Daty.cz chce vědět všechno o všech a dát vám o tom vědět

V Česku se rozjíždí nový projekt Daty.cz. Na jednom místě sdružuje veřejně dostupná data a v budoucnu jich chce mít co nejvíce. Subjekty můžete sledovat jako na sociálních sítích.
Daty.cz chce vědět všechno o všech a dát vám o tom vědět

Dvaatřicetiletý Adam Kurzok má za sebou už dva solidní podnikatelské úspěchy. Rozjel služby LunchTime.cz a PizzaTime.cz. Tu první prodal slovenským majitelům a z té druhé se po krátké štaci ve StartupYardu a následném vstupu Tomáše Čupra stal rychle rostoucí rozvoz jídla DámeJídlo.cz. Nyní se Kurzok snaží uspět s dalším ambiciózním projektem. Jak sám říká, hodně rizikovým.

„V současné době nám obchod zase tolik nefunguje, ale jsme na začátku,“ říká mladý podnikatel v kancelářích technologického akcelerátoru Wayra na Václavském náměstí, kde aktuálně pobývá. „Jsem každopádně přesvědčen, že trh tuto službu bude chtít, jen to musíme dokázat.“

Řeč je o projektu nazvaném Daty.cz. Novináře věčně hledajícího nějaké informace a souvislosti mezi nimi tato služba okamžitě nadchne. Daty umožňuje bleskovou rychlostí vyhledávat informace o firmách, právnických i fyzických osobách a vše vzájemně provázat. Okamžitě je například možné vidět, kdo se stal novým podílníkem v dané společnosti, kdo získal jakou veřejnou zakázku, jaké jsou vlastnické struktury, kdo kam investoval, kdo hledá pracovníky, jaká společnost změnila sídlo a tak dále.

Najít všechno a o všech

Podobné služby samozřejmě v Česku nabízí mnohem více společností, ne všechny jsou ale tak uživatelsky přívětivé a ne všechny mají takové ambiciózní plány pro další rozvoj. „Od začátku jsem měl vizi zprostředkovávat veškeré informace o firmách tak, aby je lidé mohli sledovat podobně, jako konzumují obsah na sociálních sítích,“ vysvětluje Adam Kurzok.

Klepněte pro větší obrázek
Je to riziko, ale věřím tomu. Zakladatel a šéf Daty.cz Adam Kurzok.

Což lze vidět hned na první pohled. Jako registrovaný uživatele si můžete naklikat, které subjekty chcete sledovat a veškeré aktivity a změny se vám pak přehledně zobrazují v jednom toku zpráv. Daty už sbírá první velice pozitivní ohlasy zejména z řad právníků či finančních poradců, kteří potřebují mít přehled.

Službu lze ale využívat mnoho dalších účelů, třeba jako monitoring konkurence. Kurzok aktuálně vyjednává i s několika mediálními domy a Daty.cz už začal při své práci používat například novinářský tým pořadu Reportéři ČT.

Daty v současné době používá veřejně dostupná data ze sedmi zdrojů, například obchodního rejstříku, veřejných zakázek, evropských dotací, nabídek práce, sbírky listin a podobně. Do budoucna chce ale informací získat více, i když ne vždy je to těžké.

Státe, dej nám open data

Český stát totiž velice pomalu postupuje v otázce takzvaných otevřených dat (open data). „K některým datům se bez problémů dostaneme přes aplikační rozhraní (API), jinde v podstatě musíme napsat vlastní skripty a složitě je získávat jinou cestou,“ konstatuje Kurzok. Jeho v současné době osmičlenný tým nicméně celý projekt vyvíjí jako univerzální platformu, do které bude možné v budoucnu rychle připojovat další zdroje informací.

Klepněte pro větší obrázek
Informace o vybraných subjektech v jednom výpisu. Jako na Facebooku.

Kurzok například bedlivě sleduje vývoj hodně probíraného registru veřejných smluv na internetu, se kterým dělají poslanci i starostové velice obstrukce. „Pak by bylo možné firmy krásně spárovat s jednotlivými smlouvami a mnoho dalšího,“ nastiňuje Kurzok.

Celkovým výsledkem má být něco, čemu mladý podnikatel říká „wow služba“. „Chci, aby na Daty bylo možné získat informace, o kterých lidé ani nevědí, že existují nebo že je mohou vydolovat,“ popisuje své plány.

To ale může být ještě poměrně trnitá cesta. Kurzok začal s realizací celé služby v polovině loňského roku a současnou verzi vypustil zhruba před dvěma měsíci. Daty.cz každý týden zaznamenává 20procentní nárůst návštěv, nově příchozí se ale zatím příliš nedaří přetavovat v platící zákazníky. Těch větších je v současné době asi pět.

Až přijde investor

Před firmou je kromě nataveného technického vývoje zejména rozvětvení obchodník aktivit. Kurzokův tým ladí jednotlivé tarify. Aktuálně je možné za 990 korun měsíčně získat licenci na 50 sledování a za 4990 korun je pak licence neomezená. Hledají si i další obchodní modely. Jedním z nich je možnost napojení informací z Daty.cz na firemní CRM systémy. Vyvíjí se tedy dostupné API rozhraní.

„Máme už také několik poptávek na to, abychom sloužili pouze jako zprostředkovatel dat z obchodního rejstříku,“ popisuje Kurzok. V dohledné době navíc vyjdou aplikace pro iOS a Android.

Adam Kurzok si pomáhá také akvizicí. Za řádově statisíce korun koupil již fungující službu BizBiz.cz, se kterou ale v podstatě nemá v plánu nic moc dělat. Má sloužit především jako transfer aktuálních zhruba 50 tisíc návštěvníků právě na Daty.cz. V budoucnu bude BizBiz úplně přesměrován.

Základní používání Daty je zdarma a dokonce bez registrace. Jakmile ale začnete službu využívat více, program to na základě informací jako IP adresa, cookies a podobně zjistí a nabídne vám možnost povýšit na placenou verzi s rozšířenými funkcemi.

Kurzok na rozjetí byznysu kolem veřejných dat nemá zase tolik času. Dosavadní aktivity platí z výdělků ze svých dřívějších podnikatelských aktivit a operuje také s investicí 40 tisíc eur od akcelerátoru Wayra, který výměnou za to získal 10procentní podíl ve firmě. „Ve Wayře budeme ještě do konce roku. Působení zde je určitě veliký přínos, nejenom kvůli penězům a zázemí, ale i díky výborným kontaktům a osvědčila se i prestižní adresa,“ počítá Kurzok výhody.

Podnikatel každopádně po odchodu z akcelerátoru chce získat investora, který by poskytnul řádově vyšší miliony na rozvoj v následujících 18 měsících. „Několik investorů už se mi ozvalo. Jaký podíl jim jsem ochotný dát, říkat nebudu, to by bylo netaktické,“ zakončuje Kurzok. Jeho snažení můžete sledovat třeba na blogu.

Diskuze (2) Další článek: Data uživatelů nebudou moci opustit Rusko. Skončí zahraniční firmy?

Témata článku: Byznys, Startupy, Tom, Václavské náměstí, Současný Android, Adam, Mladý měsíc, ČT, Rozvoz jídla, Ambiciózní projekt, Neomezený tarif, Veřejná služba, Obchodní plán, Placený tarif, Vimeo, Pozitivní ohlas, Ambiciózní plán, Současná doba, Adama, C/C, Obstrukce, Dohledná doba, Mladý podnikatel, Dosavadní informaceLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Božská zadní vrátka: Počítač s Windows můžete šmírovat z webového prohlížeče a pomocí API

Božská zadní vrátka: Počítač s Windows můžete šmírovat z webového prohlížeče a pomocí API

** Ve Windows je už nějaký čas funkce Device Portal ** Po aktivaci spustí webový server ** Můžete s ním počítač šmírovat přes prohlížeč a HTTP REST API

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuWindows
Adriano vdechne starým smartphonům nový život. Mohou se stát centrem domácnosti
Martin Miksa
UdržitelnostVysloužilý mobilChytrý telefon