Dvě ikony 3D tisku Ultimaker a MakerBot oznámily fúzi. Vznikne nový hráč, který bude konkurovat i Průšovi

Dva klíčoví hráči na poli aditivního 3D tisku, MakerBot a Ultimaker, oznámili spojení a v průběhu roku vytvoří novou společnost, které budou šéfovat ředitelé obou současných firem Nadav Goshen (MakerBot, CEO) a Jürgen von Hollen (Ultimaker, CEO).

Nový hráč se ještě více zaměří na profesionální sféru, k čemuž mu má dopomoci finanční injekce ve výši 62,4 milionů dolarů, o kterou se postará Stratasys a další investoři.

Co bude s Thingiverse a Curou?

Spojení obou ikon se nicméně může výrazně dotknout celého ekosystému včetně cenově dostupných 3D tiskáren pro domácí kutily. MakerBot totiž provozuje populární katalog s 3D modely k tisku Thingiverse a Ultimaker zase stojí za jedním z nejrozšířenějších řezacích softwarů – slicerů – Cura. Tu používají nejen tiskárny tohoto výrobce, ale i mnozí další.

Klepněte pro větší obrázek
Katalog modelů Thingiverse od MakerBotu

Ačkoliv oba ujistili odbornou veřejnost, že bude jejich vývoj a otevřenost pro ostatní pokračovat, s fúzemi a jejich dlouhodobějšími dopady to je složité a pravdu ukážou až následující roky.

Roste i Prusa Research

Katalogu Thingiverse by v každém případě rád konkuroval i pražský Prusa Research, který nedávno přejmenoval svůj vlastní web s modely na univerzálnější Printables, a tak jej více přiblížil uživatelům, kteří doma tisknou na mašinách z konkurenčních stájí.

Klepněte pro větší obrázek
Řezačka/generátor G-CODE Cura od Ultimakeru

Prusa Research zároveň na sklonku minulého roku koupil 80% podíl v brněnském výrobci podnikových 3D mašin Trilab a připravuje vydání vlastního modelu Prusa XL, takže na poli aditivního 3D tisku postupně dochází k určité konsolidaci.

Diskuze (1) Další článek: AMD Radeon RX 6950 XT v testech z celého světa. Překoná i GeForce RTX 3090 Ti, ale jen někdy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,