Daty.cz chce vědět všechno o všech a dát vám o tom vědět

V Česku se rozjíždí nový projekt Daty.cz. Na jednom místě sdružuje veřejně dostupná data a v budoucnu jich chce mít co nejvíce. Subjekty můžete sledovat jako na sociálních sítích.
Daty.cz chce vědět všechno o všech a dát vám o tom vědět

Dvaatřicetiletý Adam Kurzok má za sebou už dva solidní podnikatelské úspěchy. Rozjel služby LunchTime.cz a PizzaTime.cz. Tu první prodal slovenským majitelům a z té druhé se po krátké štaci ve StartupYardu a následném vstupu Tomáše Čupra stal rychle rostoucí rozvoz jídla DámeJídlo.cz. Nyní se Kurzok snaží uspět s dalším ambiciózním projektem. Jak sám říká, hodně rizikovým.

„V současné době nám obchod zase tolik nefunguje, ale jsme na začátku,“ říká mladý podnikatel v kancelářích technologického akcelerátoru Wayra na Václavském náměstí, kde aktuálně pobývá. „Jsem každopádně přesvědčen, že trh tuto službu bude chtít, jen to musíme dokázat.“

Řeč je o projektu nazvaném Daty.cz. Novináře věčně hledajícího nějaké informace a souvislosti mezi nimi tato služba okamžitě nadchne. Daty umožňuje bleskovou rychlostí vyhledávat informace o firmách, právnických i fyzických osobách a vše vzájemně provázat. Okamžitě je například možné vidět, kdo se stal novým podílníkem v dané společnosti, kdo získal jakou veřejnou zakázku, jaké jsou vlastnické struktury, kdo kam investoval, kdo hledá pracovníky, jaká společnost změnila sídlo a tak dále.

Najít všechno a o všech

Podobné služby samozřejmě v Česku nabízí mnohem více společností, ne všechny jsou ale tak uživatelsky přívětivé a ne všechny mají takové ambiciózní plány pro další rozvoj. „Od začátku jsem měl vizi zprostředkovávat veškeré informace o firmách tak, aby je lidé mohli sledovat podobně, jako konzumují obsah na sociálních sítích,“ vysvětluje Adam Kurzok.

Klepněte pro větší obrázek
Je to riziko, ale věřím tomu. Zakladatel a šéf Daty.cz Adam Kurzok.

Což lze vidět hned na první pohled. Jako registrovaný uživatele si můžete naklikat, které subjekty chcete sledovat a veškeré aktivity a změny se vám pak přehledně zobrazují v jednom toku zpráv. Daty už sbírá první velice pozitivní ohlasy zejména z řad právníků či finančních poradců, kteří potřebují mít přehled.

Službu lze ale využívat mnoho dalších účelů, třeba jako monitoring konkurence. Kurzok aktuálně vyjednává i s několika mediálními domy a Daty.cz už začal při své práci používat například novinářský tým pořadu Reportéři ČT.

Daty v současné době používá veřejně dostupná data ze sedmi zdrojů, například obchodního rejstříku, veřejných zakázek, evropských dotací, nabídek práce, sbírky listin a podobně. Do budoucna chce ale informací získat více, i když ne vždy je to těžké.

Státe, dej nám open data

Český stát totiž velice pomalu postupuje v otázce takzvaných otevřených dat (open data). „K některým datům se bez problémů dostaneme přes aplikační rozhraní (API), jinde v podstatě musíme napsat vlastní skripty a složitě je získávat jinou cestou,“ konstatuje Kurzok. Jeho v současné době osmičlenný tým nicméně celý projekt vyvíjí jako univerzální platformu, do které bude možné v budoucnu rychle připojovat další zdroje informací.

Klepněte pro větší obrázek
Informace o vybraných subjektech v jednom výpisu. Jako na Facebooku.

Kurzok například bedlivě sleduje vývoj hodně probíraného registru veřejných smluv na internetu, se kterým dělají poslanci i starostové velice obstrukce. „Pak by bylo možné firmy krásně spárovat s jednotlivými smlouvami a mnoho dalšího,“ nastiňuje Kurzok.

Celkovým výsledkem má být něco, čemu mladý podnikatel říká „wow služba“. „Chci, aby na Daty bylo možné získat informace, o kterých lidé ani nevědí, že existují nebo že je mohou vydolovat,“ popisuje své plány.

To ale může být ještě poměrně trnitá cesta. Kurzok začal s realizací celé služby v polovině loňského roku a současnou verzi vypustil zhruba před dvěma měsíci. Daty.cz každý týden zaznamenává 20procentní nárůst návštěv, nově příchozí se ale zatím příliš nedaří přetavovat v platící zákazníky. Těch větších je v současné době asi pět.

Až přijde investor

Před firmou je kromě nataveného technického vývoje zejména rozvětvení obchodník aktivit. Kurzokův tým ladí jednotlivé tarify. Aktuálně je možné za 990 korun měsíčně získat licenci na 50 sledování a za 4990 korun je pak licence neomezená. Hledají si i další obchodní modely. Jedním z nich je možnost napojení informací z Daty.cz na firemní CRM systémy. Vyvíjí se tedy dostupné API rozhraní.

„Máme už také několik poptávek na to, abychom sloužili pouze jako zprostředkovatel dat z obchodního rejstříku,“ popisuje Kurzok. V dohledné době navíc vyjdou aplikace pro iOS a Android.

Adam Kurzok si pomáhá také akvizicí. Za řádově statisíce korun koupil již fungující službu BizBiz.cz, se kterou ale v podstatě nemá v plánu nic moc dělat. Má sloužit především jako transfer aktuálních zhruba 50 tisíc návštěvníků právě na Daty.cz. V budoucnu bude BizBiz úplně přesměrován.

Základní používání Daty je zdarma a dokonce bez registrace. Jakmile ale začnete službu využívat více, program to na základě informací jako IP adresa, cookies a podobně zjistí a nabídne vám možnost povýšit na placenou verzi s rozšířenými funkcemi.

Kurzok na rozjetí byznysu kolem veřejných dat nemá zase tolik času. Dosavadní aktivity platí z výdělků ze svých dřívějších podnikatelských aktivit a operuje také s investicí 40 tisíc eur od akcelerátoru Wayra, který výměnou za to získal 10procentní podíl ve firmě. „Ve Wayře budeme ještě do konce roku. Působení zde je určitě veliký přínos, nejenom kvůli penězům a zázemí, ale i díky výborným kontaktům a osvědčila se i prestižní adresa,“ počítá Kurzok výhody.

Podnikatel každopádně po odchodu z akcelerátoru chce získat investora, který by poskytnul řádově vyšší miliony na rozvoj v následujících 18 měsících. „Několik investorů už se mi ozvalo. Jaký podíl jim jsem ochotný dát, říkat nebudu, to by bylo netaktické,“ zakončuje Kurzok. Jeho snažení můžete sledovat třeba na blogu.

Diskuze (2) Další článek: Data uživatelů nebudou moci opustit Rusko. Skončí zahraniční firmy?

Témata článku: Byznys, Startupy, Ambiciózní plán, Ambiciózní projekt, Adama, Současná doba, Současný Android, Mladý měsíc, Tom, ČT, C/C, Veřejná služba, Václavské náměstí, Obchodní plán, Dohledná doba, Mladý podnikatel, Adam, Rozvoz jídla, Neomezený tarif, Placený tarif, Dosavadní informace, Vimeo, Pozitivní ohlas


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 34

David Polesný
VánoceNotebooky
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 162

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux