Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

  • Tesla uspořádala prezentaci pro investory na téma autonomního řízení
  • Zveřejnila podrobnosti o vlastním neuročipu i autonomní technologii
  • Příští rok chce spustit vlastní platformu samořídicích sdílených aut
Kapitoly článku

V hlavním sídle Tesly se uskutečnilo výjimečné setkání s investory, které bylo zaměřené na jedinou oblast – autonomní dopravu, respektive řízení aut bez řidiče. Elon Musk a významní šéfové z jednotlivých technologických sekcí Tesly podrobně ukázali, jaké technologie firma používá, v jaké jsou aktuálně fázi a co se chystá.

Je to poprvé, kdy Tesla takto podrobně informovala o těchto technologiích a důvod je jasný – Elon Musk neustále tvrdí, že Tesla má v oblasti autonomie obrovský náskok oproti ostatním a cílem této konference bylo ukázat, proč tomu tak je.

Dostalo se i na podrobné technické informace, které jistě zaujmou všechny geeky a čtenáře Živě.

FSD: čip vyvinutý pro autonomní řízení

Tesla před třemi roky vyvíjela vlastní akcelerátor umělé inteligence respektive neuročip, který je přímo od začátku vyvíjen pouze pro autonomní řízení a na míru softwaru Tesly. Nejedná se tak o obecné řešení jako je třeba Nvidia Drive PX a další, v tomto případě jde o extrémně úzce specializovaný čip.

O jeho návrh se postaral jeden z nejlepších inženýrů, který má 35leté zkušenosti z oboru vývoje čipů, vedl týmy v P.A. Semi i Applu (iPhone 5). Vlastní čip znamená vysoké náklady, ale dle vyjádření chtěl Elon Musk mít nejlepší řešení a vývoj tak odstartoval.

Klepněte pro větší obrázek
Nový FSD systém od Tesly

Nový systém FSD (nástupce HW2.5) se začal instalovat do elektromobilů Tesla Model S a X od března letošního roku, od dubna pak i do Modelu 3. Původním cílem bylo se dostat do spotřeby 100 W, aby bylo možné použít stejné místo jako u předchozích verzí a dosáhnout výpočetního výkonu neuronové sítě alespoň 50 TOPS. Myslelo se i na redundanci, bezpečnost, zabezpečení a dodatečný obecný grafický čip pro post-processing.

Hlavní inženýr upřesnil, že v roce 2016 neexistovaly žádné akcelerátory podobného typu, všichni spíše ohýbaly dostupná řešení a přidávali do již běžících architektur dodatečné jednotky a instrukce pro akceleraci.

Malý superpočítač na míru

Celý počítač je ve formě jedné karty, na které se nachází dvojice těchto čipů - na každém čipu běží samostatný operační systém a autonomní systém, takže ani při výpadku jednoho vůz nepřestane řídit a jízdu zbrkle nepřeruší. To samé platí i při výpadku poloviny senzorů, které mají rovněž dva oddělené napájecí systémy (na každý je napojena jedna polovina senzorů).

Na pravé straně se nachází všechny vstupy ze senzorů a na levé straně je napájení a kontrolní propojení. Napájení je rovněž redundantní a poradí si i s výpadkem celé hlavní baterie Tesly - auto je schopné bezpečně zastavit. Počítač je chlazen vodním chlazením a udržován ve stabilní teplotě.

Kolem čipů je operační paměť (DRAM) a také flash čip. Je důležité zmínit, že v normálním stavu oba čipy zpracovávají signál ze všech senzorů, takže běží neustále, porovnávají se a efektivně se doplňují.

Celou bezpečnostní smyčku pak uzavírá i kontrola toho, že se děje přesně to, k čemu se autonomní systém dle analýzy dat ze senzorů rozhodl.

Samotný čip má velikost 37,5 × 37,5 mm (BGA), je vyroben 14nm technologií u Samsungu a pod heatspreaderem má křemíkové jádro o velikost 260 mm2. Čip má 6 miliard tranzistorů, 250 milionů bran a splňuje automobilovou certifikaci AEC Q100.

Klepněte pro větší obrázek
Detail FSD čipu od Tesly

Kamerové rozhraní má na vstupu propustnost 2,5 Gpx/s, 128bitové paměťové rozhraní LPDDR4 pracuje na 4 266 Gb/s a má propustnost až 68 GB/s. Interní propustnost čipu je 1 TB/s. ISP (Image Signal Processor) zvládne 1 Gpx/s s 24bitovou pipelinou a podporuje pokročilý tone mapping i pokročilé odstraňování šumu v obraze.

V jednom čipu jsou dva neuronové procesory (jádra), každé z nich pracuje na frekvenci 2 GHz a dosahuje výkonu 36 TOPS, celkově tedy 72 TOPS. Čip má vlastní 32 MB SRAM. Nechybí video enkóder (H.265), které slouží třeba i pro nahrávání ve stylu palubní kamery. Integrovaný grafický čip pracuje na frekvenci 1 GHz a nabízí výkon 600 GFLOPS (FP32/FP16). Jako obecný hlavní procesor slouží 12jádrový ARM A72 s frekvencí 2,2 GHz.

To vše je integrované v jednom čipu a Tesla nezapomněla ani na bezpečností část, která ověřuje, že běžící kód je podepsaný přímo Teslou a nejedná se tak o nějaký podstrčený nebezpečný kód. Samotné zabezpečení je samozřejmě několikaúrovňové.

Celý systém zvládne zpracovat obraz rychlostí 2 300 snímků za sekundu, což je neuvěřitelných 21× více, než u předchozí generace HW2.5. Tesla porovnala výkon i s řešením od Nvidie (Drive Xavier) a zatímco Tesla FSD má výkon 144 TOPS (2× 72 TOPS), řešení od Nvidie jen 21 TOPS (7× méně, vyšší spotřeba, vyšší cena).

Další generace už je ve vývoji

Tesla se ale rozhodně nezastavila ve vývoji vlastního akcelerační čipu a již nyní pracuje na další generaci, která bude vyrobená pokročilejší technologií (pravděpodobně 7 nm) a nabídne dle odhadů asi 3× vyšší výkon, než přestavená první verze FSD čipu, který se nyní instaluje do elektromobilů Tesla. Dokončení se očekává přibližně za dva roky, tedy v roce 2021.

Výhodou je, že už tato generace dle slibů Elona Muska stačí na plnohodnotnou autonomní jízdu po celém světě, je pouze nutné počkat na dopracování softwaru, který bude poté dostupný v rámci automatické aktualizace přes bezdrátový internet v autě. Již dříve bylo rovněž zmíněno, že tyto počítačové systémy půjde velmi snadno upgradovat, což platí hlavně pro starší modely elektromobilů Tesla, které mají omezený výkon pro poskytnutí plné autonomie.

Témata článku: Technologie, Apple, Internet, SpaceX, Elektromobily, Nvidia, Procesory, Samsung, Tesla, Elon Musk, Čipy, Tesla Motors, Autonomní vůz, Neuronová síť, Mad Max, Image Signal Procesor, Čip, Sběr dat, Elektromobil, Omezený výkon, Full Self-Driving, Řízení aut, FSD, TES, Robotaxi, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czCall of Duty bude na platformě Playstation ještě několik let, slibuje Phil Spencer

Call of Duty bude na platformě Playstation ještě několik let, slibuje Phil Spencer

Exkluzivita rozhodně nebude tak žhavá, jak se původně předpokládalo.

Michal Maliarov
ActivisionMicrosoftCall of Duty
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony