CZ.NIC na sklonku roku evidoval 1,33 milionů domén a vydal velkou statistiku

CZ.NIC na sklonku roku evidoval 1,33 milionů domén a vydal velkou statistiku

Správce české domény CZ.NIC se na webu pochlubil novou výroční statistikou za rok 2019. Růst počtu českých domén se už před lety zpomalil, v roce 2019 se tedy jejich celkový počet navýšil jen o 6 689 kousků na 1 329 289 domén.

Jen pro srovnání, ještě před deseti lety se jejich počet meziročně zvyšoval i o více než 100 000 domén. Stručně řečeno, ti, kteří po české doméně toužili, ji už mají. A to včetně všech podniků a provozů.

Klepněte pro větší obrázek
Růst počtu českých internetových domén

Zajímavější je tedy pohled na geografické rozložení – fyzická adresa jejich držitelů. Zde s přehledem vládne Praha, následuje Jihomoravský kraj a Středočeský. Přibližně 7 % držitelů pak má své adresy v zemích mimo Českou republiku. Nejčastěji je to Slovensko, Německo a USA.

Klepněte pro větší obrázek
Fyzická adresa držitelů domén

Typický štítek – vlastní jméno – české domény má zpravidla délku zhruba mezi 7 až 12 znaky. Nejvíce pak může dosahovat 63 znaků.  Domény drží 684 tisíc osob, přičemž většina z nich spravuje jen jednu doménu. Více než sto domén spravuje malá skupina 340 držitelů.

Z hlediska webových serverů, pokud na ně doména míří, vládne i nadále s převahou Apache. Následuje NGINX a Microsoft IIS. V případě poštovních serverů Postfix, Exim a Microsoft (Exchange).

Klepněte pro větší obrázek
Na jaké webové servery domény míří nejčastěji

787 tisíc domén chrání DNSSEC, 422 tisíc nabízí vedle IPv4 spojení také IPv6 a v 41 % případů vedou domény na firemní prezentace. Následují zaparkované domény a stránky e-shopů.

Váš názor Další článek: Microsoft vydal aktualizaci pro Windows 7. Opravuje černou tapetu

Témata článku: Internet, Byznys, USA, Německo, Praha, Statistiky, Slovensko, Doména, CZ.NIC, Exchange, Středočeský kraj, Česká doména, Postfix, Jihomoravský kraj, DOM, Držitel, Sklonek, Sklonek roku, Adresa, Nginx, Apache, Microsoft IIS, Česká republika, Webový server, Růst počtuNetflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v září 2021

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v září 2021

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Vychází Ubuntu 21.10. Má nové aplikace i funkce, avšak krátký život
Lukáš Václavík
UbuntuOperační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost