Do Česka míří další platební systém pro e-shopy. Za Click to Pay stojí karetní společnosti

Do Česka míří další platební systém pro e-shopy. Za Click to Pay stojí karetní společnosti

Až budete někdy příště nakupovat přes internet, možná v košíku objevíte novou platební metodu Click to Pay. Společnost MasterCard včera oznámila, že tuto možnost spustí v průběhu letošního roku. Ve světě se tato novinka postupně nasazuje od roku 2019.

Click to Pay funguje na principu tokenizace karty. Na webu karetní společnosti (mimo MC to podporují také Visa nebo American Express) si nejprve zaregistrujete kreditku nebo debitku pomocí e-mailu a telefonního čísla. Jakmile budete chtít zaplatit v e-shopu, kliknete na ikonku (viz titulní obrázek), vyplníte zadáte kontaktní údaj a pomocí SMS nebo e-mailem vám dorazí autorizační kód pro schválení platby.

Je možné také kartu dočasně uložit, takže se bude platit jen „klikáním“. Uživatelé už nemusí nikam zadávat čísla na kartách (ta se obchodům ani nepředávají), systém nevyžaduje ani klasická hesla.

Click to Pay je dalším evolučním stupněm v placení na internetu. Z našich průzkumů vyplývá, že velkou část uživatelů obtěžuje časová náročnost neustálého opisování údajů z platební karty. Tu navíc často nemají přímo u sebe. Click to Pay celý proces zásadně zjednodušuje, a navíc přidává uživatelům jistotu, že jejich platební údaje budou v bezpečí a platby přes internet chráněné na nejvyšší možné úrovni,“ řekl Luděk Slouka, ředitel produktového managementu ve společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Zaplatit jednoduše kliknutím na tlačítko je možné už teď. Dovolují to globální systémy jako Apple Pay, Google Pay nebo PayPal, kam si také nejprve uložíte zdigitalizované karty a platby schválíte jednoduše pinem, otiskem nebo skenem obličeje.

Jakou tedy má výhodu Click to Pay? Z pohledu běžných uživatelů nejspíš žádnou. Apple si z plateb bere provize, ale to pocítí obchod, nikoli nakupující. Google nebo PayPal si zase cení dat o nákupech, se kterými můžou nějak pracovat. Click to Pay se ale obejde bez dalších prostředníků. Kde a za kolik nakupujete, budou vědět jen karetní společnost, banka a daný e-shop.

S tím se pojít další logické omezení. Click to Pay musí podporovat také online obchody. Ty velké (Alza, Amazon a další) už ale dnes zpravidla umožňují uložit údaje o platebních kartách a úhrady objednávek jsou také na jedno kliknutí. Ty se tedy možná do implementace Click to Pay hrnout nebudou.

Zdroj: MasterCard

Diskuze (18) Další článek: Orbitální rakety a exotické družice vyvíjíme i v Česku. Do SpaceX máme daleko, ale Český vrabec má smělé cíle

Témata článku: Apple, Google, Internet, Amazon, Google Pay, SMS, PayPal, E-shopy, Slovensko, Apple Pay, Visa, Banka, MasterCard, Fintech, Obchod, Platební systém, Uživatelé, Údaj, Click, E-shop, American Express, Česká republika, Platba, Karetní společnost, MIRI, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší aplikace pro tento týden: Prevence před vyhořením, jak jezdit na koni a interaktivní dětské knihy

Nejlepší aplikace pro tento týden: Prevence před vyhořením, jak jezdit na koni a interaktivní dětské knihy

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Mobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy