Dokumenty ukazují kreativitu nejbohatších Američanů. Elon Musk podle nich v roce 2018 nezaplatil ani dolar na daních

Investigativní portál ProPublica se dostal k daňovým dokumentům nejbohatších Američanů. Jsou mezi nimi Jeff Bezos, aktuálně nejbohatší člověk na světě, technoking Elon Musk, nebo investor Warren Buffett.

Obsáhlý report popisuje, jak se nejbohatší lidé světa vyhýbají daním. Extrémním příkladem je Elon Musk, který v roce 2018 neposlal do daňového systému USA ani jediný dolar. Stejný kousek v roce 2007 předvedl také Jeff Bezos, i když měl příjmy ve výši 46 miliónů dolarů. Jak je to možné? Veškeré příjmy vyvážil ztrátami z vedlejších investic, odpočty a dalšími položkami v kategorii „ostatní výdaje“.

Přitom nejde o ojedinělý příklad. ProPublica údajně disponuje kompletními daty za léta 2006 až 2018. Podle kvalifikovaného odhadu magazínu Forbes v tomto období Bezos zbohatnul o 127 miliard dolarů, ale úřadům reportoval pouze 6,5 miliardy dolarů a na dani zaplatil 1,4 miliardy. Samo o sobě to je obrovské číslo, ale pokud jej srovnáme s odhadem Forbesu, jde o pouhé 1,1 %.

Z toho pohledu vypadá Elon Musk jako žabař, protože dlouhodobě odvádí na daních 3,27 % příjmů. I to je v relativním vyjádření násobně méně, než na daních pravděpodobně odvádíte zrovna vy. Typická americká domácnost platí něco kolem 14 %. Mistrem disciplíny je Warren Buffett, který se dlouhodobě drží na pouhé desetině procenta…

Další příklad daňové nápaditosti

Mark Zuckerberg rád staví své osobní PR na ročním platu ve výši jediného dolaru s tím, že dostává pouze akcie a dluhopisy závislé na skutečném výkonu společnosti. Skutečný důvod? Běžný plat je zdaněný výrazně více než příjmy z cenných papírů. O zavedení této Zuckerbergovy taktiky jsme psali už v roce 2013:

Nová však rozhodně nebyla. Stejnou věc dělal už Steve Jobs, když se v roce 1997 vrátil do Applu, později ji použili také Larry Ellison z Oraclu, Larry Page z Googlu a další.

…a to je pouze ochutnávka. ProPublica slibuje, že stráví následující měsíc rozkrýváním dalších schémat, která pohádkově bohatí používají k obcházení daňové povinnosti.

Diskuze (60) Další článek: SpaceX dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici i 128 sepiol a želvušky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,