Dezinformace působí zcela konkrétní škodu. Alex Jones zaplatí obětem pomluv skoro miliardu dolarů

Lhát se nemá. I tak by se dalo interpretovat rozhodnutí amerického soudu o konspiračním teoretikovi Alexi Jonesovi, který bude muset zaplatit skoro miliardu dolarů odškodného. Šířil totiž dezinformace o masakru na základní škole Sandy Hook v Connecticutu. Dvacetiletý útočník tam v roce 2012 zastřelil 26 lidí. Dvacet z nich byly děti ve věku 6–7 let.

Jones šířil vyvrácené lži, mj. že během incidentu nikdo nezemřel a že šlo o sehrané divadlo s najatými herci a herečkami. V reakci na toto tvrzení mu YouTube v roce 2018 smazal video. Osm rodin obětí a agent FBI na Jonese v témže roce podali žalobu kvůli pomluvě.

Leonard Pozner, jeden ze žalujících pozůstalých, v důsledku Jonesových tvrzení obdržel několik výhružek smrtí. Jones o něm tvrdil, že je to profesionální herec. Soudu měl na základě žalob dodat požadované materiály a svědky či svědkyně. Protože tak neučinil, byla mu vyměřena pokuta ve výši 100 tisíc dolarů za pohrdání soudem. Letos v březnu nabídl každému ze žalujících vyrovnání ve výši 120 tisíc dolarů na osobu.

Jenže žalující požadovali aspoň 550 milionů dolarů, protože kvůli lžím šířeným jím a jeho weby byly rodiny pozůstalých obtěžovány, sledovány nebo jim bylo vyhrožováno. Po čtyřech letech soudní řízení skončilo a Jones musí žalujícím zaplatit 965 milionů dolarů odškodného, informuje agentura AP.

Dezinformace Jones šířil rovněž prostřednictvím svého krajně pravicového konspiračního webu Infowars, který na sklonku minulého milénia založil se svou manželkou. I na něj žaloby mířily. Jones se vynesení verdiktu nezúčastnil, přes Infowars jej však okomentoval s tím, že je všechno vymyšlené. Během jiného soudního řízení v srpnu v Texasu přitom řekl, že k útoku se stoprocentně došlo.

Kolik peněz bude obětem Jonesových vyjádření vyplaceno, není jisté. Letos mediální osobnost čelila nařčením, že se pokouší skryt svůj majetek. Několik Jonesových firem už podalo návrh na konkurz včetně Free Speech Systems, která vlastní InfoWars. Soudní rozhodnutí by pro šíření dezinformací mohlo být přelomové.

Zdroje: ABC News | AP News | BBC News | Fortune | Reuters | žaloba proti Alexi Jonesovi

Diskuze (28) Další článek: Rychlý pro hry, přesný pro práci. Recenze 27" 240Hz monitoru Philips

Témata článku: YouTube, COVID-19, Dezinformace, Fake News, Hoaxy, Soudy, Pokuty, Reuters, Oběť, Jones, Pomluva, Alex Jones, InfoWars, Dolar, Texas, Connecticut, Žaloba, HerecRecenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Ubisoft podruhé dostal do rukou licenci na Maria, kterou opět zkombinoval s šílenými králíky. Jak se vydařilo pokračování jejich tahové strategie? 

Martin Nahodil
Mario + Rabbids: Sparks of HopeNintendo SwitchRecenze
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu