DJI má nový dron M30. Stojí jako nové auto a můžete mu dokoupit robotickou garáž

Je tu jaro a mnozí už oprašují své drony před novou sezónou. Jeden takový dnes představilo i DJI, ačkoliv u vás na polici asi jen tak neskončí. Tentokrát se totiž jedná o profesionální řadu MatriceMatrice 30. Slovy čísel, základní balíček přijde zájemce na hezkých baťovských 9 999 dolarů (po hrubém 224 tisíc korun).

Co dostanete za podobné peníze? Kvadrokoptéru s maximální vzletovou hmotností 4 kg a dostatkem šťávy z 5880 mAh LiNiMnCoO2 akumulátoru pro 41 minut letu. Podobně jako v případě řady Mavic se jedná o skládací dron, který v rozloženém stavu dosáhne úctyhodné šířky 668 milimetrů včetně vrtulí.

Rozměry, výkon motoru a baterie se mají postarat o let prakticky za libovolných podmínek včetně deště, hlubokého mrazu (-20° C) a také himalájských výšek okolo 7 000 metrů nad mořem.

Oficiální upoutávka:

To, co dělá profesionální dron dronem je ale výbavička přimontovaná na jeho stabilizovaný gimbal. Namísto obvyklé jedné optické kamery zde v tomto případě najdete celou plejádu snímačů:

  • 48MP kamera s teleobjektivem (1/2“ CMOS, 113-405 mm ekv., f/2,8-f/4,2)
  • 12MP kamera s širokým objektivem (1/2“ CMOS, 24 mm ekv., f/2,8)
  • Termální kamera (40 mm ekv., f/1,0)
  • FPV kamera

Z dalších vychytávek na letounu nechybí:

  • Laserový dálkoměr s dosahem 200 metrů
  • Všesměrové optické překážkoměry s dosahem 33 metrů
  • Infračervené překážkoměry s dosahem 10 metrů
  • Pomocná světla s dosahem 5 metrů
  • Systém pro připojení dodatečných modulů

Aby se dron při cestě neztratil, k dispozici má satelitní navigaci GPS, Galileo a BeiDou. GLONASS je až součástí rozšiřujícího modulu RTK pro přesnou horizontální a vertikální navigaci v řádu jednotek centimetrů.

M30 se dokáže pohybovat horizontální rychlostí 23 m/s, vertikálně pak dá až 6 m/s, a jeho rotory dokážou vzdorovat větru o rychlosti 15 m/s.

V divočině dosah až 15 km, ve městě kilometry

Úctyhodný je také dosah signálu, který ve verzi Enterprise a při zachování obvyklých kmitočtu 2,4 GHz a 5,8 GHz dá v americké normě FCC až 15 km a v evropské CE 8 km. Toto jsou nicméně hodnoty pro oblasti bez rušení.

Mnohem zajímavější je tedy údaj o rádiovém dosahu v oblastech se silnou interferencí a občasným výpadkem přímé viditelnosti – ve městech plných Wi-Fi na stejném 2,4GHz kmitočtu, kde kvalita přijmu u běžných malých dronů dramaticky klesá. DJI ale případě M30 Enterprise slibuje i v evropské CE normě stále dosah okolo 1,5-3 km. Nad Prahou tedy bezpečně přelétnete od památníku na Vítkově až k Hradčanům.

Robotická garáž a nabíjecí stanice Dock

Inženýři z DJI nakonec představili i robotickou přistávací platformu a garáž DJI Dock, která po přistání dron bezpečně uzamkne a skryje před nehostinnými podmínkami. Garáž samozřejmě slouží i jako automatická dobíjecí stanice a podle výrobce dokáže fungovat za všech meteorologických podmínek včetně nočního provozu.

Oficiální upoutávka:

Dock proto může sloužit třeba na odlehlé stanici, na stavbě, která vyžaduje dlouhodobý monitoring apod.

Osobní řízení letového provozu FlightHub 2

Všechny tyto systémy propojuje soukromé řízení letového provozu DJI FLightHub 2. Jedná se o kompletní správu letu, ve které můžete organizovat celou letku dronů, plánovat jim trasy a samozřejmě i sledovat v reálném čase jejich pohyb.

Diskuze (3) Další článek: Proč si pořídit digitální rádio?

Témata článku: Wi-Fi, Kamera, Praha, Létání, Drony, Peníze, GPS, Kvadrokoptéra, DJI, Mavic, Dosah, Glonass, Satelitní navigace, Hradčany, Vítkov, Nové auto, Dolar, FCC, Police, Garáž, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Pokročilá metoda zabezpečení mobilů mizí. Proč se přestal používat skener oční duhovky?

Pokročilá metoda zabezpečení mobilů mizí. Proč se přestal používat skener oční duhovky?

** Koronavirus na několik měsíců vyřadil z provozu skenery obličeje ** Měly problém u uživatelů s nasazenou rouškou ** Samsung měl už před lety vlastní řešení, které ale opouští

Martin Chroust
GalaxyOční skenerHistorie
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Nejlepší aplikace pro tento týden: Monitorování cukrovky, lepší usínání a námořní mapy

Nejlepší aplikace pro tento týden: Monitorování cukrovky, lepší usínání a námořní mapy

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní?  ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android.  ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu. 

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Gollum se po kritice poslední ukázky odkládá. Vývojáři chtějí naplnit Tolkienovu vizi světa Pána prstenů

Gollum se po kritice poslední ukázky odkládá. Vývojáři chtějí naplnit Tolkienovu vizi světa Pána prstenů

Daedelic se rozhodl zpracovat doposud neviděný příběh ze světa Pána prstenů. Hráče ale moc nepřesvědčil o tom, že je o co stát, a tak si na vývoj bere více času.

Martin Nahodil
OdkladLord of the Rings: Gollum
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru