a chceme to změnit. Šéf Laboratoří CZ.NIC Ondřej Surý.

CZ.NIC proto plánuje najmout rovněž člověka, který se bude uživatelským prostředím zabývat. „I když prostředí bude jednoduché, chceme oslovit také náročnější uživatele a těm nabídnout klasické pokročilé funkce,“ doplňuje Surý a zmiňuje například podporu SSH. Hotový produkt má být plně přizpůsobený českým uživatelům, ale zároveň se počítá s rozšířením do celého světa.

„Android pro routery“ od významného českého podporovatele internetu zřejmě nepůjde zprovoznit na jakémkoliv typu domácích routerů. V CZ.NIC aktuálně pracují na studii a konceptu a stanoví specifikace, jaké dané zařízení musí mít. „Určitě bude muset splňovat některé požadavky, jako velikost paměti, rychlost procesoru a další,“ vysvětluje Surý. V doporučeních se bude dbát i na to, zda se přehráním firmwaru neporuší případné podmínky výrobce routeru.

Laboratoře CZ.NIC chtějí vypustit první prototyp ještě během tohoto roku s tím, že se do práce na něm zapojí minimálně pětičlenný tým síťových odborníků a vývojářů. I když se aktuálně pracuje pouze na podrobnější studii, Surý plánuje zajímavé moderní funkce. Součástí by například mohl být určitý typ obchodu s aplikacemi, kde by si uživatelé mohli, stejně jako u mobilních telefonů, stahovat aplikace pro různé typy operací. Do základní verze firmwaru by tak bylo možné nahrát si třeba podporu pro tiskový server a podobně.

Plánuje se také vlastní bezpečnostní systém, který by automaticky aktualizovat funkce firmwaru na základě ověřování nových bezpečnostních hrozeb na serveru.

Elektronické vzdělávání do škol

Druhým novým velkým projektem CZ.NIC je pak interaktivní vzdělávání, jež by mělo cílit především na tuzemské základní a střední školy. Projekt je rovněž aktuálně ve fázi počátečního výzkumu a hledání přesné koncepce, do čehož by Ondřej Surý rád zapojil i zdejší vysoké školy, první výsledky práce už jsou každopádně naplánovány na letošní rok.

Klepněte pro větší obrázek
Díky lepší výuce možná více Čechů v budoucnu získá klíč ke světovému internetu. Podobně, jako Ondřej Surý.

„Občas mám pocit, že se české školství od Marie Terezie nijak zásadně nevyvinulo,“ popisuje Surý motivaci podobný produkt vytvořit. Jeho nová forma elektronického vzdělávání tak má studenty do studia zapojit tak, aby pouze pasivně nepřijímali informace.

Celý projekt se s největší pravděpodobností vydá cestou Androidu. K dispozici má být několik různých aplikací, například taková, která mladé žáky naučí pracovat s internetem a bezpečností na síti. CZ.NIC chce do projektu zapojit i odborníky na vzdělávání (počáteční tým má být čtyřčlenný) a zdůrazňuje, že se musí trefit do současných vzdělávacích osnov tak, aby učitelé mohli jejich produkt používat. Školy podle Surého už o nové formy výuky mají zájem, zejména pak ty, kde studují děti s fyzickou či mentální poruchou.

V Laboratořích CZ.NIC v současné době pracuje okolo 20 lidí a většinu z nich tvoří vývojáři a administrátoři. Tým nyní spustil náborovou akci, díky které chce získat dalších zhruba 10 lidí. Tři z nich se mají připojit k nově formované plzeňské pobočky, kam se přesunou 2 lidé dojíždějící do Prahy. Růst má i nejpočetnější Praha a čtyřčlenné družstvo v Brně, které sídlí v areálu VUT. V CZ.NIC se vyvíjí především v C, C++ a Pythonu, postupně se ale rozšiřují aktivity také na vývoj pro Android a díky Objective C také pro iOS.

Rozšíření vývoje DNS serveru

Takto nově posílený tým se má kromě zmiňovaných nových projektů podílet i na těch zaběhnutých, kterých CZ.NIC dělá už více než desítku. Nového rozšíření se má dočkat zejména autoritativní DNS server Knot DNS, na kterém na Vinohradech pracují už 3 roky. Právě Knot DNS má být po úspěšných systémech BIRD a FRED dalším globálním produktem.

Cílovou skupinou, která může Knot využít, jsou všichni světoví provozovatelé DNS serverů a primárně pak provozovatelé domén. „Bavili jsme se s lidmi z ICANNu, kteří by rádi Knota použili na jeden z kořenových name serverů,“ popisuje Surý komunikaci se světovým správcem internetu. CZ.NIC už aktivně o nasazení komunikuje s Ukrajinou, Ruskem a dalšími zeměmi a aktivní hovory probíhají rovněž s webhostery a registrátory domén.

„Knot se dá nasadit, když budete mít sto tisíc zón, ale i v případě, kdy budete mít zóny dvě,“ říká Surý. Oblasti otevřených DNS serverů v současné době vévodí zejména BIND vyvinutý na univerzitě v Berkeley. BIND je ale na rozdíl od Knota hodně komplexní balík, jenž podporuje více funkcí. Tudy ale český open source produkt nemíří.

Původní autoritativní část, která už je stabilní a nyní se spíše budou vyvíjet nové věci, má zůstat samostatná a nyní se má vedle ní postavit také část rekurzivní. Spojovat je má především rychlost. „Oproti BINDu jsme především mnohonásobně rychlejší,“ říká Surý.

Ovšem to, zda Knot začne po světě brzy nahrazovat dosavadní DNS servery, není jasné. DNS je totiž hodně citlivá a konzervativní záležitost a nový software musí provozovatelé nejdříve pořádně otestovat. „To musí přijít pomalu, je to nový software a ne hned každý začne hned měnit,“ říká Surý s tím, že CZ.NIC rozjel projekt testování, do kterého chce zapojit také komerční subjekty.

Podle šéfa laboratoří zdejšího registrátora domén je nicméně dobré DNS servery rozložit a využívat jich více, což by pro Knot DNS mohla být vstupenka do větší společnosti. „Je dobré DNS servery diverzifikovat. Když bude v jednom chyba, stále mohou běžet další dva.“

Knot DNS je opět šířen zdarma s otevřeným zdrojovým kódem a vznikl z vlastních potřeb CZ.NIC. Zapojí se také do správy české DNS zóny, která má aktuálně velikost přes 400 MB.

Diskuze (30) Další článek: Microsoft ukázal nové video s tabletem Surface Pro

Témata článku: Technologie, Byznys, Internet, Android, Router, Otevřený zdroj, Chci, Tiskový server, Knot, C/C, Česká tisková kancelář, Fred, Současný systém, Nová studie, Družstvo, Současný prototyp, Rozšířený Android, Marie Terezie, Úspěšný produkt, České školství, Odrazový můstek, Nové rozšíření, Zóna, Moderní funkce, Současný Android


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 25

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30