Dopadli zakladatele turecké kryptoměnové burzy. Za zpronevěru miliard dolarů mu hrozí přes 40 tisíc let vězení

Ve světě kryptoměn se neustále dějí velké i malé podvody, ty největší ale sahají i do oblasti miliard dolarů. Zakladatel turecké kryptoměnové směnárny Thodex Faruk Fatih Özer, patří mezi ty největší podvodníky, když se snažil ze země uprchnout se dvěma miliardami dolarů, které patřily více než 400 tisícům klientů zmíněné burzy.

Po tom, co se do pátrání vložil Interpol, se po více než roce podařilo zakladatele chytit v Albánii ve městě Vlorë, odkud byl následně deportován zpátky do Turecka. Dopadeni byli i další významní manažeři této burzy a v Turecku jim hrozí opravdu tvrdý trest.

Vzhledem k obrovskému množství podvodných směnáren v Turecku se tamní vláda rozhodla v oblasti kryptoměn postupovat velmi přísně nejen z pohledu kontroly, ale i trestů. Všichni dopadení klíčoví lidé z burzy Thodex tak čelí odejmutí svobody o délce 40 564 let.

Zatím nelze předbíhat, jak soudní proces dopadne, ale v tomto případě asi nepomůže ani dobré chování ve vězení s možností odpuštění poloviny trestu.

I zde se ukazuje, jak je bezpečnost při práci s kryptoměnami důležitá. Na burze si kryptoměny nechávejte jen nezbytně dlouho dobu pro provedení transakce, poté si klíče bezpečně uschovejte u sebe například v hardwarové peněžence a jako pojistku i v dalších formách (papír, kov, multisig a podobně).

Zdroj: Decrypt

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (25) Další článek: Programování elektroniky: Vyrobíme blikačku s Bluetooth pro pořádné cyklogeeky

Témata článku: Kryptoměny, Bezpečnost, Bitcoin, Turecko, Peníze, Podvod, Vězení, Kryptoměnová peněženka, Zpronevěra, Albánie, OZE, Burza, Decrypt, Dolar, Zakladatel, Kryptoměna, SměnárnaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru