Druhá největší kryptoburza se potopila. Poškodila také Bitcoin, jeho hodnota je nejnižší za dva roky

  • Bahamská kryptoburza FTX patřila k největším kryptoburzám a v USA zbankrotovala.
  • Její šéf peníze klientů půjčil druhé svojí firmě na půjčky.
  • Krtyptoburza Binance chtěla FTX koupit, z obchodu ale sešlo a FTX se dostala do krize likvidity.

Bahamská kryptoburza FTX se po necelých třech letech od spuštění potopila. Podle zpravodajské agentury Bloomberg přitom platila za druhou největší kryptoburzu globálně. Od 9. listopadu neumožnila výběry a důrazně odrazovala od vkladů. V pátek odpoledne podala žádost o bankrot.

Pozadí vedoucí k pádu kryptoburzy je komplikované.

FTX provozovalo vlastní kryptoměnu FTT. Největší kryptoburza Binance v minulosti do FTX investovala, přičemž loni svůj podíl prodala. Před pár měsíci se Binance rozhodlo, že prodá všechny své tokeny FTT, které dílem nabylo prodejem podílu FTX. Zpráva přišla nedlouho poté, co se začalo spekulovat o finančních potížích firmy Alameda Research.

Jde o firmu zabývající se kvantitativním obchodováním. Před pěti roky ji založil dnes třicetiletý Sam Bankman-Fried, který současně spoluzaložil a vedl kryptoburzu FTX. Ačkoli firmy založil stejný člověk, mělo jít o nezávislé podniky. Zde ležel kámen úrazu.

Podle reportu CoinDesku ze 2. listopadu měly oba subjekty těsné finanční vazby, které nepřiznávaly. Alameda koncem června podle interních dokumentů měla k dispozici aktiva ve výši 14,6 miliardy dolarů. Velká část z nich přitom byla v měně FTT. Že jsou vazby firem užší, než jak tvrdilo vedenou obou podniků, naznačil v září Bloomberg.

Krize likvidity a zmařený obchod

Několik miliard FTT měla Alameda použít jako zástavu při půjčování. Dne 6. listopadu šéf Binance ve světle odhalených okolností oznámil, že prodá své FTT v hodnotě zhruba dvou miliard dolarů. V důsledku toho hodnota kryptoburzy FTX začala padat a obchodníci a obchodnice se z burzy rychle stahovali.

Během tří dnů FTX zpracovávala žádosti o výběr (v přepočtu) zhruba 6 miliard dolarů. Požadované částky nezvládala vyplácet, protože jí jednoduše řečeno došly peníze. Krizi likvidity měla burza překonat tím, že ji odkoupí několikrát zmíněné Binance. Firmy podepsaly nezávaznou dohodu 8. listopadu. Hodnota FTT se během dne propadla natolik, že ztratila hodnotu dvě miliardy dolarů.

O den později přišla další rána, když Binance z obchodu vycouvalo. Krok vysvětlilo tím, že na základě jeho analýzy vedení FTX špatně nakládalo s prostředky zákazníků. Navíc se o burzu začali zajímat americké úřady. Dne 10. listopadu FTX oznámilo dohodu s Tron Credit Facility, aby si lidé mohli své FTT vyměnit v poměru 1:1 za jiné měny.

V tento den ale také list The Wall Street Journal odhalil, že Alameda Research údajně dluží 10 miliard dolarů za půjčky, které pokryla vklady zákaznic a zákazníků burzy FTX. Ekonomka Frances Coppola pro deník řekl, že burza by na vklady nikdy sahat neměla. Všichni by měli mít možnost si vklad kdykoli vybrat.

Další rána pro kryptotrh

FTX se dostalo do téměř bezvýchodné situace a Bankman-Fried se veřejně omluvil za svá pochybení. Současně se podle Reuters pokusil získal více než 9 miliard dolarů, aby udržel burzu funkční. Jeho plán nevyšel.

V pátek po třetí hodině odpoledne našeho času FTX ve Spojených státech vyhlásilo bankrot s tím, že Bankman-Fried odstupuje z pozice ředitele. Kyperský regulátor už burze pozastavil licenci na obchodování v Evropské unii a dalších evropských zemích. FTX v žebříčku kryptoburz CoinMarketCap klesá a v době psaní článku se propadlo na 97. místo. Podnik navíc vyšetřují americké Ministerstvo spravedlnosti a Komise pro kontrolu cenných papírů kryptoburzu vyšetřují.

Třicetičlenná Alameda loni vygenerovala zisk ve výši miliardy dolarů. Propojení s FTX ji ale značně poškodilo. Web společnosti nefunguje a dle Bankman-Frieda společnost omezí obchodování. V důsledku kauzy také poklesla cena Bitcoinu, za posledních 5 dní o necelých 24 %. Má nejnižší hodnotu za poslední zhruba dva roky.

Mimochodem, jméno Binance by vám mohlo být povědomé. Téhle kryptoburze nedávno ukradli v přepočtu 14 miliard korun. Více se dočtete ve starším článku. Trh s kryptoměnami letos už jedno špatné období zažil začátkem léta.

Zdroje: Bloomberg | BTCC | CoinDesk (1, 2, 3) | CoinMarketCapi | CZ 🔶 Binance / Twitter (1, 2) | FTX  | FTX / Twitter | The New York Times | Reuters | SBF / Twitter | The Verge | The Wall Street Journal (1, 2)

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (59) Další článek: Co je to Mastodon a jak funguje útočiště pro přeběhlíky z Twitteru?

Témata článku: Kryptoměny, USA, Bitcoin, Evropská unie, Peníze, Binance, Dolar, Coinmarketcap, Reuters, Likvidita, Obchod, Hodnota, Bloomberg, Coindesku, Alameda, FTX, Burza, Půjčka, The Wall Street JournalKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Vnější displej toho umí víc. Nové funkce mu dodá CoverScreen OS pro Galaxy Z Flip4

Vnější displej toho umí víc. Nové funkce mu dodá CoverScreen OS pro Galaxy Z Flip4

** Vnější displej véček od Samsungu má jen informativní úlohu ** Aplikace CoverScreen OS mu vdechne nový smysl života ** Některé funkce se však odemykají jen předplatitelům

Martin Chroust
Druhý displejMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče