Dlouholetý spor o Android vyhrál Google. Oracle může na miliardy dolarů zapomenout

  • Více než dekádu trvající spor je u konce, Google odchází jako vítěz
  • API od Javy sice chrání autorský zákon, Google jej ale neporušil
  • Podle soudu zkopíroval kód v rámci „fair use“

Bitva dvou gigantů po 11 letech dospěla ke konci, Google nebude muset Oraclu platit za to, že v Androidu využil 11 330 řádek kódu v 37 balících API. Nejvyšší soud USA totiž včera rozhodl, že chování Googlu spadalo pod tzv. fair use, tedy výjimku v autorském zákonu umožňující část chráněného díla využít i bez souhlasu držitele práv. Tedy podle stejné výjimky, která dovoluje tvořit parodie nebo citovat dílo ve zpravodajství, akademické či vzdělávací oblasti.

Soudní spor odstartoval v roce 2010, kdy Oracle zažaloval Google kvůli údajnému zneužití sedmi patentů a autorských práv na API, které má Java (Oracle) a Android (Google) společné. Soud zasedající na jaře 2012 rozhodl, že ke zneužití patentů nedošlo a soudce William Alsup se postavil na stranu Googlu i v tom, že na API se nevztahuje autorské právo.

API (Application Programming Interface) je rozhraní sloužící ke komunikaci dvou aplikací. Nese názvy funkcí, se kterými se dá pracovat, a je organizované do strukturovaného celku. Google pro Android zvolil Java API, protože bylo vývojářům blízké, a mohli tak při tvorbě aplikací využít to, co už znají. Samotné funkce už ale Google implementoval po svém. API je pak podle něj něco tak obecného jako abeceda, kterou si také nelze nárokovat.

Podobný verdikt vyřkl také Alsup, Oracle ale proti němu podal odvolání. Úspěšně. V druhé instanci soud rozhodl, že API je tvůrčím a originálním dílem, které spadá pod copyright. Google oslovil nejvyšší soud, aby rozhodnutí odvolacího soudu přehodnotil, ten však jeho žádost v červnu 2015 zamítnul. Oracle byl tak znovu ve hře o náhradu škody, kterou vyčíslil na 9 miliard dolarů.

Na API platí copyright, ale…

V květnu 2016 začala druhá fáze soudního sporu, v níž se mělo rozhodnout, jestli Google oněch 11 330 řádek využil v rámci fair use, či jestli jednal v rozporu s autorským zákonem. V prvním kole opět vyhrál Google, avšak Oracle se odvolal a soud se v roce 2018 postavil na jeho stranu. Tentokrát ale Google s peticí u nejvyššího soudu uspěl a spor loni v říjnu opět otevřel. A včera definitivně rozhodl, že Google autorská práva neporušil.

Fair use musí podle zákona splňovat čtyři podmínky týkající se účelu využití, povahy díla, množství využitých částí a vlivu na potenciální trh. Nejvyšší soud rozhodl, že Google podmínky splňuje:

  • API nenese nové myšlenky, jeho reálná hodnota spočítá hlavně v časové úspoře programátorů, kteří se nebudou muset učit nové rozhraní.
  • Zkopírovaných 11 330 řádek kódu je jen zlomkem (0,4 %) celého Java API s 2,86 milionu řádek.
  • Využití bylo transformativní, Google zkopíroval něco, co fungovalo na počítačích, aby vytvořil něco zcela nového na mobilech.
  • Google nesoupeřil s Oraclem na stejném trhu, ale vytvořil nový (smartphony). Oracle navíc mohl těžit z přílivu nových vývojářů pro vlastní platformu Java SE.

Nutno podotknout, že rozhodnutí nejvyššího soudu nebylo jednohlasné. Šest soudců se postavilo na stranu Googlu, dva byli proti. Oracle tedy rozhodně nebyl bez šance a z verdiktu je velmi zklamaný. „Ukradli Javu a deset let se soudili tak, jak to dokáže jen monopolista. Toto chování je přesně důvodem, proč regulační úřady v USA i ve světě zkoumají obchodní praktiky Googlu,“ říká Dorian Daley, vicepresident a hlavní advokát Oraclu.

Zkoušíme nový Android 12:

via Engadget

Diskuze (19) Další článek: Sledujte start rakety Falcon 9 s další várkou satelitů Starlink

Témata článku: Google, USA, Android, Kód, API, Java, Soudy, Oracle, Autorské právo, Dolar, Java SE, Autorský zákon, Autorská práva, Nejvyšší soud, Java API, Spor, Verdikt, Dlouholetý spor, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

** Apple představil hned tři modely chytrých hodinek Apple Watch ** Series 8 je nový mainstream, pro mladé jsou určeny Watch SE 2 ** Profíci a sportovci mohou vzhlížet k novému modelu Watch Ultra

Martin Chroust
MIL-STD 810Apple Watch
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě