Donald Trump zatoužil po Grónsku. Všichni se mu smějí, ale tato hrouda ledu má obrovský potenciál

Americký prezident zatoužil po Grónsku. Tedy alespoň podle The Wall Street Journalu a jeho zdrojů z nejbližšího okolí poradců Donalda Trumpa. S nimi měl prezident nápad konzultovat hned několikrát.

Ačkoliv se internet brzy zaplnil nejrůznějšími vtípky, které poukazovaly třeba na zdánlivou velikost Grónska, takže by se rozloha země znásobila (jedná se pouze o mapové zkreslení, viz box v závěru článku), ve skutečnosti washingtonský establishment toužil po obrovském pevninském ledovci už krátce po druhé světové válce.

USA toužily po Grónsku už před 70 lety

V roce 1946 zkoumala možnosti odkupu Grónska administrativa prezidenta Harry S. Trumana, která za něj tehdy nabízela 100 milionů dolarů. Ačkoliv z plánu nakonec sešlo, v témže roce obě země otevřely vysoko za polárním kruhem grónskou rádiovou a meteorologickou stanici, v jejíž blízkosti po založení NATO vyrostla současná vojenská základna Thule. Sídlí zde detašovaná 821. letecké skupina mateřské základny Peterson Air Force Base. Podívejte se na její letecký snímek v Mapách Google.

Klepněte pro větší obrázek
Letecká základna Thule

Strategický význam jen střídmě obydleného ostrova pokrytého mocným ledovcem vzrostl během zbrojení studené války a začíná se o něm mluvit v současných letech v souvislosti s globálním oteplováním a ustupujícím arktickým ledovcem.

Někdejší dánský předseda vlády Lars Løkke Rasmussen s prodejem Grónska nesouhlasí a podobné nápady považuje za špatný vtip:

Zásoby surovin skryté pod ledovcem

Grónsko by totiž mohlo být podle analýzy americké geologické služby USGS bohatým nalezištěm nerostných surovin. Zejména vzácných minerálů ale i zemního plynu a ropy, které by mohlo být v okolí až 110 miliard barelů.

Klepněte pro větší obrázek
Tloušťka grónského ledovce (Eric Gaba, CC BY-SA 3.0)

Ačkoliv bylo Grónsko vždy otevřené prospektorům, těžba surovin byla doposud jen sporadická a při pobřeží, pokud se totiž pod povrchem skutečně skrývají rozsáhlé naleziště, kvůli komplikovaným přírodním podmínkám jsou při dnešních technologickým možnostem prakticky nedostupné. S ustupujícím ledovcem jak na pevnině, tak v okolních výsostných vodách by se to však mohlo změnit.

Není tedy divu, že se bude v nadcházejících desetiletích strategický a hospodářský význam Grónska ještě zvyšovat a ledový ostrov jistě sehraje svoji roli v sílícím geopolitickém tření mezi Ruskem, Skandinávií, Kanadou a USA v oblasti severního pólu. 

Grónsko není větší než Evropa

Zatímco tradiční mapu zobrazujeme na rovině, zeměkoule je všemožně zprohýbaný útvar, který kouli připomíná jen z dálky. Když tedy chceme obraz z takového zakulaceného šišoidu převést na dokonalou rovinu (kterou je třeba váš monitor), musíme jej do této roviny promítnout, což sebou nese určité deformace. Něco se roztáhne, něco se pokřiví atp.

Jelikož svět ve svém celku všichni vnímáme právě skrze zdeformované mapy, považujeme je už za normální. Když se tedy podíváte na obrázek níže z projekce Mapy.cz, připadne vám v pořádku, ačkoliv má hromadu chyb.

Klepněte pro větší obrázek
Projekce koule na válec a z toho plynoucí deformace

Stručně řečeno, Grónsko opravdu není větší než Evropa. Ve skutečnosti je se svými 2,16 mil. km2 skoro pětkrát menší. Tento typ úhlojevného válcového mapového zobrazení, které před staletími jako první navrhl kartograf Gerhard Mercator, tedy deformuje arktické a antarktické okraje, což nám ale v praxi tak nevadí a ledním medvědům nejspíše také ne.

Projekcí je celá řada a z historických důvodů se uplatňuje i hromada těch lokálních, kdy si jednotlivé země začaly budovat svoje úřední mapová díla. V posledních desetiletích se nicméně stále více prosazuje dostatečně univerzální projekce a její souřadnicový systém WGS 84, který používají jak satelitní navigační systémy (GPS a další), tak NASA, Google a další. Je to takový mapový Unicode.

Diskuze (23) Další článek: Logitech představil nové mechanické klávesnice pro herní fajnšmekry

Témata článku: Google, Příroda, Internet, USA, Mapy, Rusko, Evropa, Politika, NATO, GPS, Donald Trump, Unicode, Ledovec, Projekce, Úhoř, Skandinávie, Kanada, Grónsko, Zeměpis, Rovina, Hrouda, USGS, Severní pól, DCC, ZákladnaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Ukrajina dostane utajované americké drony Phoenix Ghost. Všichni kolem nich mlží, budou zřejmě útočit

Ukrajina dostane utajované americké drony Phoenix Ghost. Všichni kolem nich mlží, budou zřejmě útočit

** USA Ukrajině poskytly zbrusu nové taktické drony Phoenix Ghost ** O těchto dronech je známo jen velmi málo ** Jejich primárním účelem je útok, ale mohou poskytovat i zpravodajské informace

Stanislav Mihulka
UkrajinaVojenstvíUSADrony
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování