Dell a Lenovo chtějí koupit serverovou divizi IBM

Jednání o prodeji x86 serverů IBM jsou opět v plném proudu. Nyní už nemá zájem pouze Lenovo, ale přidal se také Dell. Co to pro všechny 3 společnosti znamená?
Dell a Lenovo chtějí koupit serverovou divizi IBM

Společnost IBM opět jedná s několika potenciálními kupci o prodeji divize s x86 servery (tedy stroji běžícími na čipech od Intelu a AMD). Podle informací deníku The Wall Street Journal jsou největšími zájemci firmy Lenovo a Dell. S Lenovem už přitom IBM před několika měsíci o stejném obchodu jednala, vše ale zkrachovalo na vysoké požadované částce.

Lenovo v původním vyjednávání bylo ochotné za x86 servery od IBM zaplatit 2,5 miliardy dolarů, nabízející ale trval na částce kolem 4 miliardy dolarů. Nyní je možné, že cena skutečně klesne níže. „To, že původní informace o vyjednávání unikla na veřejnost, IBM nadělalo poměrně velké problémy,“ popisuje zdroj Connect.cz obeznámený se situací. „Už tak propadající se byznys se posunul dolů ještě více, zákazníci logicky nechtějí kupovat servery od někoho, kdo už je brzy nemusí vůbec prodávat.“

IBM sice tržby serverové divize samostatně oficiálně neuvádí, podle odhadů ale v roce 2012 činily necelých 5 miliard dolarů. Čísla už ale šestý kvartál po sobě padají, naposledy meziročně o 18 procent.

IBM jde jinam

X86 servery zároveň představují poměrně komoditní zboží s nízkou marží, což sráží celkové výsledky IBM dolů. Podobnou situaci je možné pozorovat také u Oraclu, který se snaží x86 byznys získaný odkupem Sun Microsystems upozadit, nové sofistikovanější stroje Exa mu ale ještě poklesy nevrací. IBM je na tom podobně – firma se nechce zbavit hardwaru úplně a stále plánuje vyvíjet stroje s vlastními čipy Power, kde pracuje s mnohem větší marží.

Klepněte pro větší obrázek
Stroje postavené na vlastních čipech Power si chce IBM nechat. Zapadají do cloudu a mají vyšší marži.

Big Blue se transformuje do společnosti postavené na IT službách, softwaru a cloudu a zaměřuje se tak na oblasti, kde jsou marže mnohem vyšší. Prodej serverové x86 sekce by mohl celkové zisky zvednout.

Pro IBM začíná být velice zajímavý zejména cloud, do kterého v posledních měsících výrazně investuje. Společnost v loňském roce za 2 miliardy dolarů koupila společnost SoftLayer, na které chce stavět další cloudovou budoucnost. Letos byla například oznámena investice 1,2 miliardy dolarů do expanze v datových centrech. IBM by jich v letošním roce měla přidat 15 a celkově tak rozšířit počty na 40. Společnost vedle toho investuje miliardu dolarů do podpory Linuxu, open source a otevřeného cloudového systému OpenStack.

Pro Lenovo by odkup serverové divize IBM znamenal posílení nutné diverzifikace portfolia. Čínská společnost už se nesnaží žít pouze z nestabilního a klesajícího trhu s osobními počítači (které Číňané rovněž koupili od IBM) a rozšiřuje se také do dalších oblastí. Firma se stala čínskou dvojkou na trhu s chytrými telefony a globálně chce vyrůst právě v serverech. I proto v loňském roce uzavřela spolupráci se storage obrem EMC. „Dlouhodobým plánem je získat jednu z vedoucích pozic na serverovém trhu,“ řekl už dříve pro Connect.cz viceprezident Lenova Vincent Fauquenot.

Odkupem byznysu od IBM by Lenovo získalo celosvětově druhou pozici v prodeji serverů. Trhu, na kterém se ročně prodá zboží za zhruba 50 miliard dolarů, s 28procentním podílem vévodí HP, IBM je však s 23 procenty druhé. Třetí Dell pak má 16 procent.

Stále agresivní Dell

A právě Dell se o servery IBM zajímá také. I on se totiž snaží zbavit závislosti na počítačích a větší budoucnost přikládá byznysu kolem datových center a cloudů. To je ostatně důvod toho, proč se společnost za 25 miliard dolarů stáhla z burzy – chce mít na obrat klid.

„Pro nás by měl tento obchod hlavně 2 výhody,“ popisuje dobře informací zdroj Connect.cz z Dellu. „Jednak bychom mohli z prodeje více serverů získat více peněz pro další obrat firmy a zároveň to zapadá do agresivních plánů vedení.“

Jak už jsme dříve popisovali, Dell chce být po odchodu z burzy obchodně velice agresivní. Jelikož se nemusí u akcionářů zodpovídat z nízké marže, může prodávat počítače za velice nízkou cenu, díky tomu získat zpět tržní podíl a poté těžit z navázaného prodeje serverového hardwaru, softwaru a služeb. Díky serverové divizi IBM by Dell získal významné tržní postavení a mohl by dál hrát cenovou hru a obsazovat trh.

Diskuze (3) Další článek: Čeští surfaři e-knihám moc nepropadli a nejraději je čtou na notebooku

Témata článku: Byznys, Lenovo, IBM, Dell, Obrat firmy, Diverzifikace, IT služba, DEL, Chci, Divize, Požadovaná částka, Klesající cena, Původní společnost, Miliarda dolarů, Vincent, Len, Původní plán, Dlouhodobý plán, Čínský trh, Klesající podíl, Původní informace, Druhá sekceMultiVersus je bojovka od Warner Bros., ve které se objeví Batman, Shaggy i Tom a Jerry

MultiVersus je bojovka od Warner Bros., ve které se objeví Batman, Shaggy i Tom a Jerry

Konec spekulacím a únikům. Warner Bros. oficiálně oznamují svoji mlátičku ve stylu Super Smash Bros..

Martin Nahodil
MultiVersusOznámení
Nejlepší aplikace pro tento týden: Retuše postavy, mapa navštívených míst a tracker přečtených knih

Nejlepší aplikace pro tento týden: Retuše postavy, mapa navštívených míst a tracker přečtených knih

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Petr Březina
Fotoškola
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux